"Powstańcy mówili, że pamięć ma być żywa". Program obchodów

[object Object]
"Fogg był osobą bardzo znaną"TVN24
wideo 2/4

Spotkanie z powstańcami, spektakl Natalii Korczakowskiej, koncert Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis i Marsz Pamięci znalazły się w programie 74. rocznicy wybuchu stołecznego zrywu. Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiło w czwartek program obchodów rocznicy.

- Już czternasty raz muzeum organizuje obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla nas największym zobowiązaniem jest przede wszystkim obecność na tych obchodach powstańców. To dla nich organizujemy wiele wydarzeń. Najważniejszym z nich jest spotkanie władz państwowych i władz Warszawy z nimi, tutaj, w Parku Wolności, połączone z uroczystością nadania odznaczeń państwowych. W tym roku będzie ono miało miejsce 29 lipca - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

"Pamięć ma być żywa"

Jak zaznaczył, podstawową ideą obchodowych wydarzeń jest pokazanie powstańcom, że wartości, za które walczyli są wciąż żywe i aktualne.

- Dlatego też drugim naszym zobowiązaniem jest ta sztafeta pokoleń, do czego zobowiązali nas ci najważniejsi powstańcy, z którymi spotykaliśmy się budując muzeum. Że pamięć ma być żywa, ma być dla młodego pokolenia zachętą do działań społecznych, artystycznych. A trzecią rzeczą, która jest naszym zobowiązaniem, jest pamięć o tej Warszawie przedwojennej, pamięć o tych, którzy tę Warszawę w różnorodny sposób ukazywali - mówił Ołdakowski.

- I stąd zaplanowany na 27 lipca koncert poświęcony twórczości Mieczysława Fogga. Wspaniały duet Młynarski/Masecki z gościnnym udziałem Agaty Kuleszy, Joanny Kulig, Szymona Komasy, Barbary Kingi Majewskiej i Piotra Zabrodzkiego zaśpiewa w Parku Wolności jego piosenki i pieśni - zapowiadał dyrektor. Więcej o koncercie pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. - W dniu kolejnym odbędzie się tam zaś spotkanie edukacyjne dla dzieci. Jego ideą będzie przybliżenie najmłodszym postaci obcokrajowców, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim - wyliczał.

Poszukują wolontariuszy

Kolejnym wydarzeniem jest akcja "Wolność Łączy", do udziału w której Muzeum nadal zachęca wolontariuszy. - Chcemy by pomagali oni powstańcom w czasie obchodów na różne sposoby. 1 sierpnia w 360 miejscach pamięci będą oni rozdawali znaczki Polski Walczącej, by przywołać pamięć o zrywie. Pragniemy także przypomnieć, czym ten znak był dla powstańców, którzy ryzykowali życie malując go w czasie okupacji na murach - podkreślił Ołdakowski.

- Następnym wydarzeniem, które przygotowujemy i z którego jesteśmy dumni, bo to wydarzenie obchodów, które przyciąga najwięcej uczestników, jest koncert 1 sierpnia na placu Piłsudskiego "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". To wydarzenie wyjątkowe, nie tylko ze względu na swoją liczebność. To także swoiste pożegnanie powstańczego dnia przez warszawiaków, kiedy między 20 a 30 tysięcy osób śpiewa piosenki powstańcze - opowiadał dyrektor.

Sofokles o północy

Muzeum - jak relacjonował - co roku prosi także artystów, by zmierzyli się z tematem nie tylko Powstania Warszawskiego, ale również problemu "jak społeczności zapamiętują, jak ważne wydarzenia odbijają się w ich historii". - W tym roku zobaczymy adaptację jednej z wczesnych sztuk teatralnych Sofoklesa "Ajas". Realizując ten spektakl będziemy też brali pod uwagę "Mówcę Ajasa" Michała Bajera. Spektakl wyreżyseruje Natalia Korczakowska, premiera o północy z 1 na 2 sierpnia w Sali pod Liberatorem. Później będzie go można jeszcze zobaczyć przez cztery dni - mówił Ołdakowski.

- Co roku zapraszamy też na grę miejską "Twoja Klisza z Powstania". W tym roku będziemy chodzić po zakątkach przedwojennej Warszawy kierując się życiorysem jednej z powstańczych sanitariuszek. Trzeba będzie przejść spory kawałek miasta szukając poszczególnych punktów, gdzie będą zainscenizowane miejsca czy wydarzenia, które trzeba będzie dobrze sfotografować. Jak co roku z ludźmi, którzy współtworzyli już nieistniejącą Masę Krytyczną, pojedziemy 4 sierpnia Masą Powstańczą ulicami Warszawy. Tym razem kilkunastokilometrowym szlakiem Kazimierza Leskiego "Bradla", Batalionów "Miłosz" i "Ruczaj"" - powiedział dyrektor.

Marsz Pamięci cywilnych ofiar

W jego ocenie jednym z bardziej przejmujących wydarzeń będzie Marsz Pamięci zaplanowany na 5 sierpnia.

- To wydarzenie, które właściwie zamyka obchody Powstania Warszawskiego. Ruszamy spod pomnika Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 i kilkukilometrową trasą idziemy na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli. Tam jest wystawa, na której umieściliśmy nazwiska prawie połowy ofiar cywilnych zrywu. Każdy uczestnik Marszu dostanie biogram jednej z osób upamiętnionych na ekspozycji i świecę, którą może jej zapalić. Chodzi o to, by pamięć o warszawiakach, których potworny totalitaryzm już pod koniec wojny starł z powierzchni ziemi nie zginęła - dodał Ołdakowski.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM OBCHODÓW

Zdjęcie na stronie głównej: MPW

PAP/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl