Nowe władze Białołęki zapowiadają: szpital, szkoły i audyt po burmistrzu

Ilona Soja-Kozłowska nowym burmistrzem Białołękimat.prasowe

Budowa szpitala na Białołęce, dodatkowe środki na inwestycje i audyt po rządach burmistrza Piotra Jaworskiego to główne punkty porozumienia między Platformą Obywatelską i trzema radnymi niezależnymi, które pozwoliło wybrać kilka dni temu nowy zarząd dzielnicy.

Po kilku miesiącach politycznych przepychanek radni Białołęki doszli do porozumienia. Platforma Obywatelska odzyskała większość w radzie dzielnicy przeciągając na swoją stronę trzech radnych niezależnych: Piotra Basińskiego, Marcina Adamkiewicza i Filipa Pelca, którzy wcześniej trzymali z opozycyjnym PiS-em. Wybrano nowy zarząd z Iloną Soją-Kozłowską na czele.

Na piątkowej konferencji prasowej przedstawiono szczegóły porozumienia. Jak przekonywał radny Piotr Basiński, podstawą koalicji są wielomilionowe inwestycje, które mają być realizowane na Białołęce. – Najważniejsza to budowa szpitala, na który czekamy już kilka lat. Liczymy, że zostanie usytuowany w dobrze skomunikowanym miejscu, na działce o powierzchni minimum 2 hektarów – mówił.

Nowe szkoły i drogi

Oprócz szpitala, radni wymieniają też nowe szkoły, filię Białołęckiego Ośrodka Kultury, budowę dróg, rewitalizację terenów nad Kanałem Żerańskim i nowe stacje Veturilo.

– Będziemy się starać o środki na budowę czterech nowych szkół: dwóch podstawówek i dwóch gimnazjów. Zlokalizowane będą u zbiegu ulic Świderskiej i Ćmielowskiej iw rejonie ulicy Siecznej – powiedziała radna Magdalena Roguska (PO).

Radni chcą też budowy nowych dróg. – Najważniejsze i najbardziej oczekiwane to ulica Daniszewska, Hemara i Sieczna – dodała Agnieszka Borowska (PO).

Decyzja w rękach rady miasta

Oczywiście to tylko plany. O tym, czy Białołęka dostanie dodatkowe pieniądze z budżetu zdecydują radni Warszawy. Jak informują władze dzielnicy, na razie jest realna szansa na wprowadzenie do Wieloletniej Prognozy Finansowej 15 spośród 40 inwestycji, na łączną kwotę blisko 30 mln zł. Rozpoczęcie 13 jest planowane w tym roku, a dwóch w przyszłym.

Wśród nich nie ma jeszcze budowy szpitala. Kiedy możemy spodziewać się konkretnych informacji w tej sprawie? – Na razie nie chcemy przewidywać czy ten temat pojawi się na czwartkowej sesji, czy nie. Będziemy robić wszystko co w naszej mocy, aby miasto wygospodarowało środki na tą inwestycję w najbliższym czasie – zapowiedziała na konferencji nowa burmistrz.

Chcą audytu po Jaworskim

Ważnym punktem porozumienia między Platformą Obywatelską i radnymi niezależnymi jest audyt po byłym burmistrzu Piotrze Jaworskim.

– Uważamy, że powinna się tym zająć jakaś zewnętrzna firma, która specjalizuje się w takich działaniach – mówi radny Piotr Basiński. Tego, kiedy audyt miałby się rozpocząć i co dokładnie sprawdzić radni jeszcze nie wiedzą.

Koniec chaosu

Radni niezależni, którzy zdecydowali się współpracować z Platformą Obywatelską do tej pory należeli do jej zagorzałych krytyków. Zarzucali m.in. autorytarny styl rządzenia i wydawanie zbyt wielu środków na promocję. Dlaczego zmienili front? – Zawarliśmy porozumienie dla dobra Białołęki i jej mieszkańców. Dzięki temu skończyliśmy kilkumiesięczny chaos – mówili na konferencji.

Nie ukrywają, że ważne dla nich było odwołanie Jaworskiego i powołanie całkiem nowego zarządu. – I to się udało. Mamy nowy i w większości bezpartyjny zarząd. W końcu sytuacja w dzielnicy zostanie ustabilizowana i będzie można skupić się na pracy – tłumaczy Piotr Basiński.

Nowa burmistrz dzielnicy Ilona Soja-Kozłowska sprawowała wcześniej funkcję wiceburmistrza na Bielanach. Była też radną tej dzielnicy. – Od trzech lat mieszkam na Białołęce – stwierdziła na konferencji.

Soja-Kozłowska jest ekonomistką po Wyższej Szkole Handlu i Prawa. Jej zastępcami zostali Jacek Podbędniak i Marcin Adamkiewicz (radny niezależny przeciągnięty na stronę PO).

Zobacz materiał programu "Czarno na białym" o konflikcie politycznym na Białołęce:

PO i PiS walczą o władze w dzielnicach
PO i PiS walczą o władze w dzielnicachTVN24

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl