Pomagali Żydom w czasie wojny. "Żegota" na muralu

Na placu przed stacją Metro Centrum odsłonięto nowe malowidło. Mural poświęcony jest Radzie Pomocy Żydom "Żegota".

Malowidło powstało przy wejściu do stacji metra Centrum. Widać na nim między innymi biało-czerwony napis Żegota na tle gwiazdy Dawid.

Mural powstał w związku z obchodami 75. rocznicy utworzenia RPŻ "Żegota". Powstała 4 grudnia 1942 roku z przekształcenia Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom powstała Rada Pomocy Żydom "Żegota" - jedyna w okupowanej przez Niemców Europie instytucja państwowa ratująca ludność żydowską od zagłady.

Różne poglądy

"W krytycznej sytuacji, po raz pierwszy w historii nowożytnej Polski, przedstawiciele kompetentnych, miarodajnych żydowskich organizacji politycznych różnego odcienia, niejednokrotnie z sobą nawet skłóconych, wspólnie z przedstawicielami demokratycznych ośrodków polskiego podziemia podjęli działanie na rzecz ratowania ludzi, i ostrzegania, i zbierania materiałów dotyczących zbrodni hitlerowskich, i kontaktów z wolnym światem. Jest to zjawisko, którego nie znam w żadnym innym kraju okupowanej Europy" – mówił po latach o działalności "Żegoty" jeden z jej działaczy Władysław Bartoszewski.

Członkami "Żegoty" byli ludzie reprezentujący różne poglądy społeczne i polityczne. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej - Wolność Równość Niepodległość, Robotniczej Partii Polskich Socjalistów, Stronnictwa Ludowego, Stronnictwa Demokratycznego, Bundu, Żydowskiego Komitetu Narodowego, Frontu Odrodzenia Polski, Związku Syndykalistów Polskich i Polskiej Organizacji Demokratycznej.

Rada skupiała kilkunastoosobowy zespół kierujący akcją pomocy dla Żydów, udzielanej poprzez organizacje polityczne, społeczne i osoby indywidualne. Dla usprawnienia działalności "Żegoty" utworzono jej Biuro Wykonawcze, a następnie referaty: mieszkaniowy, dziecięcy - kierowany przez Irenę Sendlerową, terenowy i lekarski.Kontakty z "Żegotą" z ramienia Delegatury Rządu utrzymywali Witold Bieńkowski oraz jego zastępca w referacie żydowskim Bartoszewski.

Pieniądze od Rządu RP

Swoją działalność "Żegota" prowadziła dzięki pieniądzom otrzymywanym od Rządu RP na Uchodźstwie oraz funduszom zebranym wśród społeczeństwa polskiego i żydowskiego w kraju i za granicą. W celu rozszerzenia udzielanej pomocy planowano utworzenie na prowincji rad lokalnych. Ostatecznie samodzielne rady powstały jedynie w Krakowie i we Lwowie. Kierowali nimi Stanisław Dobrowolski (PPS WRN) i Władysława Chomsowa (SD).Działając w skrajnie trudnych warunkach, od jesieni 1941 r. obowiązywało niemieckie rozporządzenie o stosowaniu kary śmierci wobec osób, które pomagały Żydom, "Żegota" udzieliła wsparcia materialnego około 4 tys. osób, ponadto zdobywała dokumenty (ok. 50 tys.), szukała mieszkań i kryjówek dla uciekinierów z gett, w miarę możliwości starała się również zapewnić im opiekę medyczną. Dzięki wysiłkom Ireny Sendlerowej i jej referatu opieką udało się objąć 2,5 tys. żydowskich dzieci wyprowadzonych z warszawskiego getta.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ O ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE ŻYDOWSKIM:

PAP/ran/mś

Rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie

Rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie

Źródło: TVN24
Obchody 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
Obchody 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
Teraz oglądasz
Obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie
Obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie
Teraz oglądasz
Żonkile przed Muzeum Żydów Polskich
Żonkile przed Muzeum Żydów Polskich
Teraz oglądasz
74. rocznica powstania w getcie
74. rocznica powstania w getcie
Teraz oglądasz

Rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie

Czytaj także: