Minister o śmieciach: szukamy rozwiązań zgodnych z prawem

Po spotkaniu ministra z prezydent Warszawy
Źródło: TVN 24
Po trwającym blisko dwie godziny spotkaniu ministra środowiska z prezydent Warszawy konkretów brak. Urzędnicy zapewnili jedynie, że bez względu na podjęte działania, interes mieszkańców będzie zabezpieczony.

- Zgadzamy się wspólnie z miastem, że musimy operować w takich parametrach, aby interes mieszkańców był zabezpieczony. Szukamy takich rozwiązań, które w tej dużej zmianie systemowej będą zgodne z prawem i w interesie mieszkańców. Będą kolejne spotkania robocze – powiedział Marcin Korolec, minister środowiska.

Wtórowała mu Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Najważniejszy jest interes mieszkańców. To co wydarzyło się w naszej procedurze przetargowej, która się przedłużyła, będzie tak załatwione, aby mieszkańcy jak najmniej partycypowali w tych trudnościach, które się pojawiły – tłumaczyła dziennikarzom szefowa miasta.

"Niedokończony element transformacji"

Szef resortu z prezydent miasta spotkał się w czwartek. Tematem rozmowy było zamieszanie wokół rewolucji śmieciowej. W środę władze miasta przyznały, że 1 lipca stolica nie będzie gotowa na zmianę przepisów dotyczących wywozu śmieci.

Minister Korolec dopytywany przez dziennikarzy czy doszukał się zaniedbań miasta w przygotowaniach do wprowadzenia zasad odpowiedział wymijająco. – Przez lata nie zastanawialiśmy się co robimy ze śmieciami. Dwa dni temu była 24 rocznica początku transformacji i śmieci to jest jeden z ostatnich elementów niedokończonej transformacji – tłumaczył Korolec.

Program pomostowy

Do końca roku, na koszt gminy, zgodnie z propozycją ratusza firmy dotychczas odbierające odpady będą nadal to robiły. Tak zdecydowały władze miasta, gdy okazało się po orzeczeniu Krajowej Izby Odwoławczej przetargu na odbiór odpadów nie uda się rozstrzygnąć przed 1 lipca. Prezydent Warszawy zapewniła w czwartek, że Warszawie nie grozi zalanie śmieciami, a z przedsiębiorcami uda się podpisać porozumienie. Po 1 lipca z firmami śmieciowymi ma rozliczać się miasto, a nie mieszkańcy. Ci mieliby natomiast wnosić opłatę śmieciową do budżetu miasta.

W przyszłym tygodniu będzie zwołana nadzwyczajna sesja Rady Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz na czas "programu pomostowego" ma zaproponować nowe, niższe stawki za wywóz odpadów.

Dla wszystkich zainteresowanych ratusz uruchomił infolinię, gdzie można uzyskać aktualne informacje o rewolucji śmieciowej: 800 707 047.

Odwołany wiceprezydent

W środę stanowisko wiceprezydenta stracił Jarosław Kochaniak odpowiedzialny m.in. za gospodarkę odpadami komunalnymi. – Zrobił to na moją prośbę – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Decyzja ma związek z zamieszaniem wokół przetargu na wywóz śmieci w stolicy. Krajowa Izba Odwoławcza nakazała we wtorek władzom miasta zmianę jego warunków.

Jeden z najważniejszych zarzutów dotyczył zapisu, zgodnie z którym wykonawcy mieli się wykazać konkretną instalacją regionalną do odbioru odpadów o określonych mocach. To preferowało konkretnego wykonawcę - należącą do miasta firmę MPO. Izba to potwierdziła w swoim orzeczeniu.

Z kolei warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli, że złożą do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz ws. przetargu.

bf

Mówi Piotr Karczewski, dyrektor biura gospodarowania odpadami

Po spotkaniu z odbiorcami śmieci

Hanna Gronkiewicz-Waltz opowiada o programie pomostowym

Czytaj także: