Ogień pamięci na Kopcu Powstania [RELACJA]

[object Object]
Fragment apelu pamięciTVN24
wideo 2/20

1 sierpnia przez cały dzień mieszkańcy stolicy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. Warszawiacy uczcili pamięć o poległych i ludności cywilnej w Godzinę "W", podczas uroczystości na cmentarzach oraz Kopcu Powstania Warszawskiego. Nie zabrakło wspólnego śpiewania na pl. Piłsudskiego. Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy na bieżąco o wydarzeniach związanych z 72. rocznicą zrywu z 1944 roku.

Tak relacjonowaliśmy obchody rocznicowe wybuchu Powstania Warszawskiego.

22.37. Tak wyglądały uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego
Uroczystości na Kopcu Powstania WarszawskiegoTVN24

22.14. Tak wyglądała Godzina "W" przy Pomniku Małego Powstańca.

Godzina "W" przy Barbakanie
Godzina "W" przy BarbakanieMaria Fides

22.03. O zmierzchu w kilku miejscach w stolicy pojawiły się okolicznościowe iluminacje.

Iluminacja na Stadionie NarodowymTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Iluminacja na wieżowcu IntracoTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

21.49. Zapłonął ogień pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Będzie płonął przez 63 dni. Ogień pamięci, od którego na szczycie kopca zapalono ognisko, z Grobu Nieznanego Żołnierza przyniosła sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, żołnierzy, harcerzy i stołecznych strażników miejskich.

21.20 W "Faktach po Faktach" ppłk Edmund Baranowski "Jur", członek zgrupowania "Radosław" odniósł się do sprawy lustracji gen. Śbibora-Rylskiego. Opowiadał też o swoich wspomnieniach z czasów Powstania Warszawskiego.

Ppłk Edmund Baranowski "Jur", członek zgrupowania "Radosław"
Ppłk Edmund Baranowski "Jur", członek zgrupowania "Radosław"TVN24

Czytaj więcej.

21.05. Na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej zapłonie Ogniska Pamięci.

21.00. Mieszkańcy zebrali się na pl. Piłsudskiego, aby wspólnie śpiewać powstańcze piosenki.

20.26. Po uroczystościach na Cmentarzu Powstańców Warszawy odprawiona zostanie msza polowa.

Uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawskich
Uroczystości na Cmentarzu Powstańców WarszawskichTVN24

20.22. Na pl. Piłsudskiego licznie zgromadzeni warszawiacy rozpoczęli śpiewanie (nie)Zakazanych Piosenek. W wykonywaniu powstańczych utworów pomagają rozdawane śpiewniki i teksty wyświetlane na telebimach.

20.04. Na Cmentarzu Powstańców Warszawy trwa modlitwa ekumeniczna za poległych, zamordowanych, za walczących i ludność cywilną.

20.00 Prezydent Warszawy, w przemówieniu podczas uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy, zapowiedziała budowę Izby Pamięci. - Żeby wszyscy wiedzieli, co tutaj się stało. Takiego okrucieństwa, jak tu na Woli, chyba nigdzie nie było. Cześć i pamięć - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

19.56. Ponad dwie godziny temu Warszawa zatrzymała się na moment.

#Warszawa dwie godziny temu. Cześć i chwała bohaterom pic.twitter.com/WJleUILhZi— Paula Duda (@PaulaDuda13) 1 sierpnia 2016

19.45. Przy pomniku płoną dziesiątki białych i czerwonych zniczy, wystawiono wartę honorową. Jest też wojskowa kompania reprezentacyjna i poczty sztandarowe. Powstańcy przyszli z rodzinami, są też harcerze. W trakcie uroczystości odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna, odczytany apel pamięci, złożone zostaną wieńce przy pomniku. Na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy spoczywają szczątki i prochy ponad 104 tys. głównie cywilnych, ale również wojskowych ofiar powstania, w dużej mierze bezimiennych, w tym wiele ofiar rzezi Woli w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. Przez lata nekropolia nie była rewitalizowana. W ostatnich latach prowadzono kapitalny remont.

19.41. - Wierzę, że Warszawa nie ma pretensji do swoich powstańców, bo oni robili to dla Warszawy, dla Polski, dla tych, co ucierpieli, dla swoich sąsiadów, dla swoich rodzin, dla tych z innych dzielnic. Żeby była wolność - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przy pomniku „Polegli – Niepokonani” na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli.

19.38 - Jak wam się nie podoba Powstanie, to mówcie. Nie udawajcie, że poważacie tych ludzi, a robicie zupełnie coś innego - to apel, z jakim zwróciła się do polityków sanitariuszka Anna Jakubowska ps. "Paulinka". Uczestniczka Powstania Warszawskiego była gościem programu "Tak jest".

Czytaj więcej.

19.09. W czasie uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis w poprzednich latach dochodziło do incydentów - wchodzących polityków część zgromadzonych witała oklaskami lub buczeniem. W tym roku ich nie było - podaje PAP.

Przed uroczystością lektor poprosił zebranych o skupienie. - Jak co roku zebraliśmy się pod pomnikiem Gloria Victis wśród grobów powstańców warszawskich - państwa przyjaciół i kolegów. Zebraliśmy się tu, aby złożyć hołd poległym, przywołać ich pamięć i przekazać naszym dzieciom i wnukom wartości, za które walczyli państwo razem z nimi, za które oni zapłacili najwyższą cenę - cenę życia. Pochylmy się nad ich grobami w ciszy i zadumie, przekażmy pamięć o tamtych bohaterskich dniach i ludziach tym, którzy przyjdą po nas. Bo póki pamięć trwa, oni żyć będą - mówił lektor.

19.03. Za niespełna pół godziny rozpoczną się uroczystości złożenia wieńców przy pomniku „Polegli – Niepokonani” na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli.

19.00. W nietypowy sposób warszawiacy oddali hołd bohaterom powstania warszawskiego. Godzina "W" na Wiśle. Rejs po Wiśle w 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zorganizowała Fundacja Rok Rzeki Wisły.

18.11. Prezydent Andrzej Duda przy pomniku Gloria Victis i w czasie spotkania z żyjącymi uczestnikami powstania.

Godzina „W". #PowstanieWarszawskie Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Pomnik Gloria Victis pic.twitter.com/n9zoZkuQDH— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 1 sierpnia 2016

18.09. Kancelaria Prezydenta RP przypomina wezwanie gen. Bora Komorowskiego sprzed 72. lat.

#Pamiętamy #PW1944 pic.twitter.com/Nm9BHnqCUX— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 1 sierpnia 2016

18.08 Wystawę "Portrety Powstańców'44" autorstwa Jerzego Tomaszewskiego "Jura" fotoreportera Powstania Warszawskiego otwarto w galerii Kordegarda w Warszawie. Na ekspozycję składają się zdjęcia powstańców, mieszkańców Warszawy, dzieci uczestników powstania.

18.00. Powstańcy dziękują za pamięć i chwilę ciszy w Godzinę "W".

Powstańcy dziękują za Waszą pamięć i chwilę ciszy w Godzinę "W". My też dziękujemy. #PW1944 pic.twitter.com/CPDTZNLAPW— Warszawa (@warszawa) 1 sierpnia 2016

17.56. Warszawiacy w 72. rocznicę godziny "W".

Warszawiacy w 72. rocznicę godziny "W"
Warszawiacy w 72. rocznicę godziny "W"TVN24

17.53 Dzisiaj na ulicach Warszawy ZTM uruchomił dodatkowe linie komunikacji miejskiej.

Dziś na ulicach można spotkać specjalne linie #bus #tram uruchomione w związku z rocznicą Powstania Warszawskiego. pic.twitter.com/4ubKejgZv8— ZTM Warszawa (@ztm_warszawa) 1 sierpnia 2016

17.50 Tak wyglądała stolica w różnych miejscach w godzinę "W". Warszawiacy zatrzymali się na chwilę, aby oddać szacunek uczestnikom zrywu sprzed 72. lat.

17.42. Powstańcy co roku wspominają chwile i emocje, jakie towarzyszyły im po rozpoczęciu powstania.

Wspomnienia powstańców
Wspomnienia powstańcówTVN24

17.39 Wzdłuż bulwarów wiślanych przepłynęły warszawskie jednostki.

Pamiętamy! Warszawskie jednostki w #GodzinaW przepłynęły wzdłuż bulwarów #PW1944 pic.twitter.com/B2zQZhiy2Z— Warszawa (@warszawa) 1 sierpnia 2016

17.29. Prezydent Warszawy oddała hołd powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach.

Prezydent @hannagw składa wieniec pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. #PW1944 pic.twitter.com/tsnIH7eqLM— Warszawa (@warszawa) 1 sierpnia 2016

17.27. Powstańcy i weterani oddali hołd swoim poległym koleżankom i kolegom.

17.23 Syreny zawyły. Miasto zamarło.

Godzina "W" w stolicy
Godzina "W" w stolicyTVN24

17.19. Przedstawiciele władz państwowych oddali hołd powstańcom pod dzwonem "Monter"

Premier @BeataSzydlo składa wieniec pod dzwonem "Monter" w Muzeum Powstania Warszawskiego #PW1944 pic.twitter.com/SVxm66bL7f— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 1 sierpnia 2016

17.10.Warszawiacy uczcili uczestników powstańczego zrywu z 1944 roku.

Godzina "W" w stolicyTVN24

17.05. Tak wyglądały okolice Rotundy o godzinie 17.

Godzina "W" w stolicy
Godzina "W" w stolicyTVN24

17.00 Jak co roku, punktualnie o godzinie 17.00, o rocznicy przypomniały syreny i kościelne dzwony, na ulicach na minutę zatrzymali się przechodnie, ustał ruch uliczny. Tak stolica oddaje hołd powstańcom, którzy podjęli nierówną walkę z okupantem latem 1944 roku.

Godzina "W" w stolicyTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Godzina "W" w stolicytvnwarszawa.pl

16.47 Premier Beata Szydło złożyła wieniec pod dzwonem "Monter" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Premier @BeataSzydlo składa wieniec pod dzwonem "Monter" w Muzeum Powstania Warszawskiego #PW1944 pic.twitter.com/SVxm66bL7f— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 1 sierpnia 2016

15.30 W nietypowy sposób 72. rocznicę Powstania Warszawskiego postanowiła uczcić Sekcja Spadochronowa Aeroklubu Warszawskiego. Jej członkowie wyskoczyli z lecącego samolotu i… utworzyli w powietrzu znak Polski Walczącej.

Polska Walcząca w powietrzu
Polska Walcząca w powietrzuTVN24

14.55 - Powstanie warszawskie przyniosło wspaniałe skutki po latach. Stało się fundamentem naszej polskości, pokazało współczesny wymiar naszego republikanizmu - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas poniedziałkowych uroczystości w Warszawie. Podczas uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie, związanych z 72. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, marszałek Sejmu przypomniał, że "wielkie wydarzenia historyczne pozostawiają po sobie ślady i świadectwa". - Kształtują tożsamość polityczną państw i wartości narodowe oraz nadają życiu publicznemu treść. Są przekazywane przez pokolenia, budują tradycję i pamięć historyczną. Powstanie warszawskie jest właśnie takim wydarzeniem w historii Polaków - ocenił. - Przez dziesięciolecia eksponowano tragiczne ślady po powstaniu. Te materialne - ofiary ludobójstwa, bezmiar ruin i katastrofa społeczna oraz te duchowe - poniesiona klęska, zniszczone nadzieje na niepodległość, dramatyczne przeżycia pokolenia "Kolumbów" - powiedział. Jak zauważył, dziś myślenie o śladach powstania uległo zasadniczej zmianie. Jego zdaniem "powstanie przyniosło wspaniałe skutki po latach". - Stało się - wespół z powstaniem styczniowym, czynem legionowym, rewolucją "Solidarności" - fundamentem naszej polskości (...) Pokazało współczesny wymiar polskiego republikanizmu; naszego sposobu myślenia o polityce, w którym wolność sąsiaduje z tragizmem i odwagą, przekraczającą wszelkie granice. Powstanie nie tylko stało się znakiem odróżniającym nas, Polaków, od innych, ale również wydarzeniem, pokazującym światu nasz sposób istnienia w tej części Europy - powiedział Kuchciński.

14.52 - W minionych latach ukazało się wiele publikacji o różnym charakterze. Powstańcy są przedstawiani w nich w różnym świetle - od bohaterów po pospolitych bandytów, zależnie od nastawienia autora – powiedział przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK Leszek Żukowski, prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Prawda historyczna bardzo często nie ma znaczenia. Zbliżamy się do końca życia i chcielibyśmy, aby w pamięci współczesnych nam rodaków i przyszłych pokoleń pozostały wiadomości nieinterpretowane błędnie – dodał.

14.14 "Nie noszę Polski Walczącej idąc do sklepu, ani w barze. Nie noszę jej dla zabawy" – tymi słowami zaczyna się film "Upamiętniaj godnie". Jego celem jest pokazanie, że symbol PW to sprzeciw wobec agresji. CZYTAJ WIĘCEJ.

Upamiętniaj godnieFilmProdukcja

14.03 Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, członkowie organizacji powstańczych i mieszkańcy miasta biorą udział w uroczystości z okazji 72. rocznicy wybuchu powstania przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Podczas poniedziałkowych uroczystości przed pomnikiem, przy którym zostały zaciągnięte warty honorowe, a hołd uczestnikom powstania złożyły liczne poczty sztandarowe, zostaną złożone wieńce. Zaplanowano również okolicznościowe przemówienia.

13.30 Rozpoczynają się uroczystość złożenia kwiatów przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego Grota, u zbiegu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich.

13.26 Najmłodsi uczestnicy uroczystości zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

13.21 Urząd miasta przypomina: W godzinę W zostaną włączone 54 syreny systemu miejskiego oraz urządzenia z systemu urzędu wojewódzkiego, które będą emitowały sygnał ciągły przez 1 minutę. Słyszalność sygnału na terenie Warszawy poprawią syreny ręczne rozmieszczone dodatkowo w 10 lokalizacjach.

12.37 - Stanęliście do nierównej walki o swoje miasto, o prawo do godnego życia, o prawo do własnej samorządności. Warszawa po raz kolejny potrzebowała swoich najlepszych synów, a wy młodzi chłopcy i dziewczęta odpowiedzieliście na te wezwanie. 63 dni bohaterskich zmagań o każdą dzielnicę, o każdą ulicę, o każdy budynek wymagało największej ofiary - tymi słowami prezydent stolicy zwróciła się do obecnych na uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza powstańców.

12.02 Uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości udział biorą m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Honorowa zmiana wartyTVN24

11.27 Obchody na Mokotowie przeniosły się do parku Morskie Oko.

11.16 Ulicami przechodzi "Marsz Mokotowa" – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.

11.04 W Pałacu Prezydenckim szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przekazał nadany pośmiertnie order Virtuti Militari rodzinie uczestniczącego w powstaniu Jana Soszyńskiego.

11.00 - W naszych rękach jest to, co będzie dalej z tym powstaniem. Czy to będzie zabawa narodowców, zabawa polityków, czy jakiegoś lobby - powiedział w studiu TVN24 Jan Młynarski. Muzyk, który zasłynął emocjonalnym apelem na temat zamieszania wokół apelu poległych, wystąpi dziś na ulicach Warszawy. CZYTAJ WIĘCEJ.

