"Obywatelska" ulica Stryjeńskich: teraz zwężą, za rok poszerzą?

Stryjeńskich z jednym pasem dla samochodów
Stryjeńskich z jednym pasem dla samochodów
Mateusz Szmleter / tvnwarszawa.pl
Stryjeńskich z jednym pasem dla samochodówMateusz Szmleter / tvnwarszawa.pl

Konflikt o ulicę Stryjeńskich obnażył słabość procedur związanych z budżetem partycypacyjnym. Projekt jej zwężenia wygrał i ma być realizowany. Protestują ci, którzy wcześniej się nie interesowali. I zapowiadają, że w kolejnej edycji złożą projekt... cofnięcia zmian.

O wyznaczeniu pasa dla rowerów mieszkańcy zdecydowali w ubiegłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. Projekt pod hasłem "Bezpieczne przejścia dla pieszych i pasy rowerowe na ul. Stryjeńskich" zdobył blisko 1400 głosów. Oprócz ścieżki, zakładał ujednolicenie ruchu samochodowego na Stryjeńskich do jednego pasa w każdą stronę.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Dróg Miejskich zaprezentował projekt. Na spotkaniu doszło do awantury. Mieszkańcy dzielnicy krytykują zmiany. Przekonują, że po zabraniu kierowcom jednego pasa, ulica Stryjeńskich zakorkuje się na dobre. Zwłaszcza w obliczu budowy Południowej Obwodnicy Warszawy, która rozpocznie się w przyszłym roku. Żądają wstrzymania realizacji.

Będzie przeciwny projekt?

Wiceburmistrz dzielnicy mówi jednak jasno: wstrzymanie jest niemożliwe. Zgodnie z zasadami budżetu partycypacyjnego, projekt, który wygrał, musi być zrealizowany w ciągu jednego roku. – Zaistniała pewna kolizja interesów. Mieszkańcy twierdzą teraz, że liczba przeciwników jest zdecydowanie większa niż tych, którzy poparli projekt – przyznaje jednak burmistrz.

Na spotkaniu zorganizowanym w ubiegłym tygodniu przez ZDM mieszkańcy zadeklarowali, że jeżeli realizacja projektu nie zostanie wstrzymana, za rok złożą wniosek przeciwny, polegający na przywróceniu dwóch pasów dla samochodów. Co wtedy? – Jeśli taki projekt wygra, będziemy musieli go zrealizować – przyznaje Łukasz Ciołko.

Za późno na narzekanie

Autor projektu mówi natomiast, że na narzekania jest już za późno. – Czas na dyskusję był przed głosowaniem. Organizowano wtedy spotkania, na których wszyscy mieszkańcy mogli zgłaszać swoje zastrzeżenia – przypomina Radosław Wałkuski. – Wtedy nie interesował się praktycznie nikt oprócz samych projektodawców i urzędników. Jeśli teraz ktoś krzyczy, że zmiany są złe, to ja się pytam, gdzie był rok temu? – oburza się.

W przyszłym roku Ursynów czekają duże zmiany związane z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Jednym z jej elementów jest tunel, który ma przebiegać pod dzielnicą. Część ulic, w tym ważna ul. Płaskowickiej zostanie zamknięta.

– To zły moment na zmiany. Ruch na Stryjeńskich będzie znacznie większy niż teraz. Jeżeli dojdzie tu kilkaset samochodów z Płaskowickiej, ulica się po prostu zakorkuje – mówi mieszkaniec Ursynowa Piotr Janowski. – Problemy mogą być zwłaszcza podczas porannego szczytu, kiedy najwięcej mieszkańców w tym samym czasie próbuje wyjechać z dzielnicy – dodaje Hanna Wróbel.

Oprócz problemów z płynnym ruchem dochodzą problemy z parkowaniem. – Kiedy ruszy budowa tunelu, mieszkańcom z osiedla Kazury zostaną zabrane parkingi z ulicy Płaskowickiej. To około 500 miejsc. Wszystkie te samochody najprawdopodobniej zostaną przeniesione na Stryjeńskich. To dodatkowo zablokuje ruch – tłumaczą nasi rozmówcy.

Mieszkanka Ursynowa o projekcie ZDM
Mieszkanka Ursynowa o projekcie ZDMMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

"Gorzej niż teraz nie będzie"

Z opiniami nie zgadza się autor projektu. – Ulica na pewno nie zakorkuje się bardziej niż korkuje się teraz. Ludziom wydaje się, że zmniejszy się przepustowość ulicy. To nie będzie prawdą – odpowiada.

Zapewnienia Wałkuskiego potwierdzają miejscy urzędnicy. – Przepustowość ulicy jest taka, jak przepustowość jej najwęższego miejsca – tłumaczy Tomasz Kunert z ZDM. – Dla jadących z Kabat takim "gardłem" jest najpierw sygnalizacja przy ul. Belgradzkiej, potem zaś zwężenie do jednego pasa przy ul. Na Uboczu. W przeciwnym kierunku najwęższym gardłem jest rondo przy ul. Płaskowickiej – precyzuje.

ZDM szacuje, że obecnie ulicą Stryjeńskich w szczycie komunikacyjnym jedzie około 1000 pojazdów na godzinę. – Z tego tylko 5 proc. Zjeżdża z ronda przy Płaskowickiej dwoma pasami. Zakładamy więc, że ograniczenie przekroju do jednego pasa będzie miało znikomy wpływ na przepustowość – mów Kunert.

Urzędnicy widzą same plusy

Zdaniem urzędników, zmiana organizacji ruchu przyniesie jedynie zmiany na lepsze. Wyznaczenie pasów rowerowych poprawi komfort rowerzystów, a zwężenie jezdni w rejonie przejść – bezpieczeństwo pieszych.

– Poprawę bezpieczeństwa odczują też kierowcy. Poprzez ograniczenie przekroju do jednego pasa rzadziej będą przekraczać dopuszczalną prędkość, dzięki czemu będzie mniej wypadków, hałasu i spalin – dopowiada Tomasz Kunert.

Klamka jeszcze nie zapadła

Aby uspokoić protestujących, wiceburmistrz Łukasz Ciołko zapowiada, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. – Zgodnie z deklaracjami ZDM, toczą się prace projektowe, które mają uwzględnić maksymalnie dużo uwag mieszkańców. Po tych poprawkach projekt zostanie mieszkańcom zaprezentowany ponownie – mówi Łukasz Ciołko. – Ostateczna koncepcja ma być gotowa do końca kwietnia – dodaje Tomasz Kunert.

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP