Historyczny mur w Ogrodzie Krasińskich zniknął, a w jego miejscu pozostał spory wykop. Coś, co wygląda na kompletną demolkę, jest jednak częścią prac remontowych. Do października wrócą kamienne okładziny ze śladami kul, a brama zyska wrota.
"Rozebrali stary mur (kiedyś dźwigał ogrodzenie), a właściwie jego resztki. kamienna okładzina posiada ślady po walkach. Zdaje się, że kamienne płyty leżą na trawie. Mam nadzieję, że remont ograniczy się tylko do wymiany ceglanych wnętrzności muru a płyty powrócą" - napisał na warszawa@tvn.pl internauta o nicku k.
Jak było przed wojną
Postanowiliśmy sprawdzić, jak rzeczywiście wygląda remont w Ogrodzie Krasińskich. Przy ul. Bohaterów Getta, w miejscu, gdzie do niedawna rozciągał się kilkudziesięciometrowy mur, pozostał tylko dół.
- Niemożliwy jest remont bez wcześniejszej demolki. Został rozebrany stary mur, który był bardzo zniszczony - zapewnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Barbara Kraus-Galińska z firmy Abies Architektura, która wygrała konkurs na projekt modernizacji całego ogrodu.
Prace na razie trwają w okolicach samej bramy. Cegły zostały wyjęte, za ogrodzonym terenem leżą też kamienne okładziny. - Będą konserwowane, trochę naprawiane, ale ślady kul, czy napisy chcemy zachować – zaznacza Kraus-Galińska. Gdy podmurówka wróci, stanie na niej również ogrodzenie. - Przypuszczamy, że takie, jak było przed wojną. Jak było wcześniej - nie wiemy - tłumaczy projektantka. – Była też potrzebna wycinka paru krzewów, dlatego, że były stare, a niektóre samosiewy brzydkie - dodaje.
Na podstawie zdjęć
Prace przy rozbiórce murku doprowadziły też do małych odkryć. - Znaleziono jeden dzbanuszek, ale jak twierdzi nasz archeolog, nie jest cenny. Znaleziono też granat, ale pusty - wyjaśnia Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, który czuwa nad modernizacją parku.
Zabytkiem o dużej historycznej wartości można za to spokojnie nazwać wysokie kolumny, które tworzą bramę wejściową do Ogrodu Krasińskich. Powstała ona na przełomie XVII i XVIII wieku. Teraz jej stan pozostawia wiele do życzenia, ale trwają przy niej prace konserwatorskie.
- Będzie uzupełniona, a kamienie oczyszczone. Zostaną dołożone wrota, których od lat już nie ma, a nad nimi zwieńczenie z herbem Krasińskich. Nie ma dokładnych zdjęć archiwalnych. Odtwarzaliśmy ją na podstawie zdjęć, które były robione przed wojną, a resztę trzeba było sobie "dośpiewać" na podstawie innych bram z tego okresu - tłumaczy Barbara Kraus-Galińska.
Do 2014 roku
Archiwalne zdjęcia bramy
Dostępne archiwalne zdjęcia pokazują, że w okolicach bramy ludzie chętnie się zbierali. Przenośny stragan na kołach, tablice z ogłoszeniami i sprzedawca baloników – taki widok witał w przed wojną tych, którzy wchodzili do Ogrodu Krasińskich. Czy teraz jest to możliwe?
- Jest szansa, ale nie w takim samym stopniu, bo zabudowa została odsunięta od parku. Później strefa wzdłuż muru będzie tak jakby promenadą, a chodnik zostanie poszerzony, pojawią się miejsca do siedzenia, a przed bramą duży plac. Przestrzeń do miejskiego życia będzie. Myślę, że ludzie to wykorzystają – przekonuje projektankta.
Mur wraz z bramą powinien być wyremontowany do października tego roku. Do 2014 roku ma być zmodernizowany i ogrodzony cały park za ponad 10 mln zł. Czy będzie zamykany na noc? - Ustaliliśmy z mieszkańcami podczas konsultacji, że razem przygotujemy regulamin porządkowy Ogrodu. Będę wnioskować, aby przyjął formę Uchwały Rady Miasta, stając się prawem miejscowym – zapewnia Renata Kaznowska.
O przyszłości okolic ogrodu
ZOBACZ, JAK MA WYGLĄDAĆ OGRÓD PO MODERNIZACJI
Początek prac przy bramie
ran/b