Jan Młynarski o Powstaniu Warszawskim
Jan Młynarski o Powstaniu WarszawskimTVN24

10.41 - Najważniejsze jest przechowywanie pamięci. Jeszcze mamy świadków powstania, mamy ich dzieci, które przekazują historię rodziców: jak dramatycznym przeżyciem, jak wielkim zrywem było powstanie warszawskie. Ważne jest, żebyśmy zawsze tutaj z powstańcami byli, co roku - podkreślała podczas uroczystości na Mokotowie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

10.01 Rozpoczynają się uroczystości przy Pomniku "Mokotów Walczący – 1944" w parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera.

Uroczystości na MokotowieTVN24

9.49 - Myśmy mieli pistolety, trochę granatów "filipinek", a oni mieli czołgi, samoloty i wszystko, co normalna armia ma - wspominał w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 dr Andrzej Wiczyński, pseudonim "Antek".

Wiczyński był podchorążym i w Powstaniu Warszawskim dowodził plutonem 227 BS Szarych Szeregów.

CZYTAJ WIĘCEJ

9.35 Zdjęcia przedstawiające uczestników Powstania Warszawskiego autorstwa Jerzego Tomaszewskiego "Jura” - fotoreportera i korespondenta zrywu z ramienia Delegata Rządu na Kraj i Komendanta Głównego AK - można od poniedziałku oglądać na wystawie w Galerii Kordegarda.

9.15 Rozpoczęły się uroczystości przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela "Montera" - dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

Przy ul. Filtrowej 68, (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK) złożone wieniec.

9.10 - Marsz Obozu Narodowo-Radykalnego jest prowokacją, ale nie chcę się dziś na nim skupiać – powiedział we "Wstajesz i wiesz" TVN24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaapelował również, żebyśmy o godz. 17 zamanifestowali wspólnotę z Powstańcami.

Jan Ołdakowski o marszu ONR
Jan Ołdakowski o marszu ONRTVN24

CZYTAJ WIĘCEJ

ZOBACZ PROGRAM PONIEDZIAŁKOWYCH OBCHODÓW

Dodatkowe autobusy

W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na ulice miasta wyjadą specjalne linie autobusowe i tramwajowa. Będzie można nimi dojechać do Muzeum Powstania Warszawskiego oraz cmentarzy. Tego dnia będzie można skorzystać z pięciu specjalnych linii autobusowych: 912 (linia jednokierunkowa) POWĄZKI-CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Okopowa – Towarowa – Grzybowska – Siedmiogrodzka – Skierniewicka – Wolska – Fort Wola – CM. WOLSKI 922 POWĄZKI-CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Krasińskiego – pl. Wilsona – Słowackiego – METRO MARYMONT 944 DW. CENTRALNY – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska – pl. Bankowy – al. Solidarności – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY 970 DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) – Kijowska – Targowa – al. Solidarności (powrót: most Śląsko-Dąbrowski – Sierakowskiego – Okrzei – Targowa) – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY 980 CHEŁMSKA – Czerniakowska – Gagarina – Belwederska – Al. Ujazdowskie – Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście – Miodowa – pl. Krasińskich – Świętojerska – Anielewicza – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY. Linia tramwajowa W, obsługiwana przez tramwaje zabytkowe będzie kursowała na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. Zawiszy – Towarowa – MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – Towarowa – Okopowa – al. Solidarności – Wolska – CM. WOLSKI. Autobusy linii 912 będą kursowały w godzinach 17.30-20, linii 922 – w godzinach 14.30-21, a linii 944, 970 i 980 – w godzinach 14-21. Tramwaje W będą podjeżdżały na przystanki w godzinach 14-19.

Podziemna akcja zbrojna

Jak co roku warszawiacy uczczą pamięć powstańców. Dzisiaj w stolicy odbędzie się wiele uroczystości, a na minutę, o 17, w rocznicę godziny "W" - miasto się zatrzyma.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

ran,PAP/r

Pozostałe wiadomości

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Przez niemal całą niedzielę zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach mityngu lekkoatletycznego Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. W zmaganiach na dystansie 20 kilometrów zarówno wśród mężczyzn i kobiet górą byli reprezentant i reprezentantka Chin.

Chodziarze opanowali Śródmieście

Chodziarze opanowali Śródmieście

Źródło:
PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl