Oznakowanie polega na wygrawerowaniu oznaczenia, składającego się z liter i cyfr. Tak oznaczony rower rejestrowany jest również w policyjnej bazie danych. By dokonać rejestracji właściciel pojazdu musi okazać dowód tożsamości, dowód zakupu lub umowę kupna.
Najpierw formularz
Przed znakowaniem należy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu otrzymania niepowtarzalnego kodu. Każdy oznakowany jednoślad zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką informującą o oznakowania.
Jak tłumaczy policja, mikroudarowa technologia znaczenia roweru pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, powoduje także zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.
Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń to: rama roweru pod kierownicą, ramię przekładni sprzężone z przekładnią, przedni widelec. Właściciele roweru o znacznej wartości mogą poprosić o oznakowania dodatkowych elementów, takich jak: sztyca siodełka, sztyca kierownicy, obręcze kół.
Policjanci podkreślają, że dzięki takiemu systemowi, każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę, w której został oznakowany.
Akcja "Oznakuj swój rower" prowadzona jest przez Komendy Rejonowe i Powiatowe Policji i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.
Ścieżki rowerowe w Warszawie
Ścieżki rowerowe w Warszawie
PAP/kz
Źródło zdjęcia głównego: Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej