Most opóźniony o pół roku

fot. www.mostpolnocny.warszawa.pl
fot. www.mostpolnocny.warszawa.pl

Budowa mostu Północnego ma zakończyć się w czerwcu 2012 roku, pół roku później niż pierwotnie planowano – ustalił portal tvnwarszawa.pl. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych nie naliczy kar umownych głównemu wykonawcy.

ZMID po raz pierwszy oficjalnie informuje, jak duże jest opóźnienie przy Północnym. Do tej pory przyznawał jedynie, że wykonawca nie wyrobi się w terminie, ale nie informował jak bardzo ten termin przekroczy.

Konkretne daty musiały jednak paść, bo w środę 21 XII upływa pierwotny termin oddania mostu i ZMID musiał podpisać aneks do umowy, który zmienia termin oddania inwestycji na " do 30 czerwca". Kierowcy mają jednak korzystać z mostu wcześniej. Kiedy? Konkretnego terminu nie ma, bo zależy on od tego, jak szybko nadzór budowalny wyda pozwolenie na użytkowanie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to na most wjedziemy już w marcu.

Prace na budowie będą jednak wtedy kontynuowane: - Do wykonania pozostało przede wszystkim zakończenie budowy części tramwajowej w tym ułożenie torów, zamontowanie słupów trakcyjnych, budowa chodnika, ścieżki rowerowej, a także barier, poręczy czy odwodnienia – informuje Małgorzata Gajewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Część tramwajowa jest potrzebna, bo w planach jest uruchomienie tramwaju na Tarchomin co następi nie wcześniej niż w 2013 roku. W październiku 2012 roku Tramwaje Warszawskie chcą uruchomić składy na niewielkim odcinku od metra Młociny do ulicy Mehoffera, gdzie zawracałyby dwukierunkowe składy - o czym informowaliśmy jako pierwsi pod koniec listopada.

Część drogowa na wiosnę

Opóźniona jest również budowa wiaduktu w ulicy Modlińskiej.

Z kolei na bardziej zaawansowanej części drogowej trwają ostatnie prace przy ustawianiu ekranów akustycznych, oświetlenia oraz budowie sygnalizacji świetlnej. Z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie tej części trasy drogowcy chcą wystąpić w lutym przyszłego roku. – Zakładamy, że niezbędne dokumenty zostaną skompletowane do końca stycznia – przyznaje Gajewska.

Jeżeli nadzór budowlany nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, pierwsze samochody najprawdopodobniej wjadą na trasę w marcu 2012 roku.

Nie będzie kar, bo jest aneks

- Cała inwestycja będzie gotowa do 30 czerwca 2012 roku – oznajmia w rozmowie tvnwarszawa.pl Małgorzata Gajewska. Pierwotny termin zakończenia prac to 21 grudnia br. Jednak nie został dotrzymany. Kary umowne nie zostaną naliczone. Podpisany właśnie aneks do umowy pomiędzy Pol-Agua a ZMID ich nie uwzględnia.

Miasto do przedłużającej się umowy nie będzie też dopłacać. W budżecie na przyszły rok miasto zarezerwowało 49 mln złotych na dokończenie wszystkich prac. Jednak jak podkreśla przedstawicielka ZMID nie są to żadne dodatkowe pieniądze, tylko kwota z obowiązującego już kontraktu.

Ostra zima, fale powodziowe

Budowa mostu Północnego rozpoczęła się w 2009 roku. Po drodze nie brakowało kłopotów - kolejne fale powodziowe, problemy z dostarczeniem przęsła czy kłopoty z ostrą zimą.

Bartłomiej Frymus

Pozostałe wiadomości