Ogród po wielkiej wycince: drzewa, kwiaty i zabawki

Mówi Renata Kaznowska, dyrektor ZTP
Mówi Renata Kaznowska, dyrektor ZTP
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Mówi Renata Kaznowska, dyrektor ZTPDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Kamera tvnwarszawa.pl uchwyciła pierwsze efekty rewitalizacji Ogrodu Krasińskich, która przez wielu okolicznych mieszkańców była okrzyknięta mianem "rzezi drzew". W części powojennej parku gotowy jest już plac zabaw, posadzono także cztery tysiące roślin. A to jeszcze nie koniec prac.

Na około tydzień przed otwarciem części parku, zajrzeliśmy za jego ogrodzenie. Wchodząc od strony ul. Barokowej w pamięci mamy burzliwe protesty, które na początku roku elektryzowały opinię publiczną w stolicy. Przypomnijmy: okoliczni mieszkańcy spotykali się w parku, walczyli na sesjach rady dzielnicy i miasta, składali też wnioski do prokuratury czy Najwyższej Izby Kontroli, bo ich zdaniem prace nie były prowadzone prawidłowo. Ale przede wszystkim oburzyła ich wycinka ponad 300 drzew.

Pierwsze zmiany

- Co warszawiacy dostają za wycięte drzewa - pytamy teraz Renatę Kaznowską, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, z którą udaliśmy się na spacer po południowym fragmencie ogrodu.

- To, co obiecaliśmy, czyli drzewa, tyle, że zdrowe, młode, które będą rosnąć przede wszystkim w części historycznej. I rośliny - kilkadziesiąt tysięcy sztuk, w tej chwili posadziliśmy już cztery tysiące - odpowiada Kaznowska. Można z łatwością dostrzec miejsca, gdzie wycięto najwięcej drzew. W ich miejscu są między innymi strefy kwiatowe od strony ul. Długiej - część z nich już zasadzona małymi roślinami, a część czeka na swoją kolej. Jak przekonuje Kaznowska, drzewa w tym miejscu rosły zbyt gęsto, dlatego zostały wycięte.

Nie brakuje też stref z cieniem. Przy głównej alei, w południowej części parku, drzewa rosną nadal blisko siebie, chociaż nie jest ich już aż tak dużo. - Mamy tutaj cały czas cień, mimo, że część drzew została wycięta. Te, które zostały mają po pierwsze szanse rozrosnąć się w sposób prawidłowy, nie konkurować ze sobą i rosnąć bardzo długo - twierdzi dyrektor.

Cały ogród ma być gotowy późną jesienią
Cały ogród ma być gotowy późną jesieniąDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Nieco twarda nawierzchnia

Sama aleja wykładana jest nawierzchnią, której konsystencja z bliska przypomina... sezamki. Robotnicy, których na całym terenie pracuje około 60, układają ją metr po metrze. - Jest to nawierzchnia z żywicy: przepuszczalnej, nieco twardej, ale na tyle miękkiej, że można uprawiać jogging czy jeździć na rowerze - wyjaśnia Kaznowska. Miękką nawierzchnię, ale również piasek, czujemy pod stopami przechadzając się po placu zabaw, który znajduje się na wysokości ulicy Barokowej. To tutaj dzieci będą miały do dyspozycji liny do wspinania, huśtawki, zjeżdżalnie, a nawet małą koparkę, czy cymbałki do gry.

Pierwsze otwarcie

Kiedy warszawiacy będą mogli zwiedzać ogród? Na początku będzie udostępniony fragment z placem zabaw, czyli południowo-wschodni, w którym trwają ostatnie przygotowania i prace wykończeniowe. - Ma się to stać w przyszły weekend, bądź na początku kolejnego tygodnia – odpowiada Kaznowska. Cała część południowa wraz z główną aleją ma być oddana najwcześniej w połowie września, a cały ogród późną jesienią tego roku. Ostatnie nasadzenia mają być dokonane jeszcze wiosną 2014 r. Zanim do tego dojdzie czekają nas konsultacje społeczne dotyczące regulaminu użytkowania całego parku. Mają odbyć się we wrześniu.

- Chcemy rozmawiać z warszawiakami o Ogrodzie Krasińskich, jeżeli chodzi o jego funkcje i sposób wypoczynku. Czy ogrodzenie będzie zamykane, w jakich godzinach, czy będziemy wprowadzać psy, gdzie – wylicza dyrektor ZTP. - Ale pojawił się też bardzo ciekawy pomysł, z którego chcielibyśmy skorzystać: żeby od ul. Świętojerskiej stworzyć strefę przyrodniczą: byłaby oazą dla ptaków, jeży itd. Pełniłaby też funkcję edukacyjną. Prace, które później będziemy tam prowadzili, związane z utrzymaniem ogrodu, na przykład koszeniem trawy odbywałyby się raz do roku albo wcale. To też chcemy przedyskutować - dodaje.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH W CAŁYM OGRODZIE.

O planowanych konsultacjach społecznych
O planowanych konsultacjach społecznychDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Protesty mieszkańców

Modernizacja parku spotkała się z ostrą krytyką części mieszkańców Warszawy. Najwięcej kontrowersji wywołało wycięcie ponad 300 drzew.

Do protestu przeciwko wycince włączył się m.in. aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w tej sprawie, jednak ta odmówiła wszczęcia postępowania z powodu braku znamion przestępstwa.

Prace w ogrodzie skontrolował też mazowiecki konserwator zabytków. Wykazano w działaniach stołecznego konserwatora, który wycinkę drzew zatwierdzał, szereg formalnych nieprawidłowości. Ale nie podjęto żadnych decyzji personalnych, nie będzie też wstrzymania prac w parku.

Modernizacji parku bronili projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych.

ran//par

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP