Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Najlepszymi obrazami okleił obdrapane kamienice

Najnowsze

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plHamlet Polski na Pradze

Dzieła Jacka Malczewskiego czy Aleksandra Gierymskiego można podziwiać na murach praskich kamienic. Skąd się tam wzięły? To owoce pracy francuskiego artysty.

Twórczość Francuza polega na "przenoszeniu" najbardziej znanych obrazów z najważniejszych muzeów danego miasta na mury budynków w najbardziej zaniedbanych dzielnicach.

Jak to robi? Najpierw wybiera się do muzeum lub galerii, robi zdjęcia najlepszych dzieł, potem drukuje je i nakleja na ściany. Jego akcje odbywały się m.in.: w Belo Horizonte, Paryżu czy amerykańskim Portland.

Sztuka na Pradze

Tym razem Julien de Casabianca odwiedził Muzeum Narodowe w Warszawie. Sfotografował "Hamleta Polskiego" Jacka Malczewskiego, "Portret Henryka Walezego" Francoisa Quesnela czy "Żydówkę z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego. Wydruki przykleił na ścianach kamienic w okolicy Stalowej, Małej i Inżynierskiej.

- "Hamlet" znajduje się przy wejściu na podwórko kamienicy przy Stalowej 6. Z kolei "Henryk Walezy" zerka na przechodniów obok jednej z altan śmietnikowych przy Małej - opisuje nasz reporter Lech Marcinczak.

jb/b