Narodowe Święto Niepodległości. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

[object Object]
Gawor o sobotnich zgromadzeniachTVN24
wideo 2/5

W sobotę i niedzielę odbędą się uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. W całym mieście odbędzie się ponad 20 zgromadzeń upamiętniających to wydarzenie. Mieszkańcy muszą przygotować się na duże zmiany w ruchu. Część ulic będzie zamknięta i wyłączona z parkowania.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w sobotę, 10 listopada.

Zmiany w organizacji ruchu będą dotyczyły przede wszystkim Śródmieścia. Odbędą się tam imprezy i wydarzenia zaplanowane przez miasto, zgromadzenia publiczne i uroczystości państwowe związane nie tylko ze świętem niepodległości, ale i z odsłonięciem pomnika Lecha Kaczyńskiego w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej.

ZOBACZ MAPKĘ SOBOTNICH ZGROMADZEŃ

Sobotnie utrudnienia

Pierwsze zmiany w ruchu wprowadzono w piątek 9 listopada. Przy placu Piłsudskiego będą występować utrudnienia w ruchu oraz parkowaniu pojazdów. W związku z przygotowaniami, w piątek wyłączona z parkowania będzie Królewska od placu Piłsudskiego do Marszałkowskiej (od strony Ogrodu Saskiego).

W sobotę, w godzinach 8-22, całkowicie wyłączone z ruchu będą ulice: Tokarzewskiego-Karaszewicza, plac Piłsudskiego oraz Królewska, a w godz. 18.30-22 także ulice: Wierzbowa oraz Fredry.

W sobotę - przez cały dzień wyłączone z parkowania będą ulice: Tokarzewskiego-Karaszewicza, Królewska, plac Teatralny, Canaletta, Fredry, Wierzbowa oraz plac Piłsudskiego. Podczas przemarszu mogą wystąpić również chwilowe utrudnienia na Świętojańskiej, placu Zamkowym oraz Krakowskim Przedmieściu. Ta ostatnia będzie zamknięta dla ruchu przez cały weekend.

Zmiany w ruchu - 9 i 10 listopadaUM Warszawa

Koncert dla Niepodległej

Także w sobotę na PGE Narodowym odbędzie się duży Koncert dla Niepodległej. Wydarzenie zaplanowano od godziny 17 do północy, z udziałem 42 tysięcy osób.

Uczestnicy koncertu będą mogli skorzystać z dodatkowych autobusów i tramwajów, które dowiozą na stadion i zapewnią wygodny powrót. Od godziny 17 do końca powrotów z większą częstotliwością będą kursowały pociągi metra drugiej linii - co pięć minut. Po zakończeniu koncertu, w przypadku, gdy duża grupa widzów będzie chciała wracać do centrum pieszo, policja może podjąć decyzję o zamknięciu dla ruchu mostu Poniatowskiego i Alej Jerozolimskich, pomiędzy rondem de Gaulle’a a rondem Waszyngtona.

Niedzielne marsze

Na godzinę 13 zaplanowany jest przemarsz pododdziałów i grup rekonstrukcyjnych z placu Piłsudskiego, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem do Muzeum Wojska Polskiego. Żołnierze wyruszą na trasę po uroczystej odprawie warty i zakończeniu apelu pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W godzinach 14-18 planowany jest także marsz państwowy, zapowiedziany przez prezydenta i premiera Mateusza Morawieckiego. Zgromadzenie organizowane przez Dowództwo Garnizonu Warszawa - przejdzie na trasie od ronda Dmowskiego, przez most Poniatowskiego do ronda Waszyngtona.

W tym samym czasie (od godziny 10 do 14) odbywać się będą imprezy i zgromadzenia patriotyczne. Jedno z najliczniejszych zarejestrowano przy Sejmie przy Wiejskiej. Przewiduje się w nim udział 400 osób. Uczestnicy zamierzają dołączyć do marszu państwowego.

W niedzielę też zaplanowana została manifestacja antyfaszystowska na około pięć tysięcy uczestników, zwołana pod hasłem "Za wolność waszą i naszą". Uczestnicy w godzinach 13-17 zamierzają przejść z placu Unii Lubelskiej, Marszałkowską, placem Konstytucji, Piękną, Alejami Ujazdowskimi do placu Trzech Krzyży.

ZOBACZ MAPKĘ NIEDZIELNYCH ZGROMADZEŃ

Zmiany w ruchu - 11 listopadaUM Warszawa

Zmiany w organizacji ruchu - niedziela

W związku z uroczystościami, które w niedzielę odbędą się na placu Piłsudskiego, w godzinach 8-16 plac będzie zamknięty dla ruchu na odcinku od Królewskiej do Ossolińskich. Przez cały dzień wyłączone z parkowania będą ulice: Tokarzewskiego-Karaszewicza (wraz z parkingami przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawskiego), parking przed galerią Zachęta, parking przed Hotelem Europejskim od strony placu Piłsudskiego, Canaletta, plac Teatralny (parking przed Teatrem Wielkim w godz. 16-20), Królewska od Krakowskiego Przedmieścia do ul. Marszałkowskiej, Ossolińskich, Wierzbowa, Moliera, Focha, Fredry, a także aleja 3 Maja od Kruczkowskiego do Muzeum Wojska Polskiego.

W godz. 11.00-14.00 zamknięte dla ruchu będą ulice: Królewska od Krakowskiego Przedmieścia do Marszałkowskiej, Wierzbowa, Ossolińskich, Moliera, Focha, Fredry, Królewska, Tokarzewskiego-Karaszewicza i plac Piłsudskiego.

Także w niedzielę, 11 listopada, w godzinach 7-22 nastąpi zmiana organizacji ruchu w alei Rzeczypospolitej w związku z organizacją "Święta Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej". Aleja Rzeczypospolitej zostanie zawężona o jeden pas po obu stronach.

Bieg Niepodległości (niedziela)

W niedzielę odbędzie się także Bieg Niepodległości w godzinach 10-15. Podobnie jak w latach poprzednich, trasa biegu poprowadzona została aleją Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ulicą Chałubińskiego i fragmentem alei Niepodległości. Biegacze i zawodnicy na wózkach zawrócą na wysokości Rakowieckiej i tą samą trasą wrócą na Stawki. Należy spodziewać się dużych utrudnień w ruchu (o czym niżej).

Trasa 30. Biegu Niepodległościmat. prasowe

Od godziny 5 do 15 z ruchu zostanie wyłączona aleja Jana Pawła II w obu kierunkach na odcinku od ronda Zgrupowania AK "Radosław" do Anielewicza, Stawki od Smoczej do Dzikiej oraz południowa jezdnia Słomińskiego od ronda Zgrupowania AK "Radosław" do wysokości ulicy Pamiętajcie o Ogrodach.

O godzinie 10 zamknięte zostaną obydwie jezdnie alei Jana Pawła II na odcinku od Anielewicza do alei "Solidarności". Pozostała część trasy będzie zamknięta w godzinach 10.30-15.

Ruch ulicami poprzecznymi: aleją "Solidarności", Grzybowską, Świętokrzyską i Prostą, Alejami Jerozolimskimi, Koszykową i Stefana Batorego zostanie wstrzymany na czas biegu i zostanie przywrócony po przebiegnięciu ostatniego zawodnika. W rejonie mety po dekoracjach i demontażu barierek.

Zmiany w komunikacji

11 listopada pasażerów komunikacji miejskiej czeka wiele zmian tras autobusów i tramwajów. Tego dnia pociągi metra na linii M1 będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy, wraz z kursami nocnymi. Na linii M2, w godzinach 11-21 podziemna kolej będzie jeździła z częstotliwością 5-6 minut. Poza tymi godzinami będzie obowiązywał rozkład sobotni z kursami nocnymi.

Tego dnia wprowadzone będzie honorowanie biletów Warszawskiego Transportu Publicznego u przewoźników kolejowych. Wszystkie rodzaje biletów WTP będą ważne w 1. i 2. strefie biletowej w pociągach Kolei Mazowieckich oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W pociągach Intercity bilety WTP będą honorowane na trasie pomiędzy stacjami Warszawa Zachodnia a Warszawa Wschodnia.

Od godziny 7 do 20, w związku z uroczystościami w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, autobusy linii 217 i 522 będą jeździły ze zwiększoną częstotliwością.

W godzinach 11-14 na trasie: al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości (do ulicy Rakowieckiej) przebiegną uczestnicy Biegu Niepodległości. W tym czasie autobusy i tramwaje będą jeździły objazdami. Fragment trasy, w okolicy startu przy skrzyżowaniu z ulicą Stawki, oraz ulica Słomińskiego od Pamiętajcie o Ogrodach do ronda Zgrupowania AK „Radosław”, zostaną zamknięte o godzinie 5, a cała trasa o 10.30. Ulice będą stopniowo otwierane od około godziny 14.30, a okolice startu - o 16.

Uwaga, na ul. Słomińskiego tramwaje będą jeździły.

Uczestnicy Biegu Niepodległości na podstawie numeru startowego mogą tego dnia nieodpłatnie jeździć autobusami miejskimi, tramwajami, pociągami metra oraz pociągami SKM, KM i WKD w granicach 1 strefie biletowej.

W godzinach 12-13 odbędą się uroczystości państwowe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Autobusy nie będą mogły tu przejechać w godzinach 8-16. Ponadto od godziny 11 do około 14.30 zamknięta zostanie ulica Królewska (od Marszałkowskiej do placu Piłsudskiego), Wierzbowa, Focha i Moliera.

Zmiany tras autobusówUM Warszawa

kw/PAP

Pozostałe wiadomości

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obaj biskupi warszawscy, kardynał Kazimierz Nycz i biskup Romuald Kamiński, udzielili wiernym dyspensy na piątek 16 sierpnia. To oznacza, że na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej można będzie spożywać pokarmy mięsne. Jak zaznaczyli duchowni, warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa.

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Źródło:
PAP

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Jest areszt dla kierowcy, który spowodował tragiczny wypadek na Woronicza. Prokuratura przekazała, że wcześniej był on karany za spowodowanie wypadku w ruchu drogowym, a prawo jazdy odzyskał w lutym tego roku.

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl