"Niech się dowie cały świat, uniwerek 200 lat!"

Najnowsze

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.plWizualizacja na frontonie biblioteki

Był tort i dmuchanie świeczek oraz wizualizacja na frontonie dawnej biblioteki w kampusie. Były też kłopoty z fajerwerkami, ale ostatecznie ich pokaz się odbył. Stołeczna Alma Mater obchodzi swoje dwusetne urodziny.

- Taka okazja zdarza się raz na 200 lat. Dzisiaj obchodzimy święto, rocznicę założenia Uniwersytetu Warszawskiego - powiedział do zgromadzonych na dziedzińcu uczelni jej rektor Marcin Pałys.

"Niech się dowie cały świat, uniwerek 200 lat!" - niosło się po całym kampusie. Tak właśnie brzmiały słowa refrenu okolicznościowej piosenki.

O 16.30 miał się odbyć pokaz fajerwerków. Jednak jak poinformował rektor Pałys, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odmówiła w ostatnim momencie zgody na ich odpalenie. - Zapamiętamy ich z okazji 200-lecia naszej uczelni - dodał rektor.

Jednak ostatecznie pokaz się odbył godzinę później.

"Zgoda została wydana z opóźnieniem. Stąd lekki poślizg. Ale ostatecznie było pięknie!" - poinformowała nas Anna Korzekwa, rzecznik prasowa Uniwersytetu Warszawskiego.

Licznik przez 1000 dni

Tysiąc dni przed jubileuszem (prawie 3 lata temu) na fasadzie dawnej biblioteki zawisł licznik odmierzający dni pozostałe do okrągłych urodzin UW. W sobotę się właśnie zatrzymał.

Z tej okazji o godz. 16.30 przed budynkiem dawnej Biblioteki odbyła się specjalna uroczystość. Kampus główny zapełnił się studentami, absolwentami i pracownikami uczelni. Na wszystkich czekał tort i specjalna wizualizacji na frontonie biblioteki.

Ponadto w uroczystości wzięły osoby, które 19 listopada obchodzą urodziny. - To w sumie 130 pracowników i studentów UW. Najstarszy jubilat świętować będzie 65. urodziny. Najmłodszy skończy 18 lat, to student z zagranicy. Najwięcej jubilatów studiuje i pracuje na Wydziale Prawa i Administracji, tam urodziny obchodzą 22 osoby - podała uczelnia.

Uniwersytet Warszawski powstał na mocy edyktu Aleksandra I podpisanego 19 listopada 1816 roku.

Tort na 200 lat Uniwersytetu WarszawskiegoMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Utwór na urodziny

Wieczorem w Filharmonii Narodowej odbył się Galowy Koncert Jubileuszowy. Podczas niego po raz pierwszy wykonano utwór Through the Looking-Glass, który specjalnie na 200. urodziny UW napisał kompozytor Paweł Szymański. Orkiestrę Filharmonii poprowadził maestro Jacek Kaspszyk.

Ponadto publiczność usłyszała Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Julianny Awdiejewej, laureatki I nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2010 roku.

Wcześniej z okazji jubileuszu odbył się Światowy Zjazd Absolwentów, naukowe spotkania pod hasłem "Odkryj UW!", regaty wioślarskie, Uniwersytecki Wehikuł Czasu, koncerty "Chopin był z UW" oraz jubileuszowe publikacje na czele z serią "Monumenta Universitatis Varsoviensis".

skw/sk