– Rosnąca sieć ogrodów społecznościowych pokazuje energię mieszkańców stolicy. Warszawa chce ją wspierać i pomnażać – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. – Zieleń w mieście jest budowana dla mieszkańców i dzięki mieszkańcom. Dzięki nim osoby uprawiające ogrody są zdrowsze, bardziej aktywne, a przede wszystkim bardziej wrażliwe na zieleń. Dzięki ogrodnictwu społecznościowemu tworzą się także wspólnoty, które czują się odpowiedzialne za "swoją część Warszawy", za jej wygląd i funkcjonowanie - dodał podczas spotkania z dziennikarzami.
Zorganizowano je, aby pochwalić się, że od tego roku pomocy ogrodom społecznościowym udziela miejski Zarząd Zieleni, który podpisał umowy z trzema partnerami.
– Wiedzą dzielą się m.in. specjaliści zaproszeni do współpracy przez Fundację Dóbr Wspólnych i Fundację Altereko. Wspieramy też metodycznie, co ułatwia formowanie grup, wypracowywanie zasad działania i komunikacji. Tu z pomocą idzie Fundacja Konsultacje Społeczne – opowiadał Sławomir Sendzielski, koordynator ds. programów rozwoju ogrodnictwa społecznościowego w Zarządzie Zieleni i zachęcał do kontaktu każdego, kto chciałby założyć ogród.
Zarząd i partnerzy pomogą
Ogólnodostępny charakter ogrodów społecznościowych oznacza, iż każdy może wziąć udział w jego tworzeniu na zasadach ustalonych z liderami. Ogrody mogą mieć bardzo różny charakter. Mogą być ozdobne, rekreacyjne czy warzywno-owocowe. Wszystko w pełni zależy od tworzącej go społeczności, a także miejsca, w którym powstaje. Można je zakładać na terenie obecnych i byłych ogródków działkowych, ogólnodostępnych terenach prywatnych, miejskich czy osiedlowych.
W ramach zawartych umów partnerzy Zarządu Zieleni pracują nad pozyskaniem sponsorów.
– Stworzyliśmy Latającą Szkołę Ogrodników Miejskich, czyli cykl nieodpłatnych warsztatów i konsultacji przeznaczonych dla osób zaangażowanych w prowadzenie ogrodów społecznościowych – tłumaczyła Izabela Mier z Fundacji Dóbr Wspólnych. - Naszego wsparcia udzielamy też osobom, które planują założyć taki ogród. Wystarczy, że zgłosi się do nas grupa, składająca się przynajmniej z trzech osób, która ma swój pomysł, a my przekażemy jej wiedzę, jak to zrobić - zapewniła.
W ramach szkoły prowadzone są zajęcia i warsztaty w kilkunastu tematach, m.in. na tema metod nawożenia gleby, przygotowania ogrodu na zimę, produkcji przetworów czy założeniu pasieki. Dotychczas w zajęciach wzięło udział blisko 50 osób.
Społecznościowe Dożynki
Obecnie w Warszawie działa 18 ogrodów społecznościowych. Jak podaje miasto, z chęcią stworzenia ogrodu niedawno zgłosiły się… Łazienki Królewskie.
Podstawowe informacje o takich ogrodach, w tym mapę ich lokalizacji, można znaleźć na stronie internetowej Bujna Warszawa.
7 października odbędą się pierwsze Warszawskie Dożynki Ogrodów Społecznościowych. Uroczyste obchody potrwają od godz. 13.00 do 18.00 w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz także: wielkie sprzątanie Wisły:
Sprzątanie Wisły
Sprzątanie Wisły
b
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta