"Uśmiech Warszawy". Tak Rafał Trzaskowski chce "pozszywać centrum"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Marszałkowska ma być salonem Warszawy
Marszałkowska ma być salonem Warszawy
wideo 2/5
Nowe centrum według Rafała Trzaskowskiego

- Pewna część miasta została zaprojektowana przez naszych "sowieckich przyjaciół", więc duch radziecki i białoruski się nad nim unosi - zauważył Rafał Trzaskowski i zapowiedział zmiany w centrum, które mają tego ducha przepędzić. Koncepcja "Uśmiechu Warszawy" zakłada więcej naziemnych przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych i zieleni. Zwężanie ulic nie jest przesądzone.

Podczas środowego spotkania z dziennikarzami Rafał Trzaskowski przedstawił swoją wizję zmian w centrum Warszawy. Przesadą byłoby mówienie o rewolucji, to raczej wdrażanie postulatów powtarzanych od lat i wyciąganie pomysłów schowanych w szufladach, z różnych względów zawieszonych. Jak szacował prezydent stolicy, 80 procent wszystkich propozycji ma się zmaterializować do końca jego kadencji.

- W centrum jest dużo miejsc, które "pracują", ale są to wyspy, które nie są ze sobą spięte. Chcielibyśmy zszyć te wyspy aktywności w nowe centrum Warszawy - rozpoczął prezentację Rafał Trzaskowski. W rejonie zmian zaznaczonych na kolorowych schematach urzędnicy dopatrzyli się uśmiechu, stąd robocza nazwa planu, który przyjęli. Centrum ma w ciągu kilku lat sprzyjać życiu społecznemu, być bezpieczne dla mieszkańców, z większą ilością zieleni. - To nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia - zauważył prezydent Warszawy. I dodał, że część prezentowanych koncepcji jest już w toku - większość dotyczy perspektywy jego kadencji, ale są też takie, które wybiegają poza 2023 rok.

"Uśmiech Warszawy" - rejon proponowanych zmianUM

Jeśli chodzi o konkrety, to już w przyszłym roku ma się zmienić aleja Jana Pawła II na odcinku między rondem ONZ a Nowogrodzką (pisaliśmy o tym już w 2015 roku). - Zieleń, drogi rowerowe po obu stronach jezdni, parkingi, "zoptymalizowany" przekrój jezdni - zapowiedział dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu Michał Domaradzki. Owa "optymalizacja" to trzy pasy w każdą stronę, obecnie w niektórych miejscach jest tam ich tam nawet po pięć. - Musimy uzyskać odpowiednią przestrzeń do komfortu poruszania się pieszych - argumentował Domaradzki. Wokół ronda Czterdziestolatka pojawią się też trzy "zebry" - do kompletu zabraknie jednej przez Aleje Jerozolimskie na wysokości Dworca Centralnego.

Rondo CzterdziestolatkaUM
Zmiany w alei Jana Pawła IIUM

Plac Centralny: budują muzeum, teatr opóźniony

Także w 2020 roku wzdłuż Marszałkowskiej na wysokości placu Defilad, w ramach realizacji projektu z budżetu partycypacyjnego, ma zostać wybudowany brakujący fragment ścieżki rowerowej.

Rafał Trzaskowski zapewnił, że "po wielu latach perturbacji" ratusz "wychodzi na prostą" w kwestii placu Centralnego, jak nieoficjalnie zwany jest fragment placu Defilad przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki. Realizowany będzie projekt wybrany w konkursie architektonicznym ponad półtora roku temu.

- To jedna z tych bardziej spektakularnych zmian, na której bardzo nam zależy. Budujemy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, mamy nadzieję, że pani dyrektor (Joanna Mytkowska - red.) pozostanie dyrektorem (na kolejną kadencję - red.), że minister kultury nie będzie zmieniał teamu w trakcie trwania inwestycji - stwierdził Trzaskowski. Przyznał jednocześnie, że budowa teatru TR Warszawa, tuż obok muzeum, jest opóźniona w związku z "napięciami budżetowymi".

Wizualizacja przyszłego "placu centralnego"UM

Na pytanie tvnwarszawa.pl, co z brakiem własności jednej z działek niezbędnych do realizacji tej inwestycji, odpowiedział wiceprezydent Michał Olszewski: - W przyszłym tygodniu jest posiedzenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ma potwierdzić słuszność decyzji (wywłaszczeniowej – red.) wojewody. Czekamy na ten ostatni dokument. Zakładamy, że z nim procedurę wywłaszczenia zrealizujemy w ciągu dwóch-trzech miesięcy. Wtedy będziemy mogli wystąpić o pozwolenia na budowę.

Potem przyjdzie czas na sporządzenie dokumentacji wykonawczej, przetarg na wykonawcę, dopiero wtedy będą mogły ruszyć prace budowlane. Olszewski przyznał, że nie ma szans, żeby gmach stanął przed końcem 2023 roku. Podobnie sprawa ma się z odtworzonym pawilonem Emilii, który ma stanąć przed wejściem do Pałacu Młodzieży. - Szukamy prywatnego partnera do tej inwestycji - zapowiedział Trzaskowski.

Także po 2023 roku ma być realizowana nowa pierzeja Alej Jerozolimskich między rondem Dmowskiego a Emilii Plater. Jak sprecyzowała dyrektorka Biura Architektury Marlena Happach, przewidziano tam zabudowę o wysokości tej, która znajduje się po drugiej stronie ulicy.

Rondo Dmowskiego nie będzie rondem. I kropka

Prezydent Warszawy zapewnił, że pozostaje zdeterminowany do "ambitnych zmian" na rondzie Dmowskiego. Naziemne przejścia przez Marszałkowską na wysokości Nowogrodzkiej i Widok mają zostać wyznaczone jeszcze w tym roku. Prawdopodobna jest także zebra w okolicy Poznańskiej przez Aleje Jerozolimskie, bo to granica prac zaplanowanych przez PKP PLK. Dalej idące plany zależą właśnie od kolejarzy.

Przebudowa ronda DmowskiegoUM

- Musimy postępować w sposób racjonalny. Jeśli mamy informację, że linia średnicowa będzie modernizowana metodą odkrywkową, a zatem będziemy mieli przeorane całe Aleje Jerozolimskie, trudno robić kosztowne inwestycje, bo i tak zostaną one usunięte - argumentował Rafał Trzaskowski. Zastrzegł, że ich prace postrzega jako szansę, nie problem. - Mają obowiązek odtworzyć ulicę w takiej postaci, jaką sobie zaplanujemy - zauważył. Jak dodał, według informacji, które docierają do ratusza, prace na linii średnicowej mają ruszyć na przełomie 2021 i 2022 roku.

Rafał Trzaskowski odniósł się też do osoby swojego zastępcy Roberta Soszyńskiego, który w ratuszu odpowiada za drogi i transport. Właściwie od początku kadencji daje się odczuć, że ich wizje miasta w istotnych miejscach się rozjeżdżają. Soszyński ma opinię urzędnika, dla którego priorytetem jest przepustowość, czego dowód dawał w wypowiedziach dotyczących Kruczej, Górczewskiej czy właśnie ronda Dmowskiego. Trzaskowski, przynajmniej na poziomie deklaracji, chce uchodzić za bardziej postępowego, zwolennika zrównoważonego transportu.

- Jeśli wsłuchać się w to, co mówimy o Warszawie, to jest dość spójne - przekonywał. By po chwili dodać, że "z całym szacunkiem do wiceprezydentów i dyrektorów biur" decyzję podejmuje on i Rada Warszawy. Podkreślił, że los ronda Dmowskiego jest przesądzony i prędzej czy później będzie ono zwykły skrzyżowaniem. - Na pewno zostanie przebudowane, ta decyzja dostała podjęta i kropka - orzekł. Jego zastępca do sprawy się nie odniósł, bo… na spotkaniu go nie było.

Przejścia na Marszałkowskiej, plac pięciu rogów

Mimo nadchodzącego "przeorania" Jerozolimskich wytyczone zostanie naziemne przejście dla pieszych na wysokości Brackiej. - Bo nie wymaga dużych nakładów - zauważył Rafał Trzaskowski. Przybędą też "zebry" na Marszałkowskiej: na wysokości Złotej oraz placu Żelaznej Bramy (na osi Grobu Nieznanego Żołnierza).

Podtrzymano też deklaracje zmian wokół Hal Mirowskich (informowaliśmy niedawno o opóźnieniu) i urządzeniu na nowo korso kwiatowego od strony alei Jana Pawła II (obietnica z 2017 roku).

Przejście na BrackiejUM
Przejście na Osi Saskiej (Marszałkowska)UM

Nie jest przesądzony przyszły kształt Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Bo choć władze Warszawy zapewniają, że chcą, aby ulice były bardziej miejskie, zielone i bezpieczne, to jak ognia unikają słowa "zwężenie". Może dlatego, że wśród niektórych publicystów wywołuje ono histeryczne wręcz reakcje? Prezydent Trzaskowski zaprezentował tylko zdjęcia okolic Smyka z lat 60., pokazujące szerokie, wygodne chodniki, a także schemat Marszałkowskiej ograniczonej do dwóch jezdni w każdym kierunku. Ale natychmiast zastrzegał, że żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły. - Niczego nie przesądzamy, będziemy to konsultować z warszawiakami - powtarzał wielokrotnie. Przekonywał, że w tym wypadku "można mieć ciastko i zjeść ciastko", to znaczy, że nawet w układzie 3+3 Marszałkowska może być bardziej cywilizowana. Wstępnie zaplanowano wzdłuż niej podwójny szpaler drzew.

W przyszłym roku ma zostać zrealizowany wreszcie tzw. plac pięciu rogów (projekt wybrano półtora roku temu). Los placu Powstańców Warszawy zależy od zakończonego niedawno przetargu na parking podziemny w tym miejscu (jedyna oferta, która wpłynęła, jest cały czas analizowana).

Plac pięciu rogówUM
Plac pięciu rogówUM

Nowy ratusz pod znakiem zapytania

Zapuszczona dziś Marszałkowska ma ożyć także dzięki profilowanym konkursom na lokale w parterach. Nie określono jednak, czy preferowane będą sieciowe sklepy z odzieżą, restauracje i kawiarnie czy może lokalne rzemiosło.

Nowa MarszałkowskaUM

Rafał Trzaskowski z lekkim dystansem odniósł się do budowy brakującej stacji pierwszej linii metra przy Wilczej (oficjalna nazwa Plac Konstytucji). To zaskakujące, bo niedawno wybrano nawet firmę, która ma ją zaprojektować. Znacznie bardziej prezydent przekonany jest za to do stacji na Muranowie, bo tam przerwa między przystankami jest znacznie dłuższa.

Trzaskowski zadeklarował też zmiany na placu Bankowym, ale bez konkretów. - Chcemy zieleni, nowej nawierzchni, marzy mi się ożywienie podcieni, ale przypominam, że ten budynek należy do wojewody - informował.

Przypomniał też, że między Zielną a Marszałkowską jest zarezerwowane miejsce na nowy ratusz stolicy. Trzykrotnie podkreślił, że nie jest to inwestycja priorytetowa, ani nawet przesądzona. - Analizy ekonomiczne pokazały, że nie jest dobre, gdy mamy urząd rozsiany po kilkudziesięciu miejscach. Warto porozmawiać z warszawiakami, czy zachowujemy tę przestrzeń na przyszłość na ten cel, czy przeznaczamy jednak na coś innego - podsumował.

Makieta przyszłego centrum Warszawytvnwarszawa.pl

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwóch 18-latków zauważyło podejrzanie poruszający się samochód. Sprawę zgłosili policji, a kierowcy renault uniemożliwili dalszą jazdę. Patrol, który przyjechał na miejsce, potwierdził przypuszczenia nastolatków. Jak podano, kierowca miał 2,6 promila alkoholu w organizmie.

Nastolatkowie powiedzieli pijanemu kierowcy, że ma otwarty wlew do paliwa i wyjęli kluczyki ze stacyjki

Nastolatkowie powiedzieli pijanemu kierowcy, że ma otwarty wlew do paliwa i wyjęli kluczyki ze stacyjki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Nowym komendantem stołecznej policji został inspektor Dariusz Walichnowski. Wcześniej szefował policji w Gdańsku. W poniedziałek pożegnał się z tamtejszym sztandarem.

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na parkingu Centrum Zdrowia Dziecka doszło do uszkodzenia kilku aut. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, sprawczyni kolizji tłumaczyła, że pomyliła pedały.

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na obrzeżach zabytkowego Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich była planowana budowa bloków mieszkalnych. Poprzedni wojewódzki konserwator zabytków umorzył postępowanie w sprawie uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy, co dało urzędowi dzielnicy zielone światło do wydania "wuzetki". Resort kultury poinformował właśnie o unieważnieniu tamtej decyzji konserwatora.

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nurogęsi są gatunkiem chronionym, występującym w Warszawie niemal wyłącznie w Łazienkach Królewskich. Zaraz po wykluciu piskląt matki ruszają z małymi do Wisły. W stolicy ich wędrówka jest trudna, bo przecina ją ruchliwa Czerniakowska. Pierwsza dzielna matka wraz ze swoim stadkiem pokonała już niebezpieczną trasę. Pomogły, jak co roku, służby miejskie.

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Źródło:
PAP