- To jest propozycja, którą chce dać pod rozwagę radnym miasta. Mogliby wypowiedzieć się też warszawiacy w ramach badania opinii publicznej - mówi Daniel Łaga, radny Śródmieścia. Właśnie on złożył interpelację, w której proponuje nadanie Pałacowi Kultury i Nauki imienia Schumana.
Forma podziękowania
Łaga tłumaczy, że okazja ku temu jest wyjątkowa - Od 1 lipca Polska przewodzi Unii Europejskiej. - Robert Schuman stworzył ideę wspólnoty europejskiej. Nazwanie symbolu Warszawy jego imieniem byłoby formą podziękowania za to, co zrobił dla Europy, Polski i Warszawy - przekonuje Łaga.
Radny zaznacza, że swojego pomysłu nie ma zamiaru narzucać.- Pałac wciąż budzi mieszane uczucia, niektórzy chcieliby go nawet wyburzyć, ale, choć "podarował" nam go naród radziecki i tak stał się symbolem stolicy - wyjaśnia.
"Warszawski pazur"
- Moglibyśmy pokazać taki warszawski pazur. Tak po warszawsku-cwaniacku, zmienić nazwę i pokazać, że ostatecznie robimy tak, jak chcemy - sugeruje Łaga. I przypomina, że zmiana miałaby również charakter symboliczny, bo przed laty PKiN nosił imię Józefa Stalina.
Pałac został oddany do użytku w 1955 r. Ale imię dyktatora zyskał jeszcze w trakcie budowy - stało się to po śmierci Stalina w 1953 r. Już trzy lata później pełnej nazwy przestnano oficjalnie używać.
Rosyjscy dziennikarze pamiętają
- W listopadzie 1956 r. Urząd Rady Ministrów przekazał Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina w gestię Prezydium Rady Narodowej w Mieście Stołecznym Warszawie i od tamtej pory zaprzestano używania nazwy w pełnym brzmieniu -przyznaje Ewelina Dudziak, rzecznik zarządu PKiN. - Obecnie funkcjonuje nazwa Pałac Kultury i Nauki, i tylko rosyjscy dziennikarze, którzy nas odwiedzają, czasem używają tego anachronizmu, jakim jest pełna, historyczna nazwa Pałacu - dodaje.
O ewentualnym nadaniu Pałacowi nowego patrona decydują radni miejscy. W środę propozycja stanęła na posiedzeniu podkomisji ds. nazewnictwa. Choć radni się nią nie zajmowali ze względów formalnych, to ocenili ją krytycznie. - Taka zmiana nie jest zasadna. Nazwa Pałac Kultury i Nauki jest utrwalona w świadomości warszawiaków - podkreślał Dariusz Dolczewski, członek podkomisji.
Radni miasta zaznaczają też, że już od dłuższego czasu poszukują ulicy, która mogłaby nosić imię Roberta Schumana.
ran