Pojazd pokryty grafikami pokazującymi, że warszawskie tramwaje są miejscem, gdzie każdy pasażer może czuć się bezpieczne, będzie kursował w najbliższą sobotę i niedzielę. Trwające 50 minut kursy odbędą się o godz. 11 i 13. Swoją trasę tramwaj rozpocznie i skończy na placu Narutowicza.
"Inność to nie jest obcość"
W środku pojazdu odbędzie się cykl debat z ambasadorami akcji. Są wśród nich m.in. Henryka Krzywonos, opozycjonistka z czasów PRL czy ambasador Palestyny Mahmoud Khalifa. Pomysł na akcję to efekt zgłoszeń motorniczych, którzy codziennie spotykają się w prowadzonych przez siebie pojazdach z problemami braku tolerancji i agresji.
Na środowej konferencji przedstawiającej akcję prezydent stolicy Rafał Trzaskowski przypomniał, że 10 grudnia obchodzono Dzień Praw Człowieka. - I to jest odpowiedni dzień, żeby mówić właśnie o różnorodności, pokazywać, że Warszawa otwarta jest dla wszystkich - podkreślił. Jak dodał, inicjatywa "Tramwaju Różnorodności" idealnie wpisuje się w to motto.
- Inność to nie jest obcość, inność to różnorodność, a różnorodność to jest siła - podkreślał z kolei prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. - Ta idea, która przyświecała nam w organizowaniu akcji, ma służyć temu, żebyśmy poznawali się nawzajem, abyśmy zrozumieli się nawzajem, żebyśmy nie nakręcali spirali agresji - podkreślił.
950 aktów przemocy
Podczas spotkania podkreślono, że stołeczni motorniczy zostali objęci systemem szkoleń, które pomogą im lepiej radzić w sobie w sytuacji, w której jeden z pasażerów zachowuje się agresywnie. Niedługo w wagonach pojawią się również spoty wyjaśniające, jak zachować się, będąc świadkiem takiego zachowania. Jednocześnie spółka dba o to, by wszystkie nowe tramwaje były wyposażone w profesjonalny monitoring. Jest to jednym z wymogów trwającego właśnie przetargu na 213 kolejnych niskopodłogowych wagonów.
W komunikacie urzędu miasta podkreślono, że w 2017 r. w stołecznych składach doszło do blisko 950 aktów przemocy i agresji. Z kolei według sprawozdania Prokuratury Krajowej tylko w pierwszej połowie 2017 r. prowadzono w Polsce 947 postępowań dotyczących przestępstw z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych.
Przejazd "Tramwajem Różnorodności" jest bezpłatny. Szczegółowy rozkład jazdy zostanie opublikowany na stronie Tramwajów Warszawskich.
PAP/kz/b