Projektanci bulwarów nad Wisłą okazali się niekwestionowanymi zwycięzcami 4. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Otrzymali trzy nagrody: Grand Prix, nagrodę publiczności oraz zwycięzcy w kategorii "najlepsza przestrzeń publiczna".
To już czwarta edycja Nagrody Architektonicznej. Poprzednie trzy odsłony dotyczyły lat 2001-2014 oraz 2015 i 2016 roku. W tym roku wybierane zostały najlepsze obiekty i wydarzenia 2017 roku.
Cały plebiscyt podzielono na sześć kategorii: budynek użyteczności publicznej, budynek mieszkalny, budynek komercyjny, przestrzeń publiczna, rewitalizacja i wydarzenie architektoniczne.
- W finale znalazło się wiele różnorodnych projektów: od miejskiej akupunktury do wielkich inwestycji. Wszystkie są ważne. Mieliśmy 77 zgłoszeń do nagrody. Po weryfikacji rozpatrywaliśmy 41 różnych realizacji i wydarzeń. Ostatecznie nominowaliśmy do Nagrody 17 realizacji - przypomniała Marlena Happach, architekt miasta i przewodnicząca 16-osobowego jury.
Laureaci nagrody
Za najlepszy budynek użyteczności publicznej uznano Akademię High School przy ulicy Św. Urszuli Ledóchowskiej 2 w Miasteczku Wilanów. Najlepszym budynkiem komercyjnym została Szucha Premium Offices przy Szucha 19. Najlepszy obiekt mieszkalny powstał na Pradze-Północ przy Nieporęckiej 2.
W kategorii Najlepsza rewitalizacja wygrało Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta 28-42. Natomiast za najlepsze wydarzenie architektoniczne uznano Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Żoliborza.
W plebiscycie mieszkańców, dzięki któremu poznajemy perspektywę samych warszawiaków - użytkowników architektury i przestrzeni publicznej, wpłynęło 2267 głosów. Mieszkańcy uznali, że najlepsza realizacja 2017 roku to bulwary nad Wisłą, które oprócz nagrody publiczności otrzymały także Grand Prix.
Bulwary zwyciężyły w trzech kategoriach
"Bardzo atrakcyjna przestrzeń"
Projekt bulwarów nad Wisłą - od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do mostu Świętokrzyskiego, powstał w pracowni RS Architektura Krajobrazu. Obiekty kubaturowe to dzieło architektów z pracowni Artchitecture. Są też obiekty pływające, za które odpowiadały Biuro Projektów Szumielewicz i Pawłowski Architekci oraz Dariusz Dołowy, Water Home. Inwestorem było Miasto Stołeczne Warszawa.
Jak czytamy w uzasadnieniu jury, nagrodę przyznano za "wykreowanie bardzo atrakcyjnej przestrzeni publicznej na styku miasta i Wisły, ważnej dla tożsamości Warszawy".
"To kolejny etap przywracania rzeki mieszkańcom i wprowadzania nowych funkcji na bulwarach. Praca architektów krajobrazu, urbanistów, architektów obiektów wolno stojących, a także pływających i cumujących przy nabrzeżu oraz indywidualnie zaprojektowane meble miejskie złożyły się na całość o jakości niespotykanej wcześniej w Warszawie" - przekonywało jury.
"Kontynuujemy działo Starzyńskiego"
- Ustanowiłam Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy, by z pomocą profesjonalnego jury docenić, wyróżnić i promować projektantów oraz twórców, których realizacje wyznaczają nowe standardy i wzbogacają pejzaż stolicy - oznajmiła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.
- Z perspektywy czterech edycji i mojej kilkunastoletniej pracy dla naszego miasta widać, jak ważna była i jest Wisła. Prezydent Warszawy Stefan Starzyński rozpoczął proces "odwracania stolicy w stronę rzeki", budując m.in. bulwar na Podzamczu. Kontynuujemy jego dzieło - dodała.
Zobacz nasze materiały o bulwarach nad Wisłą:
Bulwary nad Wisłą
Bulwary nad Wisłą
Bulwary nad Wisłą
kw/b
Źródło zdjęcia głównego: Piotr Krajewski / mat.prasowe