"Nocny patrol" popłynie Wisłą

fot. Julia Sielicka-Jastrzębska/MPW
fot
Źródło: | Fakty TVN
Muzeum Powstania Warszawskiego przygarnęło skonfliktowanego z ratuszem Przemysława Paska. 1 sierpnia ruszają organizowane wspólnie przez muzeum i fundację Ja Wisła wieczorne rejsy po rzece. Uczestnicy popłyną w miejsca, w których w 1944 toczyły się krwawe walki powstańcze.

- W 1944 roku było tu mnóstwo podtopionych jednostek, które dawały dobrą ochronę powstańcom. Port był zniszczony, bo regularnie bombardowano go i ostrzeliwano z moździerzy – opowiada Przemysław Pasek, gdy wyruszamy w rejs powstańczym szlakiem. Na pokładzie bata Nieuchwytny gość honorowy prof. Adam Roman, rocznik 1916, powstaniec zgrupowania "Radosław", dziennikarze i dwa psy Jurand i Ruda.

- Proszę sobie wyobrazić, że tam, gdzie dziś jest boisko, stała stocznia, większa od Hali Mirowskiej. Remontowano i budowano tam łodzie - kontynuuje opowieść Pasek, a my mijamy kolejne wraki. W 1944 o port i szkołę przy ul. Zaruskiego toczyły się zaciekłe walki.

- Niemcy strzelali pociskami świetlnymi z brzegu i Mostu Poniatowskiego. To wyglądało bardzo ładnie, ale było śmiertelnie niebezpieczne – wspomina prof. Adam Roman.

ZACIĘTE WALKI O PORT CZERNIAKOWSKI

53 rejsy po Wiśle

1 sierpnia tę samą trasę powstańczą pokonają pierwsi uczestnicy "Nocnego patrolu". Rejsy będą odbywać się codziennie aż do 23 września. Podczas dwugodzinnej podróży Pasek i jego współpracownicy przedstawią historię walk w rejonie portu Czerniakowskiego z perspektywy żołnierzy, którzy w 1944 przeprawiali się na drugi brzeg rzeki. Rejsy będą się rozpoczynać i kończyć w Porcie Czerniakowskim, przy barce Herbatnik.

- Z inicjatywą wystąpił dyrektor Jan Ołdakowski. Zaprosił mnie na spotkanie. Potem trochę popływaliśmy po Wiśle, porozmawialiśmy i doszliśmy do wniosku, że możemy zrobić razem coś wartościowego – informuje Przemysław Pasek.

Społecznik, szef fundacji Ja Wisła od dłuższego czasu nie zyskuje akceptacji władz miasta dla swoich działań. Rozważał nawet wyprowadzkę z Warszawy, co również na urzędnikach nie zrobiło większego wrażenia.

Konieczna rejestracja

Początek każdego rejsu o godz. 21.00. Aby wziąć w nim udział, trzeba się zarejestrować. Rejestracja rusza 25 lipca na stronie internetowej www.1944.pl/rejestracja lub pod numerem telefonu 503 099 975. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Piotr Bakalarski//mz

Czytaj także: