Komiks "Traf" Ernesto Gonzalesa i Grzegorza Janusza zwyciężył w konkursie "Powstanie'44 w komiksie". Tematem czwartej edycji był udział kobiet w Powstaniu Warszawskim.
- Nadeszło ponad 70 prac. Cieszy mnie ich liczba, ale też różnorodność – powiedział tuż przed ogłoszeniem wyników Henryk Chmielewski "Papcio Chmiel", honorowy przewodniczący jury. Nestor polskiego komiksu udekorował swoim prywatnym odznaczeniem z Tytusem de Zoo najmłodszą uczestniczkę konkursu – 11-letnią Nataszę.
Znaczek otrzymał też dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. – Tytus jest najważniejszy – żartował dyrektor nawiązując do swojego nowego ugrupowania politycznego.
Górą weterani
Zwycięzcami konkursu zostali Ernesto Gonzales i Grzegorz Janusz. Ci dwaj komiksiarze to prawdziwi weterani konkursu organizowanego przez muzeum. W 2008 roku zajęli trzecie miejsce pracą "Chodzące nieszczęście", a w 2009 - trzecie; za "Wyjście". Gonzales i Janusz to twórcy m.in. "Esencji" i "Romantyzmu", wielokrotnie nagradzanych komiksów, których akcja osadzona jest we współczesnej Warszawie.
Bohaterem zwycięskiego "Trafu" nie jest, jakby można było oczekiwać, kobieta, ale niemiecki oficer. Wątek kobiecy wypełnia tu ... Matka Boska. Ryngraf z jej wizerunkiem w dosłowny sposób ocalił życie Niemca. Jak zauważył "Papcio Chmiel", podobne historie naprawdę zdarzały się podczas Powstania Warszawskiego. – W naszych zbiorach znajduje się portfel, który zatrzymał kulę – potwierdził dyrektor Ołdakowski.
Drugie miejsce przypadło Jakubowi Grocholi i Michałowi Chojnackiemu za czarno-białą "Piaskownicę". Ostatnie miejsce na podium zdobył duet Janusz Ordon, Radosław Smektała z pracę "W miłości i na wojnie". Autorzy ci już po raz drugi znaleźli się w gronie laureatów konkursu.
Najlepsi w antologii
Wyróżnienia otrzymały "Stąd do wolności" Pauliny Królikowskiej i Daniela Bauma oraz "Miasto Duchów" Jacka Michalskiego. Wyróżnienie specjalne za klimat kobiecy przypadło natomiast Ewie Korskiej i Andrzejowi Łaskiemu za komiks "Na wymiar".
Nagrodzone prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii komiksów. – Być może będzie to najlepsza z dotychczasowych antologii – sugerował Szymon Holcman, jeden z jurorów.
Zarówno jurorzy, jak i laureaci, podkreślali wysoki poziom nadesłanych prac. - Ten konkurs nauczył komiksiarzy mówić inaczej o Powstaniu. Komiks ma dostarczyć emocji, nie faktów i liczb – tłumaczył Holcman i dodał, że wzruszał się czytając wiele prac.
Jan Ołdakowski podkreślił, że historyczne wydarzenie opisane w komiksach są tylko pretekstem do stawiania ważnych, uniwersalnych pytań. – Nam wcale nie chodzi o historie podręcznikowe i heroiczne – przekonywał.
Nie tylko Polacy
Tematem przewodnim tegorocznego konkursu "Powstanie '44 w komiksie" były "morowe panny", czyli udział kobiet w Powstaniu Warszawskim.
Konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród osób, które profesjonalnie zajmują się tworzeniem komiksów, jak i amatorów. Zgłoszonych zostało 71 prac z całej Polski, a także z dwie Litwy i jedna z Węgier. Najstarszy uczestnik konkursu urodził się w 1955 roku, a najmłodszy w 1999 roku.
Piotr Bakalarski
JURY:
Przewodniczący Honorowy – Henryk Chmielewski "Papcio Chmiel", Przemysław "Trust" Truściński, Tomasz Kołodziejczak, Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman, Karolina Korwin-Piotrowska, Agata Nowicka "Endo", Jakub Rebelka, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka - Przedstawiciel Muzeum Postawnia Warszawskiego, Mirosław Urbaniak, "Miras" – zwycięzca edycji 2009.
ZWYCIĘZCY:
I miejsce – "Traf" Ernesto Gonzales i Grzegorz Janusz, nagroda 2000 euro brutto,
II miejsce – "Piaskownica" Jakub Grochola i Michał Chojnacki, nagroda 1200 euro brutto.
III miejsce – "W miłości i na wojnie" Janusz Ordon i Radosław Smektała, nagroda: 800 euro brutto
Źródło zdjęcia głównego: | Radio PIN, PAP