- Warsaw UNIT to nasz kolejny projekt przy rondzie Daszyńskiego. Za sprawą Warsaw Spire okolica zaczęła zmieniać swój charakter. Dziś jest największym placem budowy w Polsce. Na naszych oczach rośnie tu nowe centrum Warszawy. W najbliższej okolicy powstają biura, hotele, mieszkania, miejsca na sklepy i gastronomię oraz atrakcyjna przestrzeń publiczna. Uważam, że w 2021 roku miejsce to stanie się wizytówką nowoczesnej stolicy - mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju inwestora inwestycji, Ghelamco Poland.
Kiedyś Spinnaker teraz Warsaw Unit
Obiekt, który roboczo nazywał się Spinnaker Office Tower będzie mierzył 180 metrów. Wraz z urządzeniami technicznymi na dachu sięgnie 202 metrów. W budynku będzie 14 wind i 57 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej na 45 piętrach. Powstaje na działce przy ulicy Pańskiej 112.
W parterze budynku przewidziano miejsce na lokale usługowe i gastronomiczne, dostępne dla wszystkich z poziomu ulicy. Obiekt będzie wyposażony w parking mieszczący ponad 450 samochodów, który zajmie trzy poziomy pod ziemią i osiem w części naziemnej, zlokalizowanej w podium wieżowca.
Dragon skin czyli smocza skóra
Jak deklaruje inwestor, jednym z najciekawszych elementów architektury Warsaw UNIT będzie zastosowanie w części obiektu elewacji typu "dragon skin", czyli fasady kinetycznej, złożonej z kilku tysięcy ruchomych płytek.
- Będzie ona reagować w widoczny sposób na każdy, nawet najdelikatniejszy, powiew wiatru, tworząc na swojej powierzchni niepowtarzalne obrazy modelowane siłami natury - tłumaczy Adam Wagner, prezes Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury i autor projektu. To rozwiązanie zostanie zastosowane w Polsce po raz pierwszy.
- Nasz budynek ma być funkcjonalistyczną maszyną czerpiącą energię z tętniącego życiem centrum biznesowego miasta. Transparentność ścian dolnej kondygnacji ma na celu uzyskanie wrażenia przenikania się ruchu ulicznego z życiem toczącym się wewnątrz budynku - dodaje Wagner.
Budowa wystartowała w kwietniu 2017 roku. Zakończyły się już prace nad częścią podziemną budynku. Teraz powstają pierwsze kondygnacje ponad poziomem gruntu. Inwestycja ma być gotowa na początku 2021 roku. Jak podaje inwestor, jej budżet wynosi 200 milionów euro.
Zobacz też, video o problemach z daszkiem innego wolskiego wieżowca:
Problemy z daszkiem Warsaw Spire
Problemy z daszkiem Warsaw Spire
ml/mś
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe