Patryk Jaki proponuje 19. dzielnicę. "Projekt na miarę wielkiej Warszawy"

[object Object]
Patryk Jaki proponuje 19. dzielnicęTVN24
wideo 2/6

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy zaproponował utworzenie 19. dzielnicy Warszawy. - Będzie to obszar największych innowacji i najniższych podatków – zapowiedział Patry Jaki na niedzielnej konwencji.

Jaki miał zacząć swoje show w samo południe. Kilkanaście minut po zaplanowanym starcie uczestnicy zaczęli się niecierpliwić. - Wchodzi, czy zasnął w tej garderobie? - dało się słyszeć z sali. Ostatecznie minister pojawił się na sali 20 minut po 12. Przywitany brawami i owacjami. - Jest siła, dziękuję państwu bardzo – odpowiedział kandydat. - Dzisiaj będzie dzień wyjątkowych projektów, wizji, strategii, myślenia o przyszłości – zaczął.

Mówił o tym, jak wyjątkowa jest Warszawa i jej mieszkańcy. - Są odważni, przebojowi, nie boją się iść pod prąd, są przedsiębiorczy. Wystarczy sięgnąć do branży komputerowej, gdzie potrafimy wygrywać na całym świecie – stwierdził. Krytykował obecne władze Warszawy, że nie przedstawiły wizji ani strategii rozwoju miasta na lata (choć dokument strategiczny powstał kilka miesięcy temu – nazywa się Warszawa 2030, opisywaliśmy go na naszym portalu).

- Nasze miasto jest na tyle otwarte, że każda osoba, która wysiądzie na Dworcu Centralnym, może zostać warszawiakiem, jeśli będzie chciała dla naszego miasta pracować – kontynuował Jaki. - Władze Warszawy nie potrafią zebrać wspaniałych cech warszawiaków w jedną całość. My mamy dziś taki projekt, projekt na miarę wielkiej Warszawy – mówił dalej Jaki. Podkreślał, że w myśleniu o Warszawie należy "przełamywać schematy".

Wzdłuż Wisły

- Warszawa ma 18 dzielnic, jesteśmy do tego przyzwyczajeni. To jest nasz schemat. Ja mam w ręku projekt ustawy, który tworzy nową 19. dzielnicę przyszłości – powiedział Patryk Jaki.

Nowa dzielnica ma znajdować się wzdłuż Wisły - od północnych do południowych granic Warszawy. - To będzie dzielnica przyszłości, z której Warszawa będzie znana na całym świecie. Pełna innowacji – zachwalał Jaki.

- To jest prawie osiem tysięcy hektarów pod inwestycje, czyli prawie obszar Żoliborza. To będzie teren pod inwestycje, ale też Natura 2000, który będziemy chcieli lepiej chronić – mówił kandydat na prezydenta Warszawy. Krytykował, że obecnie za ochronę terenów nad Wisłą odpowiada kilka dzielnic (w rzeczywistości za tereny nadwiślańskie odpowiada głównie Zarząd Zieleni z dyrektorem Markiem Piwowarskim na czele).

- Nasz dzielnica przyszłości musi mieć funkcje "normalnej" dzielnicy i będzie je miała – wskazał Jaki. Wymienił po pierwsze funkcję rekreacyjną. - Będziemy mogli tam stworzyć otwarte baseny i miniaquaparki - podkreślił. Dalej wymienił funkcję sportową i turystyczną. - Bardzo bym chciał, by w Warszawie powstała nowoczesna marina, nasz wiślany kurort, gdzie mogłyby parkować jachty, by były zejścia do Wisły i mola - opisywał.

Następnie wyliczał funkcje: wypoczynkową, biurową, usługową i mieszkaniową. - No i zieleń. Tu będą nowe zielona płuca Warszawy - powiedział kandydat. - To będzie w końcu największy w Europie citylab - stwierdził.

"Anioł biznesu"

Długo mówił o całkowitym elektronicznym zarządzaniu ruchem, który ma być cechą charakterystyczną tej dzielnicy. - Chciałbym też, by po tej dzielnicy można było poruszać się transportem wodnym. Uruchomimy transport publiczny i taksówki wodne - zapowiadał.

Na koniec Jaki zaznaczył, że jego pomysł "to na razie jest tylko wizja". - Jeśli wygramy wybory, natychmiast przystąpimy do jego realizacji. Zaprosimy najlepszych architektów i urbanistów z całego świata. Będą mogli wypowiedzieć się też mieszkańcy – zapowiedział.

Nowa dzielnica ma być nastawiona przede wszystkim na rozwój biznesu. Dlatego wyliczając swoje obietnice, kandydat mówił m.in. o zwolnieniach z podatków dla firm prowadzących tam określoną działalność. - To miasto będzie pełniło funkcję "anioła biznesu" – mówił. - Koniec tej bylejakości, niech zwycięża ambitna Warszawa – kontynuował. Zapowiedział, że 19. dzielnica będzie działać jak nowoczesna firma.

Skąd na to wszystko pieniądze? O tym nie było na konwencji za dużo. Patryk Jaki wskazał, że "plan szczegółowy i projekt finansowania ma być tworzony zaraz po tym, jak wygra wybory prezydenckie". W źródłach finansowania (na prezentowanym podczas wystąpienia slajdzie) wymieniono m.in.: Skarb Państwa, miasto stołeczne Warszawa, partnerów publiczno-prywatnych czy fundusze inwestycyjne.

Jaki planuje też zwolnienia z ZUS – 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności, utworzenie przez miasto funduszu pożyczkowego czy bezpłatne udostępnianie firmom miejskich lokali.

- Dzisiaj wiele miast rywalizuje o tytuł smart city, Warszawa musi się do tego wyścigu dobrze przygotować. Dzisiaj Warszawa przegrywa z wieloma miastami w Europie. Czas to zmienić – podsumował swoje wystąpienie Jaki.

Dzielnica Przyszłość
Dzielnica PrzyszłośćKW PiS

Bulwary zostają

Dopytywany przez dziennikarzy, już po konwencji, o tereny wchodzące w skład nowej dzielnicy Jaki powiedział, że największe inwestycje planuje wstępnie na Białołęce, Pradze Północ, w rejonie PGE Narodowego na Pradze Południe i na Siekierkach. Pytany, czy nie obawia się, że władze i mieszkańcy danych dzielnic będą przeciwko temu protestować, powiedział: "to jest program, który teraz poddajemy pod dyskusję. Każdy warszawiak będzie miał prawo zdecydować czy chce taki projekt realizować, czy też nie". - Ale proszę pojechać na tereny, które zaznaczyliśmy jako inwestycyjne. W niektórych widać głęboki PRL. Jeśli będziemy chcieli zmienić ich charakter, to jestem pewien, że wszyscy będą za - dopowiedział.

Kandydat zapewnił też, że nadwiślańskie, nowe bulwary nie będą przebudowywane. - Bulwary są bardzo fajne, tylko to jest taki mini element. My chcemy to wszystko rozszerzyć - stwierdził.

Pytany natomiast o ewentualne problemy z własnością powiedział, że wskazane tereny w zdecydowanej większości należą do miasta lub Skarbu Państwa. - Choć na Żeraniu jest to dość skomplikowane, bo są też tereny prywatne. Ale proszę pamiętać, że to miasto zawsze wyznacza zasady, na jakich dane tereny mają się rozwijać i prywatni inwestorzy muszą działać według tych zasad. Dlatego własność gruntu nie jest najważniejsza. Najważniejsze jest to, czy mamy wizję, w jaki sposób Warszawa musi się rozwijać - tłumaczył dziennikarzom Jaki.

Na koniec dopytywany o czas realizacji pomysłu, wskazał dość ogólnie: "perspektywa na lata".

Tajemnica

Przed konwencją sztabowcy Patryka Jakiego nie chcieli zdradzić, jaki pomysł przedstawi ich kandydat. Powtarzali jedynie, że będzie to coś "przełomowego", o czym nie było jeszcze mowy w tej kampanii – ani u Jakiego, ani innych kandydatów. Przed konwencją udało nam się jedynie dowiedzieć, że pomysł był przygotowywany od kilku tygodni, na długo przed oficjalnym startem kampanii (14 sierpnia).

Start konwencji zaplanowano na 12. Jednak już kilkanaście minut po 11 sala zaczęła się zapełniać. Wśród gości dostrzec można było radnych miasta i dzielnic, burmistrzów i najbliższych współpracowników Jakiego. W tym m.in. poseł Paweł Lisiecki, burmistrz Wojciech Zabłocki, wiceburmistrz Błażej Poboży czy Sebastian Kaleta – wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej. Na sali znalazła się też Magdalena Ogórek – dziennikarka i była kandydatka na prezydenta Polski z ramienia SLD oraz aktywny w kampanii Jakiego bloger i były współpracownik Ministerstwa Sprawiedliwości Dariusz Matecki.

Rozgrzewka

Tuż przed 12, jak to zwykle bywa na takich wydarzeniach, była próba braw. - To wyjątkowe wydarzenia. Pan minister potrzebuje waszego wsparcia. Można wstawać, interakcje mile widziane, aktywność w mediach społecznościowych wskazana – zachęcał prowadzący konwencję.

- Państwa tu na początku będzie dobrze widać. Proszę, abyście się ładnie uśmiechali. Pan Patryk Jaki będzie to widział. A jeśli wstaniecie, jak będzie wchodził, to już w ogóle będzie świetnie – rozgrzewał zgromadzonych.

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl