Motocykle na buspasy? Odpowiedź da ta analiza

Motocykliści na buspasach w ŁodziTVN24

Urzędnicy miękną w sprawie motocykli na buspasach. Sens takiego rozwiązania sprawdzą na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Walka o udostępnienie buspasów motocyklistom trwa od trzech lat. W lutym 2014 roku wprowadzenie takiego rozwiązania deklarował nawet ówczesny wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski. Jednak planu nie udało się zrealizować.

Zarząd Transportu Miejskiego był nieugięty. Jego przedstawiciele argumentowali, że buspasy mają usprawniać podróż komunikacją miejską, a dopuszczenie na nie kolejnych grup podważy sens tego rozwiązania. Bo wydłuży czas podróży autobusami. Teraz urzędnicy zmienili zdanie.

Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, lada dzień Zarząd Transportu Miejskiego podpiszę umowę z Politechniką Warszawską, która zbada czy motocykliści na pasach dla autobusów będą bezpieczni.

Chodzili, chodzili i wychodzili

– Jesteśmy na ostatniej prostej. W najbliższych dniach podpiszemy umowę z Politechniką Warszawską, która sprawdzi, czy dopuszczenie jednośladów na buspasy jest możliwe i bezpieczne – informuje Wiktor Paul z ZTM.

- Instytut Dróg i Mostów prowadzi aktualnie rozmowy z Zarządem Transportu Miejskiego na wykonanie pracy, polegającej na zbadaniu i analizie zachowań motocyklistów na ulicach Warszawy, w tym rozpoznania możliwości ewentualnego dopuszczenia ich ruchu na pasach autobusowych – potwierdza Izabela Koptoń-Ryniec, rzeczniczka Politechniki Warszawskiej.

Jak wyjaśnia, naukowcy wykorzystają do tego specjalne kamery, które umożliwią im obserwowanie motocykli na ulicach. Za projekt będzie odpowiadał dr inż. Andrzej Brzeziński, kierownik Zespołu Inżynierii Komunikacyjnej.

- Musimy opracować szczegółową metodykę, jednak zakładamy, że analiza będzie prowadzona w miejscach, gdzie dziś poruszają się motocykliści – zarówno w godzinach szczytu, jak i w czasie, kiedy na ulicach jest pusto – mówi nam Brzeziński.

Naukowcy chcieliby, aby na potrzeby badania wpuścić motocyklistów na dwa buspasy. – Sprawdzimy też potencjalne lokalizację, gdzie motocykliści mogliby być wpuszczeni: Trasę Łazienkowską i Radzymińską – zapowiada Andrzej Brzeziński.

Na koniec eksperci z Politechniki przekażą swoje wnioski urzędnikom.

Łódź, Rzeszów, Bydgoszcz...

- Środowisko motocyklistów z utęsknieniem czeka na udostępnienia odcinka jezdni – nie ukrywa radny z Ursynowa Paweł Lenarczyk, który uczestniczył w spotkaniach z urzędnikami.

I podpiera się petycją do prezydent Warszawy, pod którą podpisało się 3,5 tysiąca osób. - Pamiętajmy, że coraz więcej miast motocyklistów już dopuściło na buspasy, a Warszawa powinna być liderem takich zmian, a nie plasować się w końcówce. Takie rozwiązanie wprowadzono już na Pomorzu, w Łodzi, Rzeszowie czy Bydgoszczy – wylicza Lenarczyk.

– Miejmy nadzieję, że analizy zakończą się sukcesem i jeszcze może w tym roku, a co najwyżej wiosną doczekamy się dobrych zmian – podsumowuje radny.

ZOBACZ NASZE ARCHIWALNE MATERIAŁY NA TEN TEMAT:

[object Object]
Motocykliści na buspasy Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Klaudia Ziółkowska

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

21-letni kierowca trafił na dwa miesiące do aresztu. Spowodował wypadek, w wyniku którego zginął 19-latek - poinformowała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu Ilona Cichocka. Jak się okazało, 21-latek miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Grozi mu do 12 lat więzienia.

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

Źródło:
PAP

Duże utrudnienia występowały w rejonie skrzyżowania Łopuszańskiej oraz Alej Jerozolimskich. W wyniku dwóch zdarzeń drogowych łącznie uszkodzonych zostało pięć samochodów. Jak poinformowała policja, nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Zwolenia (Mazowsze) interweniowali wobec właścicieli królika, którego przetrzymywano w gołębniku bez dostępu do wody, pożywienia i światła dziennego. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jej do trzech lat więzienia.

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl