Miłoszewski na gali Polityki: "Macie tupet, że tu przyszliście"

Zygmunt Miłoszewski z Paszportem Polityki
Zygmunt Miłoszewski z Paszportem Polityki
TVN24
TVN24Zygmunt Miłoszewski z Paszportem Polityki

Odbierając Paszport Polityki pisarz Zygmunt Miłoszewski wywołał nie lada konsternację. - Macie tupet, że tu przyszliście - powiedział do "urzędników państwowych". Na sali obecni byli m.in. prezydent Bronisław Komorowski i min. kultury Małgorzata Omilanowska.

We wtorkowy wieczór w warszawskim Teatrze Wielkim tygodnik "Polityka" po raz 22. wręczał swoje nagrody - Paszporty. Jedną z nich odebrał pisarz Zygmunt Miłoszewski. I wywołał na sali nie lada konsternację. Po podziękowaniach dla rodziny zwrócił się do obecnych na sali urzędników, m.in. prezydenta Komorowskiego i min. kultury Małgorzaty Omilanowskiej słowami. - Przyszliście państwo na imprezę ludzi kultury, macie państwo niezły tupet.

Miłoszewski jest autorem m.in. "Gniewu", trzeciej część kryminalnej opowieści o prokuratorze Teodorze Szackim. Wcześniejsze części to "Uwikłanie" (2007) i "Ziarno prawdy" (2011). Nagrodzono go za "stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których współczesna intryga łączy się z przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą współczesnych problemów społecznych".

Pablopavo z Paszportem Polityki
Pablopavo z Paszportem PolitykiTVN24

Pablopavo i Komasa nagrodzeni

Jury przyznało też nagrodę Pawłowi Sołtysowi, Pablopavo - muzykowi związanemu z Warszawą, jednemu z liderów zespołu Vavamuffin. - To nagroda za piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią, za odtwarzanie w muzyce obyczajowego kolorytu Warszawy, jej krajobrazu społecznego i charakteru tego miasta - podkreślono w komunikacie jury.

Pablopavo to wokalista, instrumentalista i autor tekstów. Karierę zaczynał w 2002 roku w zespole Saduba. Był współzałożycielem Zjednoczenia Sound System, tria specjalizującego się w muzyce jamajskiej, a od 2003 r. jest wokalistą Vavamuffin. Swoje poetyckie oblicze prezentuje na płytach nagranych z zespołem Ludziki - "Telehon", "10 piosenek", "Polor" - a ostatnio także solo (płyta "Tylko").

Jan Komasa z Paszportem Polityki
Jan Komasa z Paszportem PolitykiTVN24

Z kolei nagrodę w kategorii film otrzymał Jan Komasa, reżyser "Miasta 44". – To obraz, w którym tragedia Powstania Warszawskiego opowiedziana została nowoczesnym językiem, trafiającym do młodego widza – napisano w uzasadnieniu.

Komasa urodził się w Poznaniu, ale liceum kończył w Warszawie. Poza "Miastem 44" ma w swoim dorobku także hitową "Salę samobójców". Jest pomysłodawcą bijącego rekordy powodzenia, dokumentu "Powstanie Warszawskie", pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction, wydanego niedawno na DVD.

Laur dla POLIN-u

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny otrzymało z kolei nagrodę specjalną Paszportów Polityki. - Za zainicjowanie i współtworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Za angażowanie się w inicjatywy kulturalne związane ze wspólną polsko-żydowską pamięcią. Za stworzenie stałej ekspozycji Muzeum, która w nowoczesny i mądry sposób opowiada ważne wątki historii Polaków i Żydów – podkreśliło jury.

Otwarte pod koniec października muzeum cieszy się niezwykłą popularnością wśród polskiej i zagranicznej widowni. Multimedialne, interaktywne i odtwarzające przeszłość przy pomocy wirtualnej rzeczywistości MHŻP stało się jedną z wizytówek Warszawy.

W pozostałych kategoriach triumfowali: Zygmunt Miłoszewski – literatura, Kwadrofonik – muzyka poważna, Jakub Woynarowski – sztuki wizualne, Radosław Rychcik – teatr oraz Agnieszka Holland – kreator kultury.

jb/r

Pozostałe wiadomości