"Potrzebna jest reforma straży miejskiej"

[object Object]
Pytanie 1. Jacek WojciechowiczTVP/TVN24
wideo 2/6

- W rok się nie da zrealizować żadnej nowej dużej inwestycji. Priorytetem są wszystkie obwodnice, które wyprowadzą część ruchu z centrum - ekspresowa, autostradowa, miejska i śródmiejska. Dokończyć trzeba takie ulice jak Czerniakowska-bis, Żołnierska-Marsa - obiecuje w ankiecie tvnwarszawa.pl Jacek Wojciechowicz. Kandydat komitetu Akcja Warszawa na prezydenta Warszawy odpowiada na 27 pytań naszej redakcji.

BEZPIECZEŃSTWO:

1. Na warszawskich ulicach kilkadziesiąt osób rocznie traci życie. Jak poprawić poziom bezpieczeństwa, szczególnie tych narażonych najbardziej - pieszych? Poprzez audyt przejść na pieszych, doświetlanie przejść, budowę azylów dla pieszych czy sygnalizacji tam, gdzie jest to potrzebne. Wprowadzenie (we współpracy z ITD) odcinkowego pomiaru prędkości w miejscach szczególnie niebezpiecznych. 2. Czy prezydent, jako urzędnik rejestrujący zgromadzenia, powinien brać w nich udział? Czy wybierze się Pan/Pani na Marsz Niepodległości, Paradę Równości lub inne, podobne wydarzenie? Tak, prezydent jest organem rejestrującym, ale nie uczestniczy w nich jako organ, ale w charakterze osoby publicznej bądź prywatnej. Osobiście będę uczestniczył we wszystkich zgromadzeniach, które promują tolerancję, równość i wolność. Nie wezmę udziału i dopuszczę do odbycia imprez, które propagują faszyzm, ksenofobię czy rasizm. 3. Czy straż miejska powinna być zlikwidowana, zreformowana czy działać na dotychczasowych zasadach? Potrzebna jest reforma straży miejskiej, żeby strażnicy nie karali babć sprzedających pietruszkę tylko dbali o bezpieczeństwo mieszkańców. 4. Jak i kiedy zamierza Pan/Pani rozwiązać problem bezpieczeństwa rowerzystów na moście Poniatowskiego? Zbudowałem kładkę pod mostem Łazienkowskim, zbuduję też pod mostem Poniatowskiego. 5. Czy zamierza Pan/Pani wprowadzić nowe strefy, w których legalnie będzie można pić własny alkohol? Jeśli tak, gdzie? Takie miejsca mogą powstać jedynie po konsultacjach społecznych. To mieszkańcy powinni zdecydować, gdzie powstaną.

KOMUNIKACJA:

6. Czy powinny powstać nowe buspasy? Jeśli tak, proszę podać priorytetowe lokalizacje. Powinny, po badaniach ruchu i konsultacjach społecznych, np. bus ul. Puławskiej, poprzez nieznaczne poszerzenie ulicy. 7. Ile powinna kosztować pierwsza godzina parkowania w płatnej strefie? Opłata powinna być zróżnicowana w zależności od miejsca - w ścisłym centrum droższa, na obrzeżach strefy płatnego parkowania tańsza 8. Czy strefa płatnego parkowania powinna zostać rozszerzona? Jeśli tak, o jakie obszary. Pewnie tak, ale po konsultacjach z mieszkańcami. 9. Czy dopuszcza Pan/Pani wprowadzenie opłat za wjazd do centrum miasta? Ile powinna wynosić taka opłata? Na razie nie widzę takiej potrzeby. Najpierw trzeba zbudować system 4 obwodnic - ekspresowa, autostradowa, śródmiejska i miejska i skończyć budowę trzeciej linii metra. 10. Lotnisko Chopina – zlikwidować czy rozwijać? Zdecydowanie rozwijać. Likwidacja lotniska byłaby katastrofą dla Warszawy. 11. Ile powinien kosztować bilet jednorazowy normalny w komunikacji miejskiej, ile miesięczny, a ile kwartalny? Jednorazowy tyle co obecnie, miesięczny i kwartalny - tańsze o 10 procent, należy też wprowadzić bilet roczny w cenie trzech kwartalnych. 12. Jak zamierza Pan/Pani poradzić sobie z problemem nielegalnego parkowania? Budowa parkingów podziemnych, większe zachęty do korzystania z komunikacji miejskiej.

INWESTYCJE:

13. Proszę wskazać pięć priorytetowych inwestycji tramwajowych, które zamierza Pan/Pani przeprowadzić w trakcie swojej kadencji.

Wola-Wilanów, Kasprzaka, Gocławek, Gocław, Zielona Białołęka. 14. Czy planuje Pan/Pani rozpocząć budowę nowych linii metra? Jeśli tak, to ilu i gdzie (proszę wskazać odcinki).

Zakończyć drugą i rozpocząć trzecią - ze Stadionu Narodowego na Gocław. 15. Czy zamierza Pan/Pani wybudować nowe mosty przez Wisłę? Jeśli tak, to jakie i gdzie?

Most Krasińskiego łączący Targówek z Żoliborzem, most na Zaporze łączący Wilanów z Wawrem, kładki pieszo-rowerowe z ul. Karowej na ul. Okrzei i pod mostem Poniatowskiego. 16. Jakie są najpilniejsze inwestycje drogowe? Proszę podać pięć konkretnych, które zrealizuje Pan/Pani w pierwszym roku urzędowania. W rok się nie da zrealizować żadnej nowej dużej inwestycji. Priorytetem są Wszystkie obwodnice, które wyprowadzą część ruchu z centrum - ekspresowa, autostradowa, miejska i śródmiejska. Dokończyć trzeba takie ulice jak Czerniakowska-bis, Żołnierska-Marsa.

ARCHITEKTURA/PRZESTRZEŃ:

17. Tylko 37 procent powierzchni Warszawy pokryte jest miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Jak przyspieszyć proces ich uchwalania? Które plany powinny powstać (lub zostać zmienione) w pierwszej kolejności?

Ale 60 proc. pozwoleń na budowę jest uchwalanych na podstawie planów. Rozwinięcie miejskiej pracowni architektonicznej, żeby mogła przygotowywać więcej planów, większe wymagania od twórców planów w zakresie tempa ich przygotowywania. 18. Zieleń, wieżowce czy niska zabudowa? Jak powinien wyglądać plac Defilad? Plan zagospodarowania dopuszcza tam wieżowce i przy drobnych korektach, one powinny tam powstać. Park może się znaleźć po południowej stronie, wzdłuż Al. Jerozolimskich przy dworcu Warszawa Śródmieście, zamiast galerii handlowej. 19. W jaki sposób ograniczyć reklamowy chaos w mieście? Uchwałą krajobrazową, której radni PO do dziś nie przyjęli i planami zagospodarowania przestrzennego.

SPRAWY SPOŁECZNE:

20. Czy wprowadzi Pan/Pani możliwość wykupu mieszkań komunalnych? Proszę wyjaśnić krótko, na jakich zasadach. Tak, będzie to dotyczyć starszego zasobu lokalowego, do którego miasto obecnie dopłaca. 21. Jak skrócić kolejki oczekujących po przydział mieszkania komunalnego? Poprzez budowę mieszkań komunalnych, a także mieszkań na wynajem. 22. Czy będzie Pan/Pani budował tanie mieszkania na wynajem? Tak, w partnerstwie publiczno-prywatnym. 23. Za nami pięć edycji budżetu partycypacyjnego. Czy należy go kontynuować na obecnych zasadach czy coś wymaga poprawy?

Ta formuła zaczyna się wypalać, coraz częściej mieszkańcy narzekają, że nie ma na co głosować. Trzeba zdiagnozować problemy i je rozwiązać. Popularność budżetu z roku na rok spada, wiec zasadom trzeba się przyjrzeć na nowo.

EKOLOGIA:

24. Proszę podać najważniejsze pomysły na walkę ze smogiem. Dopłaty do wymiany najgorszej jakości pieców, tzw. kopciuchów, zachęty do korzystania z aut elektrycznych, rozbudowa sieci centralnego ogrzewania.

KULTURA:

25. Czy zamierza Pan/Pani wybudować Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa oraz siedzibę Sinfonii Varsovii według istniejących projektów? Tak. 26. Czy będzie Pan/Pani organizować miejskiego Sylwestra? Jeśli tak, w którym miejscu? Błonia stadionu Narodowego lub na stadionie Legii, zaś po wybudowaniu stadionów Skry i Polonii - być może również tam.

SPORT:

27. Czy imprezy biegowe powinny być organizowane w centrum miasta czy lepiej przenieść ich organizację na obrzeża?

Na obrzeża. Powinny być prowadzone w sposób taki, który nie będzie uciążliwy dla mieszkańców.

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl