Nowe tory na Powstańców Śląskich. W czerwcu pierwsze prace

targeo.plBrakujący odcinek torów

Tramwaje Warszawskie wybrały wykonawcę brakującego odcinka torów na ulicy Powstańców Śląskich. Po podpisaniu umowy, będzie miał 9 miesięcy na wszystkie prace. Inwestycja pochłonie prawie 79 mln złotych.

Przetarg wygrał polski oddział hiszpańskiej spółki Balzola. Do zbudowania jest w sumie ponad 5 kilometrów torów: 3,6 km nowych oraz 1,6 km do przebudowy na rozjazdach i przy skrzyżowaniach z Górczewską i Radiową.

Tramwaje czekają jeszcze na ostatnie dokumenty.

- W połowie maja spodziewamy się zgody na realizację inwestycji drogowej, którą wyda Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego – informuje Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Przetarg miał formę aukcji elektronicznej. Oferty wahały się od 78,8 mln do 88,2 mln zł.

Nie tylko tory

Balzola przebuduje ulicę Powstańców Śląskich od Czumy do Pirenejskiej. Zmienią się skrzyżowania z ulicami: Górczewską, Pełczyńskiego, Wrocławską i Radiową. Pomiędzy Wrocławską a Radiową zniknie wąskie gardło. Kierowcy pojadą to dwoma pasami w każdym kierunku. Powstaną też nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

Drogowcy przebudują ulicę Radiową od Andyjskiej do Uniejowskiej. Tu również nie zapomną o pieszych i rowerzystach.

Torowisko będzie częściowo trawiaste. Przestrzeń pomiędzy szynami zostanie wyasfaltowana w miejscach gdzie będzie one wspólne z jezdnią i przy przystankach. Na wiadukcie pomad trasą S8 torowisko zostanie wypełnione tłuczniem.

Harmonogram prac

Budowa trasy tramwajowej na ul. Powstańców Śląskich podzielona została na etapy. W związku z pracami wyłączone będą z ruchu tramwajowego ulice Połczyńska, Powstańców Śląskich, Górczewska i Radiowa.

Od 1 czerwca do 13 lipca - budowa węzła rozjazdowego Powstańców Śląskich-Górczewska. Wyłączenia nastąpią na ul. Połczyńskiej, Powstańców Śląskich i Górczewskiej na odcinku od pętli Wola do pętli Osiedle Górczewska.

Od 30 czerwca do 13 lipca - budowa skrzyżowania torowego ul. Dywizjonu 303-Powstańców Śląskich. Wyłączenia nastąpią na ulicach: Dywizjonu 303 i Kaliskiego- odcinek pętla Koło-pętla Boernerowo

Od 14 lipca do 31 sierpnia- budowa węzła rozjazdowego Powstańców Śląskich-Radiowa. Wyłączenia nastąpią na ulicach: Radiowa i Powstańców Śląskich - odcinek ul. Dywizjonu 303-pętla Nowe Bemowo.

Po oddaniu torowiska składy pojadą nowymi trasami:

Proponowane zmiany w komunikacjiZTM

20 lat walki

Walka o tę linię trwa od około 20 lat. Pod koniec 2010 roku urzędnicy podawali, że jeśli dopisze pogoda, a inwestycji nie zatrzymają procedury, to pierwszy tramwaj pojedzie nowymi torami pod koniec 2011 roku. Później termin przesunięto na wiosnę 2012 ze względu na przedłużające się prace projektowe.

Potem Tramwaje Warszawskie czekały na drugą decyzję środowiskową, która wydana została 15 marca ubiegłego roku. Urzędnicy musieli starać się o kolejny dokument, bo swoje uwagi zgłosili urzędnicy bemowskiego ratusza i miejski inżynier ruchu. Wybrany w grudniu 2010 roku wykonawca, który miał zaprojektować i wybudować trasę - konsorcjum ZUE SA i TOR-KAR-SSON - chciał za to więcej pieniędzy. Na to jednak nie zgodzili się tramwajarze. W związku z tym przetarg na budowę trzeba było ogłosić na nowo.

Plany Tramwajów Warszawskich na 2014 rok:

Plany Tramwajów Warszawskich na 2014 rok
Plany Tramwajów Warszawskich na 2014 rokMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

wp/b

Źródło zdjęcia głównego: targeo.pl

Pozostałe wiadomości