Jak poinformowało Radio ZET, medali nie przyjęli prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski i wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn, którzy mieli być odznaczeni w niedzielę przed mszą świętą odprawioną przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.
"Była dwuznaczna gra"
Zdarzenie w rozmowie z reporterką TVN24 potwierdził Leszek Żukowski, który podkreśla, że nie wie jakie to miały być odznaczenia. - Historia dotyczy pewnego rodzaju sporu. Powstańcy nie chcieli, aby dołączać do apelu poległych innych osób, takich, które nie brały udziału w Powstaniu. Ale ministrowi zależało i zaprosił do dyskusji około 20 osób, ale tam było pięciu Powstańców - mówił Żukowski.
- Moi koledzy mogliby kojarzyć, że zostaliśmy odznaczeni bo się zgodziliśmy. Gdybym wiedział, że jestem odznaczony za coś innego to proszę bardzo, ale tutaj chodziło o pewnego rodzaju konflikt interesów. Była dwuznaczna gra, a minister Macierewicz jako bardzo inteligenty człowiek powinien wiedzieć, że była dwuznaczna sytuacja. Gdybym wziął to odznaczenie byłoby, ze jest handel, a ja nie chce handlu - podkreślił prezes związku.
Z kolei jak informuje Radio ZET, rzecznik ministra Macierewicza Bartłomiej Misiewicza zaprzecza i mówi, że nie słyszał, aby ktoś odmówił. W jego opinii w trakcie wręczania medali odczytano pełną listę uhonorowanych.
Konflikt o apel
Przypomnijmy, minister obrony narodowej przekazał wszystkim jednostkom w kraju zalecenie, by w czasie każdej uroczystości, w której bierze udział wojsko, odczytywany był apel smoleński. Rada Programowa Muzeum Powstania Warszawskiego podjęła uchwałę, że w czasie obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania, apel poległych będzie miał taką samą treść, jak w latach ubiegłych, to jest bez apelu smoleńskiego.
Ostatecznie podczas obchodów odczytano apel pamięci. Zawierał nazwiska dowódców i nazwy oddziałów, które brały udział w zrywie. Wymienieni zostali także przywódcy powstania, którzy zmarli śmiercią naturalną i kilka osób, które swoją działalnością "popierały i nawiązywały do Powstania Warszawskiego".
Wśród nich byli Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
kz/sk