- Czy będzie tu przytułek dla dzieci? – takie było podejrzliwe pierwsze pytanie wspólnoty mieszkaniowej do twórców nowego miejsca kulturalnego w podwórku przy Dobrej 14. Młodzi zapaleńcy jednak nie przejęli się chłodnym przyjęciem. Od kilku miesięcy siłą własnych mięśni i portfeli (niektórzy wzięli kredyty bankowe) tworzą „Dobrą Dobrą”.
"Tworzyć, nie imprezować"
Czy będzie to nowe podwórko w stylu tego przy Dobrej 33/35, gdzie działała między innymi Jadłodajnia Filozoficzna?
- Wiele osób nas o to pyta. Nie, nie będzie to druga Jadłodajnia. Nie nastawiamy się na życie nocne, chcemy funkcjonować w dzień. Chcemy tworzyć, a nie imprezować – tłumaczy Iga Sekuła, jedna z twórczyń „Dobrej Dobrej”.
Praca wre
Mieszkanie jak w PRL-u
Plan jest taki, by w jednopiętrowym budynku z lat 30. (przed wojną działa tu stajnia), na ponad 800 metrach kwadratowych stworzyć miejsce idealne zarówno do odpoczynku, jak i pracy. Powstaną małe kino, tatuażownia, pracownia biżuterii, sitodruku, ceramiczna i stolarnia. Do tego dwie kawiarnie – "Wars&Sawa" i "Bardzo Dobra". Ta druga ma być idealnie odwzorowanym PRL-owskim mieszkaniem.
- Prowadzę z tatą również skup złomu, więc mam dostęp do prawdziwych perełek. Nie mówię "komuno wróć", ale z nostalgią wspominam dzieciństwo. Wystrój nie będzie zrobiony z zamienników przypominających PRL, ale z oryginalnych starych rzeczy. Nie zabraknie słuchowisk radiowych, dobrego jazzu i muzyki poważnej – mówi Rafał Puderecki, twórca „Bardzo Dobrej”, która powstanie na pięterku kamienicy.
W planach jest również organizowanie małych koncertów akustycznych i targowisk rękodzielniczych. W końcu miejsce ma być pełne artystów rzemieślników.
Start przed wakacjami
- Chcielibyśmy stworzyć miejsce, gdzie furczeć będzie twórczość. Pracowania stolarska będzie otwarta, każdy będzie mógł przyjść, wynająć narzędzia i zrobić z nasza pomocą wszystko, co mu się wymarzy – opowiada Łukasz Perkowski, który w trakcie rozmowy heblował własnoręcznie zrobione drzwi do stolarni.
Budynek, w którym powstanie „Dobra Dobra”, młodzi twórcy wydzierżawili od Akademii Muzycznej. Umowa obowiązuje do 2014 roku. Na podwórku przy Dobrej 14 w przyszłości powstać ma nowy gmach uczelni. - Zanim jednak inwestorzy znajdą pieniądze, dano nam szansę, by coś tu zrobić – wyjaśnia Michał Kołyga, jeden z twórców i zaprasza na otwarcie w maju.
Bartosz Andrejuk//mz