To dane tylko dla terenów będących pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta. "Nowe ławki pojawiły się przede wszystkim w miejscach wskazanych i zgłaszanych nam przez mieszkańców" – twierdzą pracownicy jednostki.
Największą liczbą nowych ławek mogą cieszyć się mieszkańcy Pragi Południe. Zwłaszcza ci, którzy często spacerują w parku Skaryszewskim, gdzie przybyło dokładnie 15 sztuk (w całej dzielnicy aż 48). Na drugim miejscu uplasował się Ursynów (37), a na trzecim - Mokotów (24).
"Ławek przybyło także dzięki mieszkańcom zgłaszającym swoje potrzeby przez budżet partycypacyjny. W minionym roku zrealizowaliśmy wolski projekt Małe ławki do odpoczynku wzdłuż ulicy Deotymy oraz Ulica Gandhi – nowa aleja Ursynowa" – informuje ZOM.
45 nowych koszy na śmieci
Jednak miejskie meble to nie tylko ławki.
"W 2016 roku kupiliśmy także kolejne kosze na śmieci, których na terenach zarządzanych przez ZOM jest ponad 6,6 tys. Na Trakcie Królewskim, ul. Świętokrzyskiej, na Polu Mokotowskim i w parku Skaryszewskim stanęło 45 nowych śmietniczek" – chwalą się urzędnicy.
Poprawiono też stan siłowni plenerowych (m.in. w parku Praskim, Skaryszewskim, na Polu Mokotowskim) i dostawiono 23 nowe stojaki rowerowe.
Nieuniknioną inwestycją ZOM-u jest stawianie dodatkowych wygrodzeń, które mają chronić trawniki przed rozjeżdżaniem. Ich dewastacja przez nieprawidłowo parkujących kierowców to – zdaniem pracowników urzędu - wciąż aktualny proceder.
W ubiegłym roku postawiono 9 kilometrów takich płotków.
Więźniowie dbali o czystość
Oprócz dostawiania nowych miejskich mebli, ZOM musi dbać o stan tych, które już stoją. I tak w 2016 roku około 1600 ławek zostało odmalowanych, a 150 wyremontowanych. Dbano też o żeliwne kosze stojące przy Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie. "Były regularnie myte przez skazanych z Zakładu Karnego Białołęka, pracujących na rzecz czystości w mieście bezpłatnie" – informuje ZOM.
Pod opieką tego urzędu znajduje się obecnie około 3 tys. ławek i 6,6 tys. śmietników. To nie wszystkie meble, które znajdziemy w stolicy. Elementy małej architektury rozstawione są także na terenach zarządzanych przez urzędy dzielnic.
kw/r