Perseidy na warszawskim niebie. "100 spadających gwiazd na godzinę"

W ubiegłym roku wspólne oglądanie gwiazd przyciągnęło ponad 6 tysięcy osób
W ubiegłym roku wspólne oglądanie gwiazd przyciągnęło ponad 6 tysięcy osób
Źródło: CNK
W nocy ze środy na czwartek na niebie rozbłysną Perseidy, jeden z najbardziej znanych rojów meteorów na świecie. Centrum Nauki Kopernika organizuje wspólne oglądania kosmicznego zjawiska. Specjalnie na tę okazję zgasną światła Stadionu Narodowego, mostów Poniatowskiego, Świętokrzyskiego i Śląsko-Dąbrowskiego oraz skwerów i wyjść z tunelu Wisłostrady i metra.

Dlatego Park Odkrywców obok CNK będzie tej nocy najlepszym miejscem w Warszawie do obserwacji meteorów. Wspólne podziwianie gwiazd przez warszawiaków to jedna z największych tego typu imprez w Europie. W zeszłym roku zgromadziła 6 tysięcy.

W tym roku w Parku Odkrywców na miłośników astronomii znów będą czekały maty i leżaki. Obserwacje rozpoczną się około godz. 21 i zakończą się o godz. 2.00 następnego dnia. Imprezę poprowadzi Karol Wójcicki, popularyzator astronomii.

100 gwiazd na godzinę

- Perseidy są obserwowane od około 2 000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zobaczyć ok. 100 "spadających gwiazd" na godzinę - zachęca CNK.

Początkowo organizatorzy zapraszali na rejsy statkami pod zgaszonymi mostami. Jednak z powodu niskiego poziomu wody w Wiśle Żegluga Stołeczna odwołała wszystkie kursy, także te podczas "nocy spadających gwiazd".

TAK WYGLĄDAŁA IMPREZA W UBIEGŁYCH LATACH:

Tłumy w Parku Odkrywców

Karol Wójcicki, Centrum Nauki Kopernik

kś/b

Czytaj także: