Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie swoje prace prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Po tygodniu poszukiwań odkopano osiem szkieletów. Przy jednym z nich odnaleziono ryngraf z Matką Boską Częstochowską.
Poszukiwania dotyczą ofiar komunizmu zamordowanych w praskich więzieniach. - Kwatera 45N na terenie Cmentarza Bródnowskiego to jedno z tych miejsc, gdzie w latach 40. grzebano ofiary systemu komunistycznego - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Najpierw Targówek, później Powązki
W ciągu trzech dni odnaleziono osiem szkieletów ludzkich. "Oględziny sądowo-medyczne jednego z ekshumowanych szkieletów wykazały ślad po postrzale w tylnej części czaszki. Przy jednym ze szkieletów odnaleziono ryngraf z Matką Boską Częstochowską" - czytamy w komunikacie.
Wiceprezes IPN tłumaczył, że odnalezione szczątki, w tym czaszki, wskazują, że ofiary ginęły metodą katyńską, czyli od strzału w potylicę z bliskiej odległości lub poprzez powieszenie. Podczas obecnych ekshumacji odnaleziono m.in. fragmenty ubrań, guziki, buty.
- Nie mamy za to żadnych śladów po skrzyniach, a już nie mówię o trumnach. To oznacza, że zabitych bezpośrednio składano do ziemi na bardzo płytkiej głębokości. To nie więcej niż 50-60 centymetrów, a więc niezwykle płytko - podkreślił. Poszukiwania na Cmentarzu Bródnowskim dotyczą m.in. ppłk. Edwarda Pisuli, ps. Tama, który był szefem Kedywu Okręgu Tarnopolskiego Armii Krajowej. - Pułkownik Edward Pisula jest jednym z najbardziej znanych, rozpoznawalnych postaci, które straciły życie w połowie lat 40. i zostały pogrzebane gdzieś w nieznanym miejscu. Być może jest to ten obszar, na którym w tej chwili pracujemy, ale nie mam takiej pewności - powiedział Szwagrzyk.
Z kolei rozpoczęcie kolejnych poszukiwań na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie planowane jest na 18 kwietnia. Dotyczą one między innymi gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - szefa Kedywu Komendy Głównej AK, rtm. Witolda Pileckiego, a także płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
Szczątki odnaleziono już w 2015 roku
Cmentarz Bródnowski jest - obok Łączki na Powązkach i nekropolii na Służewie - jednym z najważniejszych miejsc w Warszawie, gdzie zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN szuka tajnych miejsc pochówku osób zamordowanych przez UB w latach 40. i 50. XX w. Kwatera 45N Cmentarza Bródnowskiego, znajduje się przy murze cmentarnym od strony ul. Rzeszowskiej. Pierwszy etap prac poszukiwawczych na terenie nekropolii na warszawskim Bródnie prowadzono w lipcu 2015 r. W trakcie tamtych prac odnaleziono kwaterę więziennych pochówków osób straconych i zmarłych w praskim więzieniu przy ul. Namysłowskiej. W jamach grobowych odkryto szczątki sześciu osób dorosłych i jednego dziecka. Przy jednej z osób dorosłych znaleziono szczoteczkę do zębów, należącą do por. Zygmunta Kęski. Trzy osoby spośród odnalezionych zabito "metodą katyńską", tzn. strzałem w potylicę. kz/PAP/ec