Ogród po wielkiej wycince: drzewa, kwiaty i zabawki

Mówi Renata Kaznowska, dyrektor ZTP
Mówi Renata Kaznowska, dyrektor ZTP
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Mówi Renata Kaznowska, dyrektor ZTPDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Kamera tvnwarszawa.pl uchwyciła pierwsze efekty rewitalizacji Ogrodu Krasińskich, która przez wielu okolicznych mieszkańców była okrzyknięta mianem "rzezi drzew". W części powojennej parku gotowy jest już plac zabaw, posadzono także cztery tysiące roślin. A to jeszcze nie koniec prac.

Na około tydzień przed otwarciem części parku, zajrzeliśmy za jego ogrodzenie. Wchodząc od strony ul. Barokowej w pamięci mamy burzliwe protesty, które na początku roku elektryzowały opinię publiczną w stolicy. Przypomnijmy: okoliczni mieszkańcy spotykali się w parku, walczyli na sesjach rady dzielnicy i miasta, składali też wnioski do prokuratury czy Najwyższej Izby Kontroli, bo ich zdaniem prace nie były prowadzone prawidłowo. Ale przede wszystkim oburzyła ich wycinka ponad 300 drzew.

Pierwsze zmiany

- Co warszawiacy dostają za wycięte drzewa - pytamy teraz Renatę Kaznowską, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, z którą udaliśmy się na spacer po południowym fragmencie ogrodu.

- To, co obiecaliśmy, czyli drzewa, tyle, że zdrowe, młode, które będą rosnąć przede wszystkim w części historycznej. I rośliny - kilkadziesiąt tysięcy sztuk, w tej chwili posadziliśmy już cztery tysiące - odpowiada Kaznowska. Można z łatwością dostrzec miejsca, gdzie wycięto najwięcej drzew. W ich miejscu są między innymi strefy kwiatowe od strony ul. Długiej - część z nich już zasadzona małymi roślinami, a część czeka na swoją kolej. Jak przekonuje Kaznowska, drzewa w tym miejscu rosły zbyt gęsto, dlatego zostały wycięte.

Nie brakuje też stref z cieniem. Przy głównej alei, w południowej części parku, drzewa rosną nadal blisko siebie, chociaż nie jest ich już aż tak dużo. - Mamy tutaj cały czas cień, mimo, że część drzew została wycięta. Te, które zostały mają po pierwsze szanse rozrosnąć się w sposób prawidłowy, nie konkurować ze sobą i rosnąć bardzo długo - twierdzi dyrektor.

Cały ogród ma być gotowy późną jesienią
Cały ogród ma być gotowy późną jesieniąDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Nieco twarda nawierzchnia

Sama aleja wykładana jest nawierzchnią, której konsystencja z bliska przypomina... sezamki. Robotnicy, których na całym terenie pracuje około 60, układają ją metr po metrze. - Jest to nawierzchnia z żywicy: przepuszczalnej, nieco twardej, ale na tyle miękkiej, że można uprawiać jogging czy jeździć na rowerze - wyjaśnia Kaznowska. Miękką nawierzchnię, ale również piasek, czujemy pod stopami przechadzając się po placu zabaw, który znajduje się na wysokości ulicy Barokowej. To tutaj dzieci będą miały do dyspozycji liny do wspinania, huśtawki, zjeżdżalnie, a nawet małą koparkę, czy cymbałki do gry.

Pierwsze otwarcie

Kiedy warszawiacy będą mogli zwiedzać ogród? Na początku będzie udostępniony fragment z placem zabaw, czyli południowo-wschodni, w którym trwają ostatnie przygotowania i prace wykończeniowe. - Ma się to stać w przyszły weekend, bądź na początku kolejnego tygodnia – odpowiada Kaznowska. Cała część południowa wraz z główną aleją ma być oddana najwcześniej w połowie września, a cały ogród późną jesienią tego roku. Ostatnie nasadzenia mają być dokonane jeszcze wiosną 2014 r. Zanim do tego dojdzie czekają nas konsultacje społeczne dotyczące regulaminu użytkowania całego parku. Mają odbyć się we wrześniu.

- Chcemy rozmawiać z warszawiakami o Ogrodzie Krasińskich, jeżeli chodzi o jego funkcje i sposób wypoczynku. Czy ogrodzenie będzie zamykane, w jakich godzinach, czy będziemy wprowadzać psy, gdzie – wylicza dyrektor ZTP. - Ale pojawił się też bardzo ciekawy pomysł, z którego chcielibyśmy skorzystać: żeby od ul. Świętojerskiej stworzyć strefę przyrodniczą: byłaby oazą dla ptaków, jeży itd. Pełniłaby też funkcję edukacyjną. Prace, które później będziemy tam prowadzili, związane z utrzymaniem ogrodu, na przykład koszeniem trawy odbywałyby się raz do roku albo wcale. To też chcemy przedyskutować - dodaje.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH W CAŁYM OGRODZIE.

O planowanych konsultacjach społecznych
O planowanych konsultacjach społecznychDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Protesty mieszkańców

Modernizacja parku spotkała się z ostrą krytyką części mieszkańców Warszawy. Najwięcej kontrowersji wywołało wycięcie ponad 300 drzew.

Do protestu przeciwko wycince włączył się m.in. aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w tej sprawie, jednak ta odmówiła wszczęcia postępowania z powodu braku znamion przestępstwa.

Prace w ogrodzie skontrolował też mazowiecki konserwator zabytków. Wykazano w działaniach stołecznego konserwatora, który wycinkę drzew zatwierdzał, szereg formalnych nieprawidłowości. Ale nie podjęto żadnych decyzji personalnych, nie będzie też wstrzymania prac w parku.

Modernizacji parku bronili projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych.

ran//par

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl