Ponad 100 filmów z Rosji w 10 dni. Program "Sputnika nad Polską"

6. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"materiały prasowe

13 wybranych rosyjskich filmów z ostatnich dwóch lat zmierzy się w konkursie 6. Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską". W czasie imprezy, w ramach różnych bloków tematycznych, wyświetlonych będzie ponad 100 produkcji. Festiwal rozpocznie się 15 listopada w Warszawie.

Projekcje będą organizowane w Kinotece oraz w kinach Kultura i Praha.

Publiczność obejrzy najnowsze produkcje z Rosji, przypomni też sobie klasykę rosyjskiego kina, m.in. takie dzieła, jak "Pancernik Potiomkin" Siergieja Eisensteina czy "Stalker" Andrieja Tarkowskiego.

Który film zwycięży?

Na konkursowej liście znajdzie się m.in. dramat "Żyła sobie baba" (2011 r.) w reżyserii Andrieja Smirnowa.

"Rosja, gubernia tambowska, lata 1909-1921. Wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową, rewolucję, wojnę ojczyźnianą. W centrum opowieści znajdują się dramatyczne losy chłopki i czterech mężczyzn, z którymi była związana. Przez pryzmat życia i miłości kobiety ukazane zostają losy państwa i krwawe karty historii" - czytamy w festiwalowym opisie filmu.

Z tą produkcją rywalizować będą następujące filmy:

- "Córka" reż. Aleksandra Kasatkina i Natalii Nazarowej

To obraz dwójki reżyserów. Dziewczyna o imieniu Inna, o której opowiada film, mieszka z tatą i młodszym bratem w niewielkim mieście na prowincji. Przyjaźni się z Maszą. Niestety, wkrótce nastolatka ta ginie z rąk grasującego w miasteczku seryjnego mordercy. Na pogrzebie przyjaciółki bohaterka filmu poznaje syna duchownego, Ilję, którego siostra została również zamordowana.

- "Dramat Żyć" reż. Wasilij Sigarew

To opowieść o tragicznej walce ludzi z okrucieństwem śmierci. Bohaterowie filmu nagle, i w okrutny sposób, tracą bliskie osoby. Tragedia pozbawia ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość.

- "Biały tygrys" reż. Karen Szachnazarow

Akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej na froncie wschodnim. Ciężkie, długotrwałe walki wyczerpują obie strony. Im gwałtowniej nacierają radzieckie wojska, tym częściej na polach walki pojawia się potężny, niezniszczalny niemiecki czołg - Biały Tygrys. Wyłania się nagle w dymie walk, bez litości siejąc śmierć, i niespodziewanie znika. Szansę na nagrodę będą miały również: dramat "Będę przy tobie" Pawła Ruminowa (2012 r., poruszająca historia relacji matki i dziecka), "Borys Godunow" Władimira Mirzojewa (2011 r., ekranizacja tragedii Puszkina, akcję przeniesiono jednak w czasy współczesne), osadzona w nadmorskim kurorcie komedia muzyczna Siergieja Lobana "Chapiteau-show" (2011 r., nagrodzona m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie), dramat "Duch Less" Romana Prygunowa (2012 r., opowieść o przecenianiu samego siebie oraz o pokonaniu osobistego kryzysu, bohater to 29-letni manager z międzynarodowego banku, znajdujący się na życiowym zakręcie) oraz melodramat "Kokoko" Awdotii Smirnowej (2012 r., spotkanie kobiet jest w tej historii niczym zderzenie dwóch żywiołów, wody i ognia bohaterki, Liza i Wika, przedstawiają dwa różne oblicza współczesnej Rosji). Ponadto na konkursowej liście znajdą się dramaty: "Konwój" Aleksieja Mizgiriewa (2012 r.), "Nie kocham cię" Pawła Kostomarowa i Aleksandra Rastorgujewa (2012 r.), "Obca matka" Denisa Rodimina (2011 r.) i "Taniec" Delhi Iwana Wyrypajewa (2012 r.).

W jury, które oceni filmy, zasiądą: dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie Waldemar Dąbrowski, reżyser filmowy Wiesław Saniewski oraz krytyk Tomasz Raczek.

Poza konkursem Poza konkursem będzie m.in. sekcja Mosfilm prezentuje. W jej ramach przypomniane zostaną wybrane filmy, zrealizowane na przestrzeni lat w słynnej rosyjskiej wytwórni. W programie m.in.: "Pancernik Potiomkin" (1925) i "Iwan Groźny" (1944) Siergieja Eisensteina, "Lecą żurawie" Michaiła Kałatozowa (1957), "Los człowieka" Siergieja Bondarczuka (1959), "Solaris" (1972) i "Stalker" (1979) Andrieja Tarkowskiego. Obejrzeć będzie można także komedię "Świat się śmieje" Grigorija Aleksandrowa (1934).

Dla najmłodszych przygotowano sekcję Mały Sputnik. Będą też komedie, Sekcja Sportowa, Rosyjski etnowahlarz i inne.

SPRAWDŹ DOKŁADNY PROGRAM

15-25 listopada 2012

6. Sputnik nad Polską - festiwal filmowy

Kina: Praha, Kinoteka i Kultura

W sprzedaży są już bilety i karnety.

PAP/lata//mz

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl