Planty na Ochocie? Jest projekt, nie ma pieniędzy


"Planty na Ochocie" – pod tym hasłem, kryje się pomysł młodej projektantki na połączenie trzech parków zielonymi deptakami, z których mogliby korzystać biegacze, rowerzyści czy rolkarze. Urzędnikom wizja się podoba, ale nie wiedzą skąd wziąć na nią pieniądze.

- Jestem mieszkanką Rakowca. Zastanawiałam się, co w tej przestrzeni mi przeszkadza, zaczęłam czytać o historii, architekturze, obserwować mieszkańców – tłumaczy Helena Wawrzeniuk, autorka pomysłu "Planty na Ochocie". Tak powstał projekt, a dokładniej praca dyplomowa na Akademii Sztuk Pięknych.

"Straciły swój charakter"

Projektantka przyjrzała się trzem ochockim parkom, a także ulicom, które do nich prowadzą i zaproponowała stworzenie plant. – Idea odwołuje się do pierwszego założenia urbanistycznego, powstałego na Ochocie Rakowiec – Szczęśliwice. Zgodnie z nim do istniejących tu parków, prowadziły zadrzewione, szerokie deptaki – opowiada Wawrzeniuk. – Niestety na przestrzeni ostatnich dekad zielone ciągi straciły swój charakter – dodaje.

W jej wizji Park Szczęśliwicki, Malickiego i forty Korotyńskiego łączą poprowadzone chodnikami trasy dla pieszych, biegaczy, rolkarzy i rowerzystów (głównie wzdłuż ul. Korotyńskiego i Dickensa). Dla miłośników joggingu dostępne byłyby nawierzchnie żwirowe, a dla rolek gładkie. Wzdłuż ulic mogłaby zostać dosadzona również roślinność tworząca klimat zielonych deptaków. W niektórych miejscach mogłyby też powstać kładki dla pieszych nad jezdnią.

Strefa wypoczynkowa

Projekt zakłada również powstanie specjalnych, wydzielonych stref. Na przykład sportowych, gdzie można będzie zatrzymać się podczas joggingu i poćwiczyć. Taką funkcję miałby pełnić forty Korotyńskiego czy Park Szczęśliwicki, z kolei strefa ciszy to Park Malickiego, pomyślana głównie z myślą o osobach starszych.

Są też tzw. obszary przejściowe. Jeden z nich Wawrzeniuk zaplanowała na ul. Dickensa pomiędzy Grójecką a Pawińskiego, w pobliżu kościoła Opatrzności Bożej. – To byłby taki teren zielony, ale miałby charakter bardziej miejski. Powstałyby tam zbiorniki na wodę deszczową, różnego rodzaju siedziska i zadaszenie chroniące przed słońcem i deszczem – wyjaśnia projektantka. – Nawierzchnie placu, to beton barwiony i piasek na ubitej nawierzchni – dodaje.

"Ciekawy pomysł"

Co na to samorządowcy z Ochoty, którzy pomysłowi się przyglądali? - Pomysł jest ciekawy i bardzo nam się spodobał - zapewnia Karol Wiszniewski, przewodniczący komisji polityki przestrzennej na Ochocie. – Ale jest też kwestia kosztów. Pytanie na przykład, kto zapłaciłby za ewentualną budowę parkingów – szybko dodaje.

Za 20 lat?

Chodzi o budowę parkingów podziemnych, które miałyby zastąpić naziemne. Zgodnie z projektem, część miejsc parkingowych trzeba by było zlikwidować, żeby uzyskać teren pod place wypoczynkowe. Jak tłumaczy projektantka, w swojej wizji przewidziała możliwość likwidacji czterech strzeżonych parkingów, ale też uliczne - łącznie ok. 500 miejsc. Zastrzega jednak, że jest to tylko jedna z opcji.

- Ten projekt jest moją wizją, marzeniem i został rozpisany na perspektywę nawet 20 lat. Można by realizować go fragmentami, zaczynając na przykład od wymiany nawierzchni - tłumaczy Wawrzeniuk. - Jeżeli chodzi o parkingi to z jednej strony jest to sprawa konfliktowa z mieszkańcami. Ale swoim projektem chciałam skłonić ludzi do myślenia, że samochodów będzie więcej i problem może narastać - dodaje.

Władze Ochoty pomysłowi nie mówią "nie". – Niektóre elementy warto by zrealizować – mówi Piotr Żbikowski, wiceburmistrz Ochoty. Urzędnicy myślą m.in. o modernizacji parku Korotyńskiego. – Ale potrzeba przynajmniej 2-3 miliony złotych na rozpoczęcie prac, a w obecnej sytuacji finansowej to nie jest takie proste – tłumaczy Żbikowski. – Można też pomyśleć i porozmawiać m.in. z Zarządem Dróg Miejskich o zmianach w korytarzu ul. Dickensa – dodaje.

Projekt "Planty na Ochocie" można oglądać na wystawie przy placu Konstytucji 4. Będzie otwarta do 27 kwietnia, od poniedziałku do piątku między godz. 10.00 a 18.00. Wstęp wolny. Z kolei od 8 do 22 maja wystawa prezentowana będzie w Domu Kultury "Rakowiec" przy ul. Wiślickiej 8. Między 24 maja a 11 czerwca obejrzeć ją będzie można w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu przy ul. Grójeckiej 109. A Od 19 czerwca do 2 lipca w urzędzie dzielnicy Ochota przy ul. Grójeckiej 17A.

ran/par

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

U ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

U ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano nie działały cztery stacje na centralnym odcinku pierwszej linii metra. Powodem był pozostawiony bagaż. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 22 lipca po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. To hołd dla ofiar akcji deportacyjnej przeprowadzonej w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl