Po zamieszaniu i wpadce z wprowadzaniem nowego systemu odbioru śmieci, prezydent Warszawy rusza z ofensywą informacyjną. Właśnie opublikowała list do mieszkańców stolicy, w którym przeprasza za wszelkie trudności. Dostanie go 900 tys osób. Koszt kampanii to 99 tys zł.
"Przede wszystkim pragnę Państwa przeprosić za trudności związane z wprowadzeniem nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Warszawie, a także zapewnić, że stolica jest w pełni przygotowana do obioru śmieci na nowych, choć jeszcze niedocelowych zasadach" - rozpoczyna swój list Gronkiewicz-Waltz.
Według zapowiedzi prezydent stolicy, pismo ma trafić do warszawiaków przed 1 lipca. To część kampanii informacyjnej, w której urzędnicy wyjdą zza biurek i będą informować mieszkańców o nowej reformie śmieciowej.
Łącznie wydrukowanych zostanie 900 tys. egzemplarzy listu. Koszt druku jednego z nich to ok. 11 gr. - Aby wykonać to zadanie jak najskuteczniej, kolportaż materiałów informacyjnych zostanie przeprowadzony przez pracowników ratusza oraz urzędów dzielnic. Urzędnicy będą wykonywać to zadanie w ramach swoich obowiązków etatowych - informuje w mailu do tvnwarszawa.pl Monika Żukowska z urzędu miasta.
Znaczy to, że koszt tej kampanii informacyjnej to 99 tys zł.
Nowe stawki
1 lipca w stolicy, wybrane w przetargu firmy miały zacząć odbierać śmieci od warszawiaków na nowych zasadach. Przygotowywana na ostatni gwizdek rewolucja nie wypaliła. Po protestach, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że część zapisów przetargu władze miasta powinny zmienić, a na to trzeba czasu.
W zamian władze miasta zaproponowały system przejściowy, który ma funkcjonować do końca tego roku ze stawkami niższymi, niż wcześniej zakładał ratusz.
„Wspólnie z radnymi Warszawy zdecydowaliśmy wprowadzić w stolicy rozwiązanie przejściowe, które daje pewność, że od 1 lipca śmieci będą odbierane jak do tej pory” – czytamy dalej w liście prezydent stolicy.
Urzędnicy poinformują
Prezydent tłumaczy też, na jakich zasadach będą teraz składane deklaracje dotyczące mieszkańców.
"O obowiązku indywidualnego złożenia deklaracji i późniejszego wnoszenia opłat bezpośrednio do urzędu powinni pamiętać właściciele, zarządcy domów jednorodzinnych i lokali użytkowych. Środki zebrane od mieszkańców w ramach opłaty przeznaczymy wyłącznie na funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami" – zapewnia Gronkiewicz-Waltz.
29 czerwca, 6 i 13 lipca mają w urzędach dzielnic dyżurować pracownicy, którzy będą informować o planowanych zmianach. Od 15 do 19 lipca wydłużone zostaną też godziny pracy Wydziałów Obsługi Mieszkańców do godz. 19.
ran/b
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN