Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Prezydent Otwocka: wykorzystano moje dane osobowe, wzięto 40 tysięcy złotych pożyczki

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Linia Otwocka"

Prezydent Otwocka Jarosław Margielski przekonuje, że ktoś wykorzystał jego dane osobowe, by wyłudzić z banków pożyczki. Jak twierdzi, na jego nazwisko zostały zaciągnięte zobowiązania spłaty blisko 40 tysięcy złotych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi otwocka prokuratura.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Do wzięcia szybkiej pożyczki w banku zwykle potrzebne jest podanie danych, które wymagane są od nas przy załatwianiu urzędowych spraw, rekrutacji na uczelnię czy odprawie biletowej na lotnisku. PESEL, numer i seria dowodu osobistego, miejsce zamieszkania wystarczą, by dostać tak zwaną chwilówkę.

O tym, że jego dane zostały wykorzystane przez kogoś obcego, prezydent Otwocka dowiedział się kilka miesięcy temu. - Z racji tego, że nigdy nie zaciągałem pożyczek, a tym bardziej w parabankach, skontaktowałem się z obsługą, żeby potwierdzić, czy ta korespondencja powinna być skierowana do mnie. Tam poinformowano mnie, że dane są prawidłowe i widocznie doszło do wyłudzenia środków i posłużenia się moimi danymi osobowymi. Pod koniec 2019 roku ustaliłem, że w moim imieniu były kierowane także inne zapytania kredytowe oraz zaciągane kolejne pożyczki - wyjaśnił w rozmowie z tvnwarszawa.pl Margielski.

Gdy prezydent utwierdził się w przekonaniu, że ktoś nielegalnie wykorzystał jego dane osobowe, zgłosił sprawę odpowiednim służbom. - Niezwłocznie złożyłem zawiadomienie do organów ścigania, które dotyczyło łącznie dwóch pożyczek zaciągniętych w parabankach oraz dwóch podjętych w bankach renomowanych na łączną kwotę około 40 tysięcy złotych - zaznaczył.

Prezydent Otwocka podejrzewa, że kradzież jego danych osobowych mogła mieć związek z pełnioną przez niego funkcją publiczną. - Działanie przestępcze, które mnie dotknęło, w oczywisty sposób nie ułatwia sprawowania funkcji publicznej i jest dodatkowym obciążeniem. Wiele trudnych decyzji, które podejmowałem w ostatnim czasie, kierując się wyłącznie dobrem i interesem miasta Otwock i jego mieszkańców, miało poważne konsekwencje finansowe dla innych podmiotów, a mówimy o kwotach w milionach złotych. Ten wątek również poprosiłem, aby został wzięty pod uwagę przez organy ścigania - stwierdził.

Prokuratura bada sprawę

O sprawie jako pierwszy poinformował tygodnik "Linia otwocka". W wypowiedzi dla gazety rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, prokurator Marcin Saduś, zaznaczył, że ze względu na dobro sprawy śledczy nie ujawniają jej szczegółów. Prowadzeniem postępowania zajmują się śledczy z Otwocka. Dotychczas nikt nie został zatrzymany.

- Mam nadzieję, że dojdzie do wykrycia sprawców i ta sprawa znajdzie rozwiązanie. O tym, czy będę spłacał te pożyczki, zadecyduje jej dalszy rozwój - powiedział Margielski.

Początkowo samorządowiec podejrzewał, że do wycieku jego danych mogło dojść, gdy ktoś ukradł jesienią laptopa z danymi doktorantów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (w tym Magierskiego) . Od władz uczelni dowiedział się jednak, że w przypadku osób, których dane znajdowały się na dysku skradzionego komputera, nie odnotowano podobnych incydentów. Z drugiej strony dane prezydenta są w posiadaniu wielu urzędów i instytucji, współpracujących z otwockim magistratem.

- Przestrzegam nie tylko osoby publiczne, ale każdego obywatela przed tym, aby chronił swoje dane osobowe. Nie pozostawiał bez opieki swoich dokumentów i posługiwał się swoimi danymi ze szczególną starannością i ostrożnością - dodał.

Informowaliśmy też o zatrzymaniu mężczyzny, który wyłudzał pieniądze, podając się na portalach randkowym za żołnierza amerykańskiej armii:

Mężczyzna jest podejrzany o wyłudzanie pieniędzy
Mężczyzna jest podejrzany o wyłudzanie pieniędzyKSP

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, "Linia Otwocka"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości