Pomysły Nowoczesnej: jawność umów, e-referenda, jedno okienko

Warszawa

Paweł Rabiej na warszawskiej konwencji Nowoczesnej TVN24
wideo 2/2

Zwiększanie jawności działań samorządów oraz poszerzenie możliwości wpływu mieszkańców na małe ojczyzny - to główne założenia programu samorządowego Nowoczesnej.

W sobotę w Warszawie odbyła się pierwsza konwencja samorządowa Nowoczesnej, podczas której politycy tej partii przedstawili i konsultowali z mieszkańcami stolicy fragmenty programu dotyczące przejrzystości samorządu i wpływu obywateli na lokalne decyzje.

Szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz wskazywała, że koalicja do wyborów samorządowych, jaką Nowoczesna zawarła z Platformą Obywatelską, była odpowiedzią zarówno na potrzebę wielu obywateli, jak i na wprowadzone zmiany w ordynacji wyborczej.

- Ten wspólny start to jedyna nadzieja na powstrzymanie partii rządzącej przed przejęciem jednego z ostatnich bastionów wolności, samorządności i niezależności. Za wszelką ceną musimy go razem obronić – oświadczyła Gasiuk-Pihowicz.

Wszystkie umowy jawne

Jej zdaniem wynik wyborów samorządowych będzie zależał od jedności, zaangażowania, odpowiedzialności, a także pracowitości opozycji. Dodała, że narzekaniem i krytyką partia nic nie zdobędzie.

- W tych najbliższych wyborach, bardziej niż szyldy partyjne będą liczyły się wasze lokalne programy. To jest właśnie wasze zadanie - kandydatek i kandydatów, którzy zdecydują się startować z list Nowoczesnej, prawdziwych lokalnych liderów - kontynuowała posłanka.

W części programu dotyczącego przejrzystości samorządu, Nowoczesna postuluje wprowadzenie budżetu zadaniowego, czyli przedstawiania planu wydatków w układzie: opis celu, koszty za pomocą których mają one być osiągnięte, źródło finansowania, oraz efekt realizacji zadań. Nowoczesna chce też, by budżety samorządów prezentowane były w postaci infografik.

Partia chce także upubliczniania w internecie rejestru wszystkich umów cywilno-prawnych zawieranych przez samorządy oraz faktur.

Nowoczesna postuluje również o standaryzację Biuletynów Informacji Publicznej (BIP), w których - w ocenie polityków tej partii - brakuje spójności i aktualizacji. Aby BIP-y mogły stać się rzetelnym źródłem informacji, partia chce zawarcia w nich danych o strukturze organizacyjnej gminy, posiadanym majątku, kadrach (wykaz stanowisk w urzędzie i jednostkach podległych gminie, w tym spółkach komunalnych) i wszystkich działaniach (uchwały rady, wykonanie budżetu). Dane mają być podane w ujednoliconej formie.

Konsultacje i e-referenda

Nowoczesna zapowiada tworzenie strategii działań samorządu w toku konsultacji z mieszkańcami i chce organizować panele obywatelskie czy zajęcia z ekspertami, mieszkańcami i władzami lokalnymi, by rozwiązywać problemy.

Innym punktem tej części programu samorządowego jest przeprowadzanie internetowych referendów lokalnych przy ważnych ekonomicznie decyzjach gminy. W przypadku inwestycji przekraczającej 20 procent budżetu gminy - zdaniem Nowoczesnej - powinno się zasięgać opinii obywateli w e-referendum, przedstawiając im uprzednio założenia przedsięwzięcia i jego skutki, także finansowe.

Nowoczesna zapowiada też zmianę w organizacji pracy urzędów poprzez realizację tzw. jednego okienka, czyli załatwiania w jednym miejscu najbardziej typowych spraw, a także poszerzając katalog e-administracji.

Partia chce powołać fundusz wspierający media lokalne, które powstają oddolnie, są inicjatywą mieszkańców.

Program w czerwcu

Samorządowe konwencje programowe Nowoczesnej mają odbywać się od marca do czerwca, a ich celem będzie konsultowanie nowego programu samorządowego Nowoczesnej - w każdym z odwiedzanych miast partia zaprezentuje jego inny fragment. Partia chce, by dokument programowy, który w czerwcu być przyjęty, powstał w dialogu z obywatelami.

PAP/bb/b