Od soboty bez metra w centrum. Jak jeździć?

metro.waw.plWakacje bez stacji Centrum i Świętokrzyska

Znamy już termin zamknięcia stacji metra Świętokrzyska i Centrum. Pasażerowie nie będą mogli z nich skorzystać od 29 czerwca. Tego samego dnia ruszą prace na linii średnicowej.

Zamknięcie dwóch centralnych stacji związane jest z pracami na budowie centralnego odcinka II linii metra. Na czas wakacji pierwsza linia zostanie podzielona na dwie. Pociągi, które ruszą z Kabat, dojadą do stacji Politechnika. Dla wagonów rozpoczynających swój bieg na Młocinach stacją końcową będzie Ratusz Arsenał. Zmiany mają potrwać do końca wakacji.

Kolejna komunikacja zastępcza

Warszawiacy skorzystać będą mogli z dodatkowy linii tramwajowych 74 i 75, oraz z autobusu Z-1

75 pojedzie na trasie: – Metro Marymont– Słowackiego – Mickiewicza – Andersa – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – pl. Narutowicza.

Linia 75 w dni powszednie, w godzinach porannych i popołudniowych – będzie kursowała z częstotliwością zbliżoną do metra, czyli co 4 min. Poza szczytem tramwaje będą jeździły co 5 min. W soboty i święta 75 pojawi się na przystanku co około 8 min. Najrzadziej składy będą kursowały rano i wieczorem. Rozkład przewiduje 10-minutowe odstępy pomiędzy tramwajami. Dobrą wiadomością dla wszystkich imprezowiczów jest wydłużenie kursowania w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę do około godziny 3.00.

Trasa 74: Żerań Wschodni – Odrowąża – Starzyńskiego – Słomińskiego – Międzyparkowa – Andersa – Marszałkowska – Nowowiejska – Jana Pawła II – Popiełuszki – Metro Marymont Już na starcie linię 74 czekają zmiany. W związku z pracami na ulicy Popiełuszki w weekend 29-30 czerwca składy zakończą bieg na pętli Piaski.

W dni powszednie składy z numerem 74, w godzinach szczytu komunikacyjnego, będą kursować co 10 min, a w pozostałych godzinach oraz w soboty i święta co 15 min. Rano i wieczorem przez cały tydzień linia będzie kursowała co ok. 20 min.

Autobusy do centrum

Autobusy Z-1 pojadą na trasie: Metro Marymont – Włościańska – Słowackiego – Mickiewicza – Andersa – Marszałkowska – Waryńskiego – Metro Politechnika. W dni powszednie – w godzinach szczytu komunikacyjnego – autobusy będą podjeżdżały na przystanki co 5 min, a w pozostałych godzinach oraz w soboty i święta co 8 min.

W porannym szczycie ZTM wydłuży trasy autobusów 226, 527, 718, 738 i 805 do centrum. Zarząd zapowiada też, że zadba o poinformowanie pasażerów o zmianach. W tramwajach, autobusach i w metrze pojawią się odpowiednie plakaty. Dodatkowo w środę przed stacjami metra Centrum i Świętokrzyska staną informatorzy, którzy przez 10 dni wręczać będą ulotki i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Remont linii średnicowej

Z pracami w metrze zbiega się w czasie remont linii średnicowej. Tu również na pasażerów czekają utrudnienia. Zamknięte zostaną tory podmiejskie, a linie SKM S1 i S2 zostaną podzielone na kilka krótszych odcinków. Również i ten remont ma potrwać do końca wakacji.

Majowe utrudnienia związane z wyłączeniem dwóch stacji:

wp//ec

Ścisk w popołudniowym szczycie. Warszawa bez dwóch stacji metra
Ścisk w popołudniowym szczycie. Warszawa bez dwóch stacji metraTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: metro.waw.pl

Pozostałe wiadomości