Nowa ekspresówka do Warszawy. "Gotowa w połowie 2019"

GDDKiAZbudują nową drogę na Lublin

Firma Budimex zaprojektuje i wybuduje ponad 25-kilometrowy odcinek ekspresowej "17" między obwodnicą Garwolina a granicą województwa mazowieckiego i lubelskiego. Wartość kontraktu to około 600 milionów złotych. Trasa ma być gotowa w połowie 2019 roku.

We wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą Budimex na realizację 25-kilometrowego odcinka ekspresowej "17" – to droga która w przyszłości połączy ekspresowo Warszawę z Lublinem.

Realizację odcinka od Grawolina do granicy województw podzielono na dwa mniejsze zadania: od obwodnicy Garwolina do końca obwodnicy Gończyc o długości 12,2 km oraz od obwodnicy Gończyc do granicy województw o długość 13 km. Wartość pierwszego odcinka to ok. 288,5 mln zł, a drugiego 313,6 mln zł.

Powstanie w 34 miesiące

Czas realizacji 34 miesiące (w trakcie prac budowlanych nie wlicza się okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca), a okres gwarancji 10 lat. - Kierowcy z nowej drogi skorzystają w połowie 2019 roku – informuje w komunikacie GDDKiA.

Realizacja będzie prowadzona w trybie "projektuj i buduj", co oznacza iż wykonawca opracuje dokumentację projektową, uzyska decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (na przełomie 2016 i 2017 roku), a następnie wybuduje trasę.

Po wydaniu przez wojewodę decyzji, rozpocznie się ustalanie wysokości odszkodowań za tereny przejęte pod budowę i ich wypłata. Prace w terenie powinny ruszyć wiosną 2017 roku. Przed oddaniem do ruchu wykonawca opracuje dokumentację powykonawczą oraz uzyska decyzję dopuszczenia do użytkowania drogi. Nawierzchnia drogi ekspresowej wykonana będzie w technologii betonu cementowego.

Fragment S17GDDKiA

Kolejny fragment

Jak informowaliśmy już na początku czerwca lubelski oddział GDDKiA wyłonił wykonawców budowy blisko 60 km drogi ekspresowej S-17.

Z kolei w ubiegły piątek ogłoszono przetarg na budowę fragmentu tej trasy pod Warszawą, między węzłami Zakręt a Lubelska.

Wizualizacja przebiegu nowej drogi
Wizualizacja przebiegu nowej drogiGDDKiA

jb/sk

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości