Chodzi o innowacyjne podawanie chemioterapeutyków. Na początek ma być stosowane przy guzach mózgu. – Przy pomocy mikrorurki cieńszej niż włos, chemia będzie podawana bezpośrednio do guza, gdzie są skupione komórki rakowe – opisuje Piotr Gołaszewski, rzecznik prasowy szpitala bródnowskiego.
To daje ogromną możliwość postępu w leczeniu. Obecna metoda podawania chemii ogranicza całą terapię, ponieważ lek słabo przechodzi do mózgu, ma za to szkodliwe działanie w całym organizmie.
Niezwykła precyzja
W czasie zabiegu ma być wykorzystywany rezonans magnetyczny. Dzięki temu lekarz widzi bieżący obraz mózgu, co pozwala uzyskać niezwykłą precyzję w działaniu.
Autorem metody jest profesor Krzysztof Banaszkiewicz, neurochirurg z Uniwersytetu Karolińskiego w San Francisco. Zdobyła ona już uznanie w USA. Teraz podbija inne kontynenty. Pierwszy raz w Europie operację z użyciem rezonansu wykonano we Francji, drugą w kwietniu tego roku właśnie w szpitalu bródnowskim.
Profesor Ząbek wszczepił elektrodę do mózgu pacjenta chorego na Parkinsona. Zachęcony powodzeniem takich operacji szykuje się do kolejnych. W ośrodku radioterapii, ta metoda ma się rozwinąć na dobre i pomagać w walce z choroba nowotworową.
Budowa ruszy jesienią
Za kilka tygodni Szpital Bródnowski oraz firma Dopico mają powołać spółkę celową, która zajmie się budową ośrodka.
- Chcemy, aby prace budowlane ruszyły jesienią tego roku – powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Gołaszewski.
Jak dodaje, w ośrodku pacjenci otrzymają kompleksową pomoc na każdym etapie choroby. Za każdym razem terapia ma być dobierana indywidualnie. – Planujemy zrobić tam miejsce dla 60 pacjentów. Choć przewidujemy, że tam gdzie to możliwe pacjenci będą leczeni na oddziałach jednodniowych. Dzięki temu dostępność do leczenia będzie większa – przekonuje rzecznik prasowy.
60 milionów złotych
Cały kompleks ma być połączony z budynkiem szpitala. Koszt inwestycji szacowany jest na 60 mln złotych, a pierwsi pacjenci z leczenia mają skorzystać w drugiej połowie 2015 roku. Szpital już teraz zapowiedział, że będzie starał się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby z usług można było skorzystać bezpłatnie.
Właścicielem firmy Dopico jest Marek Jutkiewicz, kiedyś udziałowiec firmy produkującej napoje gazowane. Firma złożyła najatrakcyjniejszą ofertę na wybudowanie, sfinansowanie i zarządzanie ośrodkiem w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Z kolei sam szpital daje grunt pod budowę oraz w połowie sfinansował prace projektowe. Później ma czerpać korzyści z wynajmu powierzchni ośrodka.
Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl
Rozmowa z profesorem Mirosławem Ząbkiem po operacji przeprowadzonej w kwietniu:
Rozmowa z profesorem Mirosławem Ząbkiem
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24