Po ciemku, z biało-czerwoną opaską na ramieniu. Pobiegli dla powstańców

[object Object]
Pobiegli dla Powstańców TVN24
wideo 2/4

Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) oraz Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin) najszybciej pokonali dystans 10 kilometrów podczas 27. Biegu Powstania Warszawskiego. Na 5 km zwyciężyli Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) i Ewa Jagielska (Wyszków). W zawodach wystartowało 10 tys. osób.

- Jest to wydarzenie, które skupia się w okół biegania, ale też zawiera wiele elementów symbolicznych, artystycznych. Łączy wystawy czy występy grup rekonstrukcyjnych. Staramy się budować klimat zadumy, wszystko po to, aby uczcić pamięć Powstańców - powiedział Marcin Kuriata, organizator biegu.

W kalendarzu "punkt obowiązkowy"

Dlatego dla niektórych uczestników Bieg Powstania jest punktem obowiązkowym, zarówno w kalendarzu "sportowym", jak i tym "życiowym". - Ten rok jest dla mnie szczególny. W maju byłem w Aleppo, które wygląda tak jak zburzona Warszawa w roku 44, 45. Dotknąłem wojny, byłem w obozach dla uchodźców, wyobrażam sobie, co przeżywali Powstańcy i deportowani z Warszawy. Dzisiaj był to bieg wspomnień, ale pomyślałem o tym, że to nie jest na zawsze wygrane, i koniec - mówił po wyścigu Robert Korzeniowski.

Ze zwycięstwa cieszył się Arkadiusz Gardzielewski. - Wynik nie był dzisiaj najważniejszym. chciałem zwyciężyć, zrealizowałem swój cel i jestem ogromnie szczęśliwy - komentował.

36-letni zawodnik - który w 2010 roku w Barcelonie, podczas mistrzostw Europy, zajął 12. miejsce w maratonie - przyznał, że postawił sobie za cel poprawę tej lokaty w przyszłorocznej imprezie.

Z kolei na krótszym dystansie zwyciężył szer. Giżyński, medalista mistrzostw świata wojskowych. - Odkąd pamiętam, zawsze chętnie brałem udział w każdej możliwej aktywności fizycznej. Regularne treningi lekkoatletyczne rozpocząłem w 1995 roku pod okiem trenera Marka Zarychty, z którym stawiałem swoje pierwsze kroki w zawodach szkolnych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Od tego czasu bieganie stało się dla mnie najważniejszą częścią każdego dnia - zdradzał.

Niepełnosprawni

W gronie osób niepełnosprawnych, które ścigały się na wózkach sportowych na dystansie 5 km, zwyciężył 51-letni Piotr Małek z Otwocka, który w 19. roku życia miał poważny wypadek. - Przez głupotę straciłem nogi. Obciął mi je pociąg na stacji w moim Otwocku. Świat mi się wtedy zawalił. Po dwóch latach jakoś się pozbierałem. Szukałem miejsca w sporcie - była koszykówka, szermierka na wózkach, która pozostała do dziś, ale od pięciu lat zafascynowały mnie wyścigi na handbike'ach. Ułożyłem także swoje życie - mam żonę, syna i... jestem szczęśliwy - powiedział.

Harcerze

W gronie licznych wolontariuszy była m.in. 63. Drużyna Harcerska "Szare Szeregi" im. Henryka Kończykowskiego ps. Halicz z Dziwnowa. - Przyjechało ze mną osiem osób. Biorąc udział w tych zawodach, może nie aktywnie, ale w innej formie, co też ma swoje plusy, kultywujemy przede wszystkim pamięć o 63 dniach powstańczych walk - poinformowała drużynowa Beata Jabłonowska.

Jak dodała, "w połowie" jest warszawianką, bo tu urodziła się jej matka. Natomiast ojciec - piłkarz Teodor Jabłonowski, wychowanek Pogoni Szczecin, grał w reprezentacji Polski juniorów.

Podium w każdej z kategorii podczas 27. Biegu Powstania Warszawskiego przedstawiało się następująco:

10 km mężczyźni

1. Arkadziusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) 30.05

2. Krzysztof Żebrowski (SKS Feniks Siedlce) 30.52

3. Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) 31.04

10 km kobiety

1. Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin) 33.51

2. Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa) 35.09

3. Anna Łapińska (KS Warszawianka) 36.08

5 km mężczyźni

1. Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) 14.44

2. Piotr Mielewczyk (RK Athletics Warszawa) 15.12

3. Maciej Badurek (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 15.20

5 km kobiety

1. Ewa Jagielska (Wyszków) 16.51

2. Beata Lupa (Wilkowo Stare) 17.36

3. Zuzanna Mokros (Pabianice) 18.08

5km zawodnicy na wózkach

1. Piotr Małek (GTM VeloAktiv Otwock) 9.27

2. Witold Misztela (Warszawa) 11.16

3. Błażej Cymerman (Józefów) 21.18

Jeszcze 1 sierpnia

Sobotni Bieg Powstania Warszawskiego był 27. edycją imprezy. Odbywa się ona zawsze w weekend w okolicach 1 sierpnia. W tym roku zorganizowana zostanie jeszcze jedna impreza biegowa upamiętniająca powstanie. Powstańcza Piątka pamięci polskich sportowców - po raz pierwszy odbędzie się dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania – 1 sierpnia przy Centrum Olimpijskim na trasie długości 5 km.

PAP/kz/mś

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl