"Obywatelska" ulica Stryjeńskich: teraz zwężą, za rok poszerzą?

Stryjeńskich z jednym pasem dla samochodów
Stryjeńskich z jednym pasem dla samochodów
Mateusz Szmleter / tvnwarszawa.pl
Stryjeńskich z jednym pasem dla samochodówMateusz Szmleter / tvnwarszawa.pl

Konflikt o ulicę Stryjeńskich obnażył słabość procedur związanych z budżetem partycypacyjnym. Projekt jej zwężenia wygrał i ma być realizowany. Protestują ci, którzy wcześniej się nie interesowali. I zapowiadają, że w kolejnej edycji złożą projekt... cofnięcia zmian.

O wyznaczeniu pasa dla rowerów mieszkańcy zdecydowali w ubiegłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. Projekt pod hasłem "Bezpieczne przejścia dla pieszych i pasy rowerowe na ul. Stryjeńskich" zdobył blisko 1400 głosów. Oprócz ścieżki, zakładał ujednolicenie ruchu samochodowego na Stryjeńskich do jednego pasa w każdą stronę.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Dróg Miejskich zaprezentował projekt. Na spotkaniu doszło do awantury. Mieszkańcy dzielnicy krytykują zmiany. Przekonują, że po zabraniu kierowcom jednego pasa, ulica Stryjeńskich zakorkuje się na dobre. Zwłaszcza w obliczu budowy Południowej Obwodnicy Warszawy, która rozpocznie się w przyszłym roku. Żądają wstrzymania realizacji.

Będzie przeciwny projekt?

Wiceburmistrz dzielnicy mówi jednak jasno: wstrzymanie jest niemożliwe. Zgodnie z zasadami budżetu partycypacyjnego, projekt, który wygrał, musi być zrealizowany w ciągu jednego roku. – Zaistniała pewna kolizja interesów. Mieszkańcy twierdzą teraz, że liczba przeciwników jest zdecydowanie większa niż tych, którzy poparli projekt – przyznaje jednak burmistrz.

Na spotkaniu zorganizowanym w ubiegłym tygodniu przez ZDM mieszkańcy zadeklarowali, że jeżeli realizacja projektu nie zostanie wstrzymana, za rok złożą wniosek przeciwny, polegający na przywróceniu dwóch pasów dla samochodów. Co wtedy? – Jeśli taki projekt wygra, będziemy musieli go zrealizować – przyznaje Łukasz Ciołko.

Za późno na narzekanie

Autor projektu mówi natomiast, że na narzekania jest już za późno. – Czas na dyskusję był przed głosowaniem. Organizowano wtedy spotkania, na których wszyscy mieszkańcy mogli zgłaszać swoje zastrzeżenia – przypomina Radosław Wałkuski. – Wtedy nie interesował się praktycznie nikt oprócz samych projektodawców i urzędników. Jeśli teraz ktoś krzyczy, że zmiany są złe, to ja się pytam, gdzie był rok temu? – oburza się.

W przyszłym roku Ursynów czekają duże zmiany związane z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Jednym z jej elementów jest tunel, który ma przebiegać pod dzielnicą. Część ulic, w tym ważna ul. Płaskowickiej zostanie zamknięta.

– To zły moment na zmiany. Ruch na Stryjeńskich będzie znacznie większy niż teraz. Jeżeli dojdzie tu kilkaset samochodów z Płaskowickiej, ulica się po prostu zakorkuje – mówi mieszkaniec Ursynowa Piotr Janowski. – Problemy mogą być zwłaszcza podczas porannego szczytu, kiedy najwięcej mieszkańców w tym samym czasie próbuje wyjechać z dzielnicy – dodaje Hanna Wróbel.

Oprócz problemów z płynnym ruchem dochodzą problemy z parkowaniem. – Kiedy ruszy budowa tunelu, mieszkańcom z osiedla Kazury zostaną zabrane parkingi z ulicy Płaskowickiej. To około 500 miejsc. Wszystkie te samochody najprawdopodobniej zostaną przeniesione na Stryjeńskich. To dodatkowo zablokuje ruch – tłumaczą nasi rozmówcy.

Mieszkanka Ursynowa o projekcie ZDM
Mieszkanka Ursynowa o projekcie ZDMMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

"Gorzej niż teraz nie będzie"

Z opiniami nie zgadza się autor projektu. – Ulica na pewno nie zakorkuje się bardziej niż korkuje się teraz. Ludziom wydaje się, że zmniejszy się przepustowość ulicy. To nie będzie prawdą – odpowiada.

Zapewnienia Wałkuskiego potwierdzają miejscy urzędnicy. – Przepustowość ulicy jest taka, jak przepustowość jej najwęższego miejsca – tłumaczy Tomasz Kunert z ZDM. – Dla jadących z Kabat takim "gardłem" jest najpierw sygnalizacja przy ul. Belgradzkiej, potem zaś zwężenie do jednego pasa przy ul. Na Uboczu. W przeciwnym kierunku najwęższym gardłem jest rondo przy ul. Płaskowickiej – precyzuje.

ZDM szacuje, że obecnie ulicą Stryjeńskich w szczycie komunikacyjnym jedzie około 1000 pojazdów na godzinę. – Z tego tylko 5 proc. Zjeżdża z ronda przy Płaskowickiej dwoma pasami. Zakładamy więc, że ograniczenie przekroju do jednego pasa będzie miało znikomy wpływ na przepustowość – mów Kunert.

Urzędnicy widzą same plusy

Zdaniem urzędników, zmiana organizacji ruchu przyniesie jedynie zmiany na lepsze. Wyznaczenie pasów rowerowych poprawi komfort rowerzystów, a zwężenie jezdni w rejonie przejść – bezpieczeństwo pieszych.

– Poprawę bezpieczeństwa odczują też kierowcy. Poprzez ograniczenie przekroju do jednego pasa rzadziej będą przekraczać dopuszczalną prędkość, dzięki czemu będzie mniej wypadków, hałasu i spalin – dopowiada Tomasz Kunert.

Klamka jeszcze nie zapadła

Aby uspokoić protestujących, wiceburmistrz Łukasz Ciołko zapowiada, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. – Zgodnie z deklaracjami ZDM, toczą się prace projektowe, które mają uwzględnić maksymalnie dużo uwag mieszkańców. Po tych poprawkach projekt zostanie mieszkańcom zaprezentowany ponownie – mówi Łukasz Ciołko. – Ostateczna koncepcja ma być gotowa do końca kwietnia – dodaje Tomasz Kunert.

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl