Praskie urwisy pokonały hitlerowców. Śmigusowy pojedynek

Lany poniedziałek na Stalowej w 1943 roku
Źródło: Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Nawet wojna nie przeszkodziła warszawiakom w celebrowaniu śmigusa dyngusa. W 1943 roku młodzi mieszkańcy Pragi urządzili na Stalowej prawdziwą bitwę. Ich przeciwnikami byli... niemieccy żołnierze. Po latach historia trafiła na karty komiksu.

- W lany poniedziałek 1943 roku, całą kolumną samochodową na Stalową przyjechali Niemcy. To było kilkadziesiąt ciężarówek 10-tonowych. Zastawili nimi wzdłuż całą ulicę. Powychodzili z samochodów i stali na ulicy - wspomina Zbigniew Gajowniczek. W 1943 roku miał raptem sześć lat, a całą sytuację obserwował przez okno.

Na wodę wygrali Polacy

Podczas postoju na Pradze, Niemcy zostali zaatakowani przez Polaków... wiaderkami z wodą. Jak rzadko kiedy, tym razem hitlerowcy pokazali ludzkie oblicze i włączyli się w zabawę praskich urwisów.

- Tak zaczął się śmigus dyngus! Pojedynki w polewaniu się wodą - najpierw jeden na jeden, potem grupowo - opowiada Gajowniczek.

Do pojedynków szybko włączyli się inni mieszkańcy Stalowej. - Ludzie polewali Niemców z góry, z okien, z balkonów, dzięki czemu byli dokładnie przemoczeni - wspomina nasz rozmówca. I zapewnia, że to Polacy wygrali dyngusowy pojedynek.

Zbigniew Gajowniczek (pierwszy od lewej)
Zbigniew Gajowniczek (pierwszy od lewej)
Źródło: Fundacja Animacja

Historyczne gadanie

Po latach opowieść Gajowniczka trafiła na karty komiksu. Tworzy jedną z historii z tomu "Praga Gada. O wojnie!". Zeszyt ukazał się jesienią 2013 nakładem Fundacji Animacja, która dociera do starszych prażan, rejestruje ich opowieści, a potem adaptuje na różne sposoby, m.in. na komiks.

Wcześniejsze zeszyty poświęcone były innym okresom. W "Praga Gada. O pokoju" zebrano historie obyczajowe z PRL-u a opowieści sprzed II wojny światowej w "Praga Gada. O międzywojniu".

Praga Gada. O wojnie! Historia lanego poniedziałku na Stalowej w 1973 roku:

Album komiksowy pn. Praga Gada. O wojnie!

Komiks udostępniamy za zgodą Przemysława Olszewskiego, kuratora i pomysłodawcy projektu.

kś/b

Czytaj także: