Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Na listach Koalicji Obywatelskiej siedmiu stołecznych radnych

  TVN Warszawa

  archiwum TVN24Kolejne wybory odbędą się jesienią (zdjęcie ilustracyjne)

  Na listach Koalicji Obywatelskiej w Warszawie i w okręgu podwarszawskim znalazło się siedmiu radnych Warszawy, to między innymi Jarosław Szostakowski, Sławomir Potapowicz i Aleksandra Gajewska.

  Spośród wszystkich list Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu najliczniejsza jest lista warszawska, na której jest aż 40 nazwisk. Wynika to z przepisów Kodeksu wyborczego, mówiących o tym, że liczba kandydatów na liście nie może być większa niż dwukrotność liczby posłów wybieranych w danym okręgu wyborczym. W okręgu stołecznym wybieranych jest aż 20 posłów, dlatego komitety są uprawnione do wystawienia tu 40 kandydatów.

  Rekordowe poparcie

  Z pierwszego miejsca na warszawskiej liście Koalicji Obywatelskiej wystartuje lider PO Grzegorz Schetyna, który wcześniej kandydował z okręgów na Dolnym Śląsku, a w ostatnich wyborach z Kielc. O mandat poselski zmierzy się m.in. z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

  "Dwójką" stołecznej listy jest pochodząca z Łodzi liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, a "trójką" - były europoseł PO (w przeszłości także szef MSZ w rządach Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza) Dariusz Rosati. Czwarte miejsce otrzymała znana z konserwatywnych poglądów posłanka Joanna Fabisiak.

  Z piątego miejsca wystartuje szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w stołecznej radzie miasta Jarosław Szostakowski. Oprócz niego na warszawskiej liście KO znalazło się jeszcze pięciu stołecznych radnych. Z ósmego miejsca o mandat w Sejmie powalczy szef warszawskich struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz, a z ostatniego - wiceprzewodnicząca rady miast Aleksandra Gajewska, która w wyborach samorządowych zdobyła rekordowe w Warszawie poparcie - ponad 32,5 tys. głosów. Na liście znaleźli się także radni: Dorota Łoboda, Agnieszka Wyrwał i Tadeusz Ross.

  Miejsce szóste przypadło byłej wiceprzewodniczącej SLD Katarzynie Piekarskiej. Na "siódemce" listy znalazł się poseł Michał Szczerba. Z dziesiątego miejsca wystartuje były piłkarz m.in. Legii Warszawa i reprezentacji Polski (obecnie działacz piłkarski i poseł od kilku kadencji) Roman Kosecki. Miejsce dwunaste otrzymała posłanka Alicja Dąbrowska. Z trzynastego miejsca wystartuje blogerka Klaudia Jachira.

  Liderem listy w okręgu podwarszawskim jest rzecznik PO Jan Grabiec. O sejmowe mandaty z kolejnych miejsc będą walczyć jesienią m.in. były europoseł PO (w przeszłości jeden z wiceprezesów PiS) Paweł Zalewski oraz posłanka Kinga Gajewska. "Czwórką" na liście został Maciej Lasek, w latach 2012-2016 przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

  "Szóstką" został rekomendowany przez Nowoczesną b. funkcjonariusz UOP i b. wiceminister gospodarki (2001 r.) Piotr Niemczyk. Na podwarszawskiej liście znalazła się także radna Warszawy Joanna Staniszkis, która wystartuje z 17. miejsca.

  Listę zamyka radny sejmiku mazowieckiego Piotr Kandyba.

  Sejm jednogłośnie upamiętnił powstanie:

  Sejm upamiętnił rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
  TVN24

  PAP/em/ran