Początek końca niewygodnej kładki. Jest przetarg na pasy przy Chełmskiej

Drogowcy wytyczą tutaj przejście dla pieszych
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Możliwe, że już w wakacje piesi nie będą musieli korzystać z kładki przy skrzyżowaniu Czerniakowskiej i Chełmskiej żeby przedostać się na drugą stronę jezdni. Drogowcy ogłosili przetarg na budowę w tym miejscu przejścia.

Brak naziemnego przejścia przez Czerniakowską przy Chełmskiej to od lat zmora mieszkańców tej części Mokotowa. Starsi, rodzice z wózkami dziecięcymi czy dużymi zakupami mieli do tej pory alternatywę wspinania się po schodach kładki (bez windy) lub maszerowania do odległego przejścia na skrzyżowaniu Czerniakowskiej z Gagarina albo równie odległego przy skrzyżowaniu Czerniakowskiej z al. Witosa.

Oba rozwiązania są uciążliwe, dlatego mieszkańcy wielokrotnie domagali się wytyczenia w tym miejscu dodatkowego przejścia, nie obyło się bez protestów.

Pod koniec października stołeczny ratusz rozpisał przetarg na projekt przebudowy skrzyżowania.

Uspokoją ruch na skrzyżowaniu

- Dokumentację dla budowy przejścia przygotowała firma Siemens. Zatwierdzony projekt zakłada wyznaczenie nowej "zebry" po południowej stronie wlotu ulicy Chełmskiej, w pobliżu istniejącej kładki – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Ma być nie tylko łatwiej, ale i bezpieczniej. Rowerzyści zyskają przejazdy, a korekcja łuków skrzyżowania wymusi uspokojenie ruchu samochodów. Drogowcy zapowiadają także postawienie słupków wzdłuż ulicy, aby zapobiec nielegalnemu parkowaniu.

Na oferty ZDM czeka do 22 maja. Wyłoniony wykonawca będzie miał 60 dni na realizację zadania.

- Zakładamy, że nowa "zebra" pojawi się na ulicy Czerniakowskiej być może jeszcze w wakacje – prognozują drogowcy i dodają, że po wprowadzeniu zmian nie spodziewają się zauważalnych zmian w przepustowości skrzyżowania.

Skrzyżowanie ulic Czerniakowska i Chełmska
Skrzyżowanie ulic Czerniakowska i Chełmska
Źródło: ZDM

- Ruch na wlocie ulicy Czerniakowskiej w kierunku południowym będzie dozowany przez skrzyżowanie z ulicą Gagarina. Również w przeciwnym kierunku przepustowość ulicy ogranicza skrzyżowanie z Gagarina. Wprowadzane zmiany mogą pozwolić na rozładowanie zatoru, jaki tworzy się przed tym skrzyżowaniem w godzinach szczytu – wyliczają drogowcy.

Na zmodernizowanym skrzyżowaniu sygnalizacja świetlna będzie działać w pełnej akomodacji. Przewidziano także montaż koherentnych detekcji pojazdów (m.in. pętle indukcyjne), pieszych (także sygnalizacja akustyczna) i rowerzystów (kamery lub detektory radarowe).

Będzie przejście przy kładce

skw/pm

Czytaj także: