W deklaracji mieszkańcy określają liczbę osób zamieszkujący dany lokal oraz informują czy będą segregować śmieci czy też nie. Największy problem mają ci, którzy mieszkają w domkach jednorodzinnych. Oni sami muszą taką deklarację złożyć. Wspólnoty i spółdzielnie składają dokumenty w imieniu grupy mieszkańców. Możliwości ich składania jest jest kilka. Można przyjść osobiście do urzędu, przesłać listem poleconym lub, poświadczając podpisem elektronicznym, wypełnić przez Internet.
30 osób w Wawrze
Sprawdziliśmy wyrywkowo urzędy dzielnic, na terenie których przeważa zabudowa jednorodzinna. - W Wawrze na złożenie deklaracji oczekuje około 30-35 osób - relacjonował przed 10.00 Dawid Krysztofiński, reporter tvnwarszawa.pl. – Są trzy uruchomione okienka, w tym jedno dodatkowo. Interesanci, zanim zostaną obsłużeni, muszą odczekać około pół godziny - dodał.
W Wilanowie przed południem składanie deklaracji odbywało się niemal "z marszu" . – W kolejce czeka kilka osób. Nie ma tłoku ani kolejek- poinformował przed 11.00 Krysztofiński. - Mieszkańców obsługują trzy osoby - dodał.
Ostatni dzień deklaracji śmieciowych w Wawrze
"Na ostatnią chwilę"
Białołęka wyszła nieco naprzeciw mieszkańcom. – Nasze stanowisko w urzędzie czynne jest od 1 lipca od 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku. Ponadto w części wschodniej dzielnicy, która jest dalej oddalona od centrum, uruchomiliśmy zamiejscowe stanowisko w gimnazjum przy ul. Ostródzkiej. Tam na interesantów urzędnicy czekają w godzinach od 16.00 do 20.00 - powiedziała Bernadeta Włoch-Nagórny, rzeczniczka Białołęki.
Jak mówi rzeczniczka, od paru dni tworzą się kolejki. – Dzisiaj wygląda to podobnie. Widać, że mieszkańcy zostawili sobie składanie deklaracji na ostatnią chwilę - dodaje.
W Śródmieściu jest znacznie spokojniej. - Nie ma strasznych kolejek. Przez ostanie dni po 16.00 było bardzo mało interesantów - mówi Urszula Majewska, rzeczniczka Śródmieścia. - Najwięcej osób przychodziło między 12.00, a 15.00. Bardzo dużo deklaracji otrzymaliśmy listownie - dodaje.
Dzielnica jest nastawiona na to, że w piątek urząd odwiedzi więcej osób, ale na razie szturmu nie ma.
W urzędzie Wilanowa tłumów nie ma
"Będziemy nawoływać"
W składaniu deklaracji może pomóc interaktywny kreator deklaracji. Mieszkańcy mogą także dzwonić z pytaniami na miejską infolinię, dostępną pod numerem 800 70 70 47. Pod tym numerem można też będzie zgłaszać wszelkie zastrzeżenia dotyczące usługi wywozu śmieci w trakcie trwania programu pomostowego.
Według ratusza, do piątku deklaracje złożyło już 100 tysięcy mieszkańców. - Jeżeli ktoś tego nie zrobił, będziemy do tego nawoływać. Wraz z niezłożeniem dokumentu, opłata będzie naliczona taka, jaka wynika z rodzaju zabudowy za śmieci nieposegregowane - osrzega Monika Żukowska z biura prasowego ratusza.
Zamieszanie z przetargiem
Do końca stycznia 2014 roku w stolicy będzie obowiązywał tzw. program pomostowy. Jest to plan awaryjny, który ma związek z fiaskiem przetargu na odbiór śmieci, zorganizowanego przez ratusz. 4 czerwca Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do zdania firm, które zaskarżyły przetarg. KIO podważyła niektóre zapisy specyfikacji przetargowej.
Do czasu ponownego rozstrzygnięcia przetargu, śmieci odbierają te firmy, które robiły to dotychczas. Za wykonaną usługę wystawią rachunek miastu.
su//ec