"Nasze sklepy upadły, a problem pozostał"

Ratusz chce ograniczyć sprzedaż alkoholutvnwarszawa.pl

Zaostrzenie przepisów nie rozwiązało problemu 24-godzinnych budek z alkoholem i zakłócania spokoju przez ich klientów. Władze miasta chcą wypracować kompromis i wystosować apel o zmianę ustawy. W czwartek odbył się pierwszy "okrągły stół" w tej sprawie.

- Państwa uchwała niczego nie rozwiązała i nie rozwiąże. Patologie nie zniknęły, budki 24-godzinne nadal stoją. Jedynym skutkiem zmian jest likwidacja naszych sklepów – punktował radnych jeden z uczestników debaty.

Pozostali właściciele potwierdzali jego stanowisko. Wypominali, że zmiany nie były z nimi konsultowane. W ich efekcie sklepy często tracą koncesję i upadają. – To pociąga za sobą likwidację miejsc pracy, których docelowo może być nawet 10 tysięcy – przekonywał właściciel jednego z nich.

W wyniku uchwał rady miasta, zdobycie koncesji na sprzedaż alkoholu zostało znacznie utrudnione. Wydłużono listę obiektów chronionych, w pobliżu których nie można sprzedawać alkoholu. Do szkół czy przedszkoli doszły m.in. kluby dziecięce czy poradnie psychologiczne. Zmieniono też odległość punktów sprzedaży od tych obiektów: z 50 metrów wydłużono do 100 (inne szczegółowe zmiany opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl).

Potrzebne zmiany w ustawie

Nie przyniosło to jednak oczekiwanych skutków. Na czwartkowym spotkaniu wszyscy zgodzili się, że najskuteczniejszym sposobem na pogodzenie stron i rozwiązanie problemu jest zmiana ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak zapewnił, że władze miasta podejmą odpowiednie kroki. W ramach prac w Związku Miast Polskich opracowano już nawet wstępny projekt. – Jego głównym założeniem jest, aby to rada gminy określała, w jakich miejscach i w jakich godzinach sprzedaż alkoholu byłaby możliwa. Projekt ten został przesłany do parlamentu. Aby jednak mógł być procedowany, muszą go zaakceptować i zgłosić posłowie – tłumaczyła radna Zofia Tębicka.

Władze miasta deklarują, że są otwarte na dialog z właścicielami sklepów, na ich uwagi i deklaracje, które zostaną przedstawione parlamentarzystom. W odpowiedzi na krytykę urzędnicy przypominali jednak, że zmiany nie wzięły się znikąd. Są wynikiem debat z mieszkańcami. – W każdej dzielnicy warszawiacy skarżyli się na problemy zakłócania spokoju po spożyciu alkoholu – przypominała Ewa Gawor, dyrektor miejskiego Biura Bezpieczeństwa. – Co roku wydajemy 4 mln zł na dodatkowe dyżury dla policjantów, aby dbali o utrzymanie porządku. Te koszty ponoszą sami mieszkańcy, więc trzeba ten problem rozwiązać – dodała.

Będą kolejne debaty

Czwartkowy okrągły stół został zorganizowany z inicjatywy przewodniczącej rady Ewy Malinowskiej-Grupińskiej. Był pierwszym tego typu spotkaniem. – Mamy nadzieję, że podobnie jak w przypadku walki z reklamami, wspólny głos miasta będzie słyszalny i problem sprzedaży alkoholu uda się rozwiązać równie szybko – mówił Jóźwiak.

Właściciele sklepów docenili inicjatywę, ale też krytykowali, że konsultacje odbywają się co najmniej o rok za późno. – Uchwały zmienili państwo w czerwcu, a spotkania organizują w lutym następnego roku – punktowali.

O terminie i miejscu kolejnego spotkania przedstawiciele Rady Warszawy poinformują, kiedy zostanie ono wyznaczone.

W tych miejscach najwięcej zgłoszeń

Aby lepiej unaocznić problem zakłócania porządku po spożyciu alkoholu, przedstawiciele Straży Miejskiej opracowali listę miejsc, w których najczęściej podejmują interwencję. Rekordzistą wśród dzielnic jest Śródmieście. Najwięcej zdarzeń odnotowuje się na ulicy Muranowskiej, Anielewicza oraz na Powiślu i w okolicy ul. Foksal.

Na drugim miejscu uplasowała się Wola. Tam do szczególnie niebezpiecznych miejsc należą okolice budynku na wysokości ul. Młocińskiej 1, al. Solidarności 4 i Ogrodowej 55. Trzecią pozycję zajęły Bielany. Ku dużemu zaskoczeniu strażników, którzy podkreślają że jest to dzielnica, gdzie jest bardzo niewiele miejsc, które posiadają koncesję. Epicentrum to al. Reymonta, na wysokości budynku nr 21.

Kolejne miejsce zajęła Praga Południe (ul. Wspólna Droga 1. i ul. Grochowska 168c) oraz Mokotów, gdzie rekordzistą jest kamienica przy Puławskiej 143, tuż obok wejścia do stacji metra Wilanowska.

Szczegółowe dane można znaleźć na stronie straży miejskiej.

W zeszłym roku pisaliśmy o nielegalnej budce z alkoholami pod oknami ratusza:

Budka z alkoholem zostanie rozebrana?
Budka z alkoholem zostanie rozebrana?Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Karolina Wiśniewska

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl