PO: podział województwa to utrata środków z UE i skrajny bałagan

Materiał programu Polska i Świat
Materiał programu Polska i Świat
TVN24
Materiał programu Polska i ŚwiatTVN24

Większe wydatki na administrację, utrata środków z Unii Europejskiej i skrajny bałagan – takie zagrożenia zdaniem polityków Platformy Obywatelskiej niesie za sobą podział Mazowsza. Andrzej Halicki zaapelował do mieszkańców i samorządowców z Mazowsza, by bronili jedności regiony.

W poniedziałek głos w sprawie ewentualnego podziału Mazowsza zabrali politycy PO: były minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, jego były zastępca w resorcie Jan Grabiec oraz poseł Marcin Kierwiński. Na pomyśle Prawa i Sprawiedliwości nie zostawili oni suchej nitki.

Według Kierwińskiego, plany podziału Mazowsza to "akcja stricte polityczna". - To akcja, która ma na celu doprowadzenie do tego, żeby tylnymi drzwiami doprowadzić do nowych wyborów i zmienić demokratyczny wynik wyborczy, decyzję mieszkańców Mazowsza, która zapadła przecież nie tak dawno - powiedział poseł PO.

Jak dodał, zmiany administracyjne na Mazowszu wywołałyby "skrajny bałagan", jeśli chodzi o środki UE. Przypomniał, że każde z województw dysponuje regionalnym programem operacyjnym, a w jego ramach - przyznanymi znacznymi środkami z funduszy unijnych.

Mniej pieniędzy z UE

- Wprowadzenie podziału województwa wiąże się z tym, że na wiele lat te pieniądze mogłyby być dla Mazowsza zablokowane, a może i bezpowrotnie stracone. Szacuje się, że podpisywanie ewentualnie nowych kontraktów wojewódzkich, uzgodnienia z Komisją Europejską, podział tych pieniędzy między dwa nowe województwa, niezależnie jak one będą wyglądały, to może być trzy, a może nawet więcej lat - wskazywał Kierwiński.

Grabiec dowodził z kolei, że wyodrębnienie Warszawy z Mazowsza niekorzystnie odbiłoby się także na bieżącym funkcjonowaniu tego regionu. Jak mówił, ponad 80 proc. dochodów budżetowych województwa pochodzi z jego obecnej stolicy. - Jeśli odetniemy Warszawę od reszty województwa, pozostawimy organizm, którego dochody będą wynosiły od 12 proc. w przypadku CIT - najważniejszego dochodu budżetowego województwa, do ok. 20-25 proc. dzisiejszego województwa - przestrzegał Grabiec.

Większe wydatki

Zwrócił ponadto uwagę, że podział Mazowsza na dwa województwa to nowe wydatki na administrację. Według szacunków polityków PO konieczne byłoby utworzenie co najmniej 400 nowych etatów. Jak ocenił były wiceszef MAC, koszt zmian związanych z podziałem Mazowsza to ok. 200 milionów złotych rocznie.

Grabiec wskazywał też na problemy komunikacyjne wewnątrz Mazowsza, które utrudniałyby mieszkańcom nowego województwa dotarcie do jego urzędów. - Dzisiaj z Ostrołęki do Radomia środkami publicznymi, nie da się dojechać w jeden dzień i wrócić. Jeśli chodzi o podróż samochodem, jedzie się mniej więcej tyle, ile z Warszawy do Poznania - mówił poseł PO.

Będą bronić jedności regionu

Halicki zwrócił się z apelem do mieszkańców Mazowsza, by nie byli obojętni wobec proponowanego podziału, a do samorządowców, by obronili "jedno rozwijające się, ale wspólne Mazowsze". - To jest w naszym i waszym, mówiąc tu w tej chwili do partnerów samorządowych, interesie. Tylko wtedy będziemy mogli realizować inwestycje, zadania dla samorządu, takie jak oświata, służba zdrowia, ale przede wszystkim komunikacja - podkreślił były minister administracji i cyfryzacji.

Jeszcze w tym tygodniu Platforma ma zamiar powołać Parlamentarny Zespół dla Jednego Mazowsza, a do końca stycznia miałby powstać raport zespołu wskazujący następstwa podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckiego i warszawskiego.

­ "Luźny pomysł"

Kilka dni temu temat podziału Mazowsza wrócił za sprawą marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który napisał na Twitterze o "wyzwaniu podziału Mazowsza - z odrębną Warszawą". W czwartek do deklaracji marszałka odniósł się przedstawiciel rządu Henryk Kowalczyk, który z kolei zapewnił, że rząd na razie nad takim projektem nie pracuje i to jedynie luźny pomysł.

O wyodrębnieniu z Mazowsza województwa warszawskiego PiS mówił przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku.

Jako czysto polityczną propozycję podział Mazowsza uznała także Hanna Gronkiewicz-Waltz. W niedzielę prezydent stolicy była gościem "Faktów po Faktach":

Hanna Gronkiewicz-Waltz w "Faktach po Faktach"
Hanna Gronkiewicz-Waltz w "Faktach po Faktach"TVN 24

PAP/jk/b

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl