"Naturalne kosiarki". Kozy i owce pasą się w centrum

Warszawa

UMWarszawskie kozy, warszawskie owce

W samym centrum stolicy pasą się kozy i owce. Mają ułatwić nadrzecznym ptakom budowanie gniazd.

- Rybitwy, mewy i sieweczki lubią żyć i zakładać gniazda pośród niskiej roślinności. Jednak, mimo koszenia, żyzna gleba powoduje szybkie odrastanie krzewów i drzew. Aby nie naruszać naturalnych lęgowisk ptaków, wysłaliśmy tam w grudniu kozy i owce. Pilotażowa akcja sprawdziła się - zwierzęta zjadają zarośla i tym samy w pełni naturalnie pomagają nam w pielęgnacji domów skrzydlatych mieszkańców wyspy - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Owce są bezpieczne

Stado liczy kilkadziesiąt sztuk owiec rasy wrzosówka i merynos polski. Jak informuje ratusz, na wyspę w pobliżu mostu Gdańskiego, przyjechały z hodowli zlokalizowanej w pobliżu Wawra i Józefowa. Wypas prowadzi właściciel zwierząt.

Zadaniem owiec i kóz jest usunięcie, czyli zjedzenie części roślinności znajdującej się na terenie wyspy. Parę lat temu, przy niskim stanie wody w Wiśle, można było przedostać się tam na własnych nogach, jednak przesmyk usypany m.in. z gruzu został usunięty. Warszawscy ogrodnicy oczyścili i pogłębili przestrzeń przy brzegach. Teraz wyspa jest bezpiecznym miejscem dla ptaków. Mogą one swobodnie żyć, z daleka od wędkarzy i spacerowiczów.

- Kiedy zabezpieczyliśmy teren dla rybitw, mew i sieweczek, pojawił się problem z koszeniem wyspy. Ptaki czują się komfortowo tylko na nisko porośniętej ziemi. Jednak nadwiślańska, żyzna gleba powoduje szybki wzrost chaszczy. Na szczęście kozy i owce są smakoszami pędów drzew, takich jak klon jesionolistny czy robinia akacjowa. Tradycyjny wypas zwierząt gospodarskich pozwala zwolnić proces odrastania wysokich roślin. Szczególnie zależy nam na ograniczeniu gatunków roślin, które naturalnie nie występują w łęgach - mówi Iwona Zwolińska, kierownik projektu z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

- Owce są tam bezpieczne, dlatego będą mieszkać na wyspie aż do zimy - dodaje.

Bogactwo przyrodnicze

Międzywale Wisły jest bardzo bogate przyrodniczo. Zostało objęte programem sieci chronionych obszarów Natura 2000. Występują tam rzadkie w skali europejskiej gatunki np. rybitwa białoczelna czy rybitwa rzeczna. Ptaki siewkowe, ze względu na dogodne warunki, lubią zamieszkiwać dzikie, nadwiślańskie brzegi.

Kozy i owce z wiślanej wyspy | UM
Kozy i owce na wyspie przy moście Gdańskim | UM
Koza na nadwiślańskiej wyspie, przy moście Gdańskim | UM
Kozy i owce z wiślanej wyspy | UM
Kozy i owce na wyspie przy moście Gdańskim | UM
Koza na nadwiślańskiej wyspie, przy moście Gdańskim | UM
Kozy i owce z wiślanej wyspy | UM
Kozy i owce na wyspie przy moście Gdańskim | UM
Koza na nadwiślańskiej wyspie, przy moście Gdańskim | UM

kz/mś