Plan dla 7 wież w centrum. "Mogą zakłócać zasięg komórek"

Tu mają stanąć wieżowce
Tu mają stanąć wieżowce
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Tu mają stanąć wieżowceLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

W rejonie Al. Jerozolimskich, ul. Emilii Plater i Wspólnej może być łącznie aż siedem wieżowców sięgających od 140 do 230 metrów. Przeciwko temu protestują aktywiści. – Do tego przedstawiciele jednej z sieci komórkowych przekonywali, że budynki mogą zakłócać pracę ich nadajników – informuje Jan Śpiewak z Miasto Jest Nasze.

Projekt planu zagospodarowania dla rejonu ulicy Poznańskiej w Śródmieściu Południowym zaprezentowano w poniedziałek po południu na dzielnicowej komisji ładu przestrzennego.

Najwyższy budynek - 230 metrów

Chodzi o dopuszczenie zabudowy wieżowcami terenów w okolicy ul. Chałubińskiego, Wspólnej, Emilii Plater i Al. Jerozolimskich. Z projektu wynika, że może być ich tam siedem. - Wpisaliśmy, że Marriott pozostanie przy wysokości 140 metrów. Nie podwyższyliśmy go. Niewykluczone, że tego będą chcieli w przyszłości inwestorzy. Za to do 160 metrów podwyższony miałby być Elektrim – mówi tvnwarszawa.pl profesor Krystyna Gruszecka, która wraz z zespołem przygotowywała projekt planu. U zbiegu Al. Jerozolimskich i ulicy Chałubińskiego mógłby powstać budynek wysoki na 230 metrów, a na południe od wieżowca Elektrim na 220 m. Z kolei na terenie liceum Hoffmanowej dopuszczono budowę dwóch wieżowców (160 i 180 m.). A w rejonie ulic Emilii Plater, Nowogrodzkiej i św. Barbary znalazło się miejsce dla wysokościowca planowanego przez Kurię Warszawską (dopuszczono 170 metrów).

Gruszecka zaznacza, że projekt planu powstał na podstawie analiz składanych wniosków, obowiązujących warunków zabudowy i po ustaleniach w urzędzie miasta.

Problemy z nadajnikami?

Projekt planu spotkał się z głosami sprzeciwu. - Na posiedzeniu komisji pojawiła się przedstawicielka firmy Orange i powiedziała, że tak wysokie budynki będą odbijać fale nadajników umieszczonych na budynku przy ul. św. Barbary i że może nie być zasięgu sieci komórkowej – relacjonuje Śpiewak. Jego zdaniem kontrowersje budzi sama zabudowa. - Linia tych wieżowców rozlewa się poza ciąg Al. Jerozolimskich. Kuriozalny jest budynek planowany przez kurię, bo zupełnie nie pasuje do tej okolicy. A podwyższenie Marriottu i Elektrimu zaburzy proporcje tych budynków i będą dużo brzydsze – przekonuje Jan Śpiewak, radny Śródmieścia i lider stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. – Autorzy projektu odwołali się do koncepcji dla tego rejonu z lat 70., gdy planowano właśnie Marriott i Elektrim. Teraz używają jej jak kija baseballowego do zmian w okolicy zwartej, starej zabudowy. Chodzi tylko o interes deweloperów, którzy będą meblować fragment tego miasta – twierdzi Śpiewak. - Projektantka przyznała również, że nie przeprowadzono badań, które wskazałyby, jak zwiększy się ruch w tym rejonie po budowie wieżowców, ani też jak wpłynie to na zanieczyszczenie powietrza. Poza tym w tej okolic nie ma skweru, parku, a według projektu planu ma powstać przy wieżowcach jedynie fragment zieleni – przekonuje Śpiewak.

I podkreśla, że rada dzielnicy Śródmieście ma opiniować plan w najbliższych tygodniach. - Będę za tym, żeby zaopiniować go negatywnie – dodaje.

Wskaźniki i zanieczyszczenie

Autorka projektu planu przyznaje, że badań ruchu nie robiono. – Mamy określone wskaźniki przy każdym terenie, które pokazują, ile miejsca dla samochodów trzeba zapewnić. Na 1000 mkw. usług ma być ich maksymalnie pięć, a dla biurowców 10. O tym mówi studium uwarunkowań przestrzennych – zaznacza Gruszecka. – Z kolei jakość powietrza badaliśmy na samym początku. Największe zanieczyszczenie wyszło przy głównych ulicach: Al. Jerozolimskich, Marszałkowskiej czy Chałubińskiego. Naszym najważniejszym założeniem było, żeby szkoły i przedszkole pozostały z dala od ruchliwych ulic – przekonuje Gruszecka. Ostateczną decyzję w sprawie planu zagospodarowania podejmuje Rada Warszawy. O komentarz do projektu i planowanych zmian poprosiliśmy ratusz. Czekamy na odpowiedź.

CZYTAJ TEŻ: Uczniów nie ma, szkoły nie ma, chętnych na działkę też nie ma.

Nikt nie chciał kupić działki po dawnym liceum
Nikt nie chciał kupić działki po dawnym liceumLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

ran/sk

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl