Miasto zaprasza squatersów do rozmowy

Najnowsze

Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.plElba

Władze Warszawy chcą rozmawiać z przedstawicielami kolektywu Elba. – Chętnie się spotkamy i porozmawiamy, ale najpierw chcemy poznać oficjalne stanowisko miasta w sprawie takich organizacji, jak nasza – odpowiadają squatersi.

- Wiceprezydent Paszyński zadzwonił z propozycją spotkania i omówienia sytuacji, w jakiej znaleźli się ludzie z Elby. Chciał się z nimi spotkać już w piątek, ale odmówili – informuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

- Rzeczywiście, dzwonił do nas wiceprezydent. Było nam bardzo miło i chętnie się spotkamy – odpowiada Lukas z kolektywu, który działa w squacie przy ul. Elbląskiej 9/11. Od razu jednak dodaje, że spotkanie będzie możliwe, ale dopiero po spełnieniu warunków, jakie stawiają miastu.

- Po tym, co powiedziała kilka dni temu pani prezydent, chcemy poznać oficjalne stanowisko władz miasta w sprawie takich organizacji jak nasza – czyli alternatywnych podmiotów kultury – zastrzega Lukas.

"Krzywdzące słowa"

Przypomnijmy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, poproszona o komentarz do działań ochrony i policji na Elbląskiej, powiedziała, że: "takie miejsca są bardzo niebezpieczne. Był już pożar na squacie w Wawrze. Ludzie zostali ranni - powiedziała prezydent miasta. I dodała: - Lokatorzy tam piją, palą papierosy i od tego robi się pożar. Muszą ingerować służby porządkowe. U nas jest wystarczająca liczba miejsc dla bezdomnych w noclegowniach".

- Te słowa były dla nas bardzo krzywdzące i nie chcemy rozmawiać z kimś, kto nie ma pojęcia czym się zajmujemy i kim jesteśmy – podkreśla Lukas.

W poniedziałek squatersi mają się spotkać z firmą, która jest właścicielem terenu, na którym znajduje się "Elba". - Jeżeli do tego czasu poznamy stanowisko władz miasta, możemy się z nimi spotkać tego samego dnia - dodaje.

Likwidacja Elby

Likwidacja squatu przy Elbląskiej 9/11 zaczęła się w piątek przed godziną 11.00. W obecności dzierżawcy terenu pojawili się pracownicy ochrony Skrzecz. Doszło do przepychanek. Policja użyła gazu. Squatersi zabudowania przy ulicy Elbląskiej zajmują od 2004 roku. Właścicielem terenu jest Stora Enso Poland. Spółka pod koniec stycznia tego roku teren wydzierżawiła firmie Euro-Top-Kol.

par

Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